Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym. Przypomina, że po 123. latach niewoli Polska odrodziła się. 11 listopada każdego roku odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
W naszej koźmickiej parafii obchody rocznicowe rozpoczęło kazanie ks. proboszcza Milana Michalaka, wygłoszone w tym dniu Mszach świętych. Jego tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123. latach zniewolenia, jej historia i aktualny patriotyzm Polaków. Ks. proboszcz powiedział m.in.:
„…w dzisiejszych czasach dużo łatwiej wskrzesić w sobie miłość do Ojczyzny, kiedy uświadomimy sobie, że nie wymaga się od nas oddawania życia, przelewania krwi, czy rezygnowania ze swoich dóbr w imię niepodległości. Jesteśmy w doskonałej sytuacji, możemy dziś stać się patriotami, pozostając zwykłym, anonimowym obywatelem. Wystarczy poczuć więź społeczną i emocjonalną z narodem, kulturą i tradycją oraz tymi wartościami, jakie reprezentowali nasi przodkowie. Wystarczy być lojalnym wobec naszej społeczności, przyjaciół i rodziny. Wystarczy rzetelnie wykonywać swoją pracę, poprzez którą rozwijamy siebie i naszą Ojczyznę. Brać udział w wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenia i organizacje, zabrać głos w wyborach, zebraniach sołeckich, czy konsultacjach społecznych. Wystarczy zadbać o zgodną atmosferę między sąsiadami, o ład, ochronę środowiska i porządek w swojej okolicy. To jest dzisiaj prawdziwy patriotyzm, i próba walki z kryzysem wartości, a w tej walce najważniejsze jest poczucie współodpowiedzialności za to co nas otacza. Ci, którym patriotyzm i miłość do ojczyzny pozostają obojętne, którzy są bierni i nie korzystają z demokratycznych form aktywności, nie mają prawa do narzekania. Jako obywatele niepodległego kraju musimy się cieszyć i manifestować swój patriotyzm w święta państwowe, tak jak dziś 11. listopada, poprzez wykonanie tak prostego gestu, jak wywieszenie flagi państwowej, czy udział w wieczornicy patriotycznej, na którą zapraszam wszystkich patriotów na godz. 16.00 do Domu Kultury”.
O godz. 16-tej w miejscowym Domu Kultury w Wieczornicy patriotycznej, której otwarcia dokonał ksiądz proboszcz, inicjator i główny organizator spotkania wzięło czynny udział około 120 parafian i zaproszonych gości. Po powitaniu zebranych, a wśród nich m.in. byłego żołnierza AK por. Ryszarda Jakubowskiego i sołtysów: Koźmic Wielkich - Kazimierza Windaka i Koźmic Małych - Stanisława Dziedzica, ks. proboszcz przekazał prowadzenie spotkania (wg ułożonego przez siebie scenariusza) członkom KSM: Marysi Janowskiej i Michałowi Rozwadowskiemu, ubranych w mundury wojskowe.
Utwory poetyckie, proza i wspomnienia przeplatane były wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie organistów: Adama Grabka i Wojciecha Grochala. Podręczny śpiewnik na tę szczególną okazję (ok.60 egz.) przygotował ks. proboszcz.
Po odśpiewaniu „Hymnu Narodowego”, pani Jadwiga Duda przedstawiła w zarysie historię 94. lat Niepodległości Polski. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich, pod kierunkiem pani dyrektor Ewy Kaczor wystąpiły ze składanką słowno-muzyczną. Panie: Małgorzata Śliwa, Wiktoria Stanek (uczennica szkoły podstawowej), Teresa Jagusz i Jadwiga Duda recytowały utwory poetyckie m.in. A. Mickiewicza, W. Szymborskiej, M. Knebloch). Siostry – Amelka i Gabrielka Róg - zaśpiewały jedną z pieśni patriotycznych, a pani Izabella Rozwadowska przeczytała fragment z tekstów wybranych Jana Pawła II. Zaproszony przez p. Stanisława Dziedzica - por. Ryszard Jakubowski, podzielił się z nami wspomnieniami z lat II wojny światowej i emigracji oraz wyrecytował wiersz własnego autorstwa pt. „Powstanie warszawskie”.br>
W czasie spotkania zebranych ugoszczono ciastem, kawą i herbatą, serwowaną przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, członków POAK i KSM. Na zakończenie wieczornicy odśpiewaliśmy „Rotę” i hymn „Boże coś Polskę”.
Ks. proboszcz podziękował uczestnikom spotkania i jego współorganizatorom, dzięki którym odbyła się ta uroczystość: sołtysowi Kazimierzowi Windakowi, dyrekcji przedszkola i jego wychowankom, organistom: panu Adamowi i Wojciechowi, Kołu Gospodyń Wiejskich, bezimiennym sponsorom, członkom P.O. Akcji Katolickiej i K.S. Młodzieży i życzył wszystkim, aby duch patriotyzmu w nas i w całym polskim narodzie nigdy nie zaginął. Zaprosił wszystkich do jeszcze liczniejszego uczestnictwa w 2013 roku, kiedy świętować będziemy 95. – tą rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Janowski