25 VIII 2013 r. w Koźmicach Wielkich zorganizowano tradycyjne dożynki. W południe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koźmicach Wielkich wyjechały z wieńcem dożynkowym z przysiółka Bugaj, jadąc przez wieś i śpiewając przy akompaniamencie akordeonistów Wojciecha Grochala i Adama Grabka. Kierownicą ciągnika z wystrojoną przyczepą sterował Piotr Konopka.
Uroczystości poprzedziły konkursy rekreacyjno - sportowe oraz inauguracyjny mecz o mistrzostwo klasy „A" seniorów na własnym boisku, pomiędzy drużynami KS Wilga Koźmice Wielkie i LKS Zryw Szarów. Koźmiczanie byli gościnni a mecz wygrał Zryw Szarów 2:0. Natomiast równocześnie na obiekcie Orlik 2012 rywalizowano w konkursach: rzuty piłką do kosza, slalom piłkarski, hula - hop, skakanie na skakance. Najlepsze wyniki w konkursach osiągnęli: Zuzanna Czop, Aleksandra Paryła, Karolina Krzyżak, Marcin Batko, Maciej Jarek, Grzegorz Wolanin.
W kościele p.w. Trójcy Świętej ksiądz proboszcz Milan Michalak odprawił uroczystą Mszę Św. z poświęceniem wieńca dożynkowego i oprawą muzyczną Orkiestry Dętej Hejnał z Byszyc. Po mszy korowód dożynkowy z orkiestrą przeszedł na nowy plac imprez przy Orliku. Gości przywitał Jerzy Cholewa a zaszczycili nas swoją obecnością: poseł Elżbieta Achinger, starosta Jacek Juszkiewicz, burmistrz Artur Kozioł, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Duda z małżonką, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Alojzy Brożek, radny Piotr Ptak, radny Rady Miejskiej Szczepan Stanek z rodziną, dyrektor gimnazjum Elżbieta Obal Dyrek i wicedyrektor Wioletta Włoch, dyrektor przedszkola Ewa Kaczor, sołtys Koźmic Małych Stanisław Dziedzic, sołtys Byszyc Adam Dyrda.
Przewodnicząca KGW w Koźmicach Wielkich Elżbieta Woźniak w skrócie przybliżyła publiczności tradycje dożynkowe oraz zaprosiła wszystkich do współpracy dla rozwoju naszej małej ojczyzny. Panie z KGW w strojach krakowskich przekazały wieniec i chleb dożynkowy starostom Halinie i Janowi Pirowskim. Tegoroczni starostowie gospodarują na 6 ha. Połowę z tego przeznaczają pod zasiewy. 3 ha zajmują łąki i staw „Pospólnik" wzmiankowany w 1472 r. Mają ciągnik i własne maszyny rolnicze. Hodują krowę, świnki, króliki. W tym roku obchodzą 39 rocznicę zawarcia małżeństwa. Wychowali 7 dzieci. Wieniec dożynkowy wykonały Katarzyna Wieczorek i Anna Pirowska.
Nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek w wykonaniu pań z KGW i dzieci ze szkoły podstawowej. Potem goście honorowi wręczyli nagrody najlepszym w konkursach rekreacyjno - sportowych. Następnie wystąpił obchodzący w tym roku 20 lecie działalności Zespół Pieśni i Tańca Raciborsko, prezentując skoczne tańce górali Beskidu Żywieckigo. Na zakończenie występu zespół przygotował niespodziankę taneczną wykonując hip - hop w strojach ludowych. Młodzi artyści otrzymali ogromne brawa od licznej publiczności. Po nich na nowej scenie plenerowej koncertowała Orkiestra Dęta Hejnał z Byszyc pod dyrekcją Maurycego Biesiadeckiego. Orkiestra zagrała światowe przeboje a rozbawiona publiczność gromkimi brawami uprosiła bis. Po koncercie rozpoczęła się zabawa dożynkowa a do tańca przygrywały Koźmickie Wojciechy. Wspaniale bawiono się do drugiej nad ranem.
Koźmickie Dożynki zorganizowali Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Sportowy Wilga. Współorganizatorem dożynek było Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce a partnerami Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Kopalnia Soli Wieliczka, Powiat Wielicki, Gmina Wieliczka, Firma Wesem. Nad całością imprezy czuwali Elżbieta Woźniak, Kazimierz Windak, prezes Wilgi Wiesław Stachura. Sołtys Kazimierz Windak publicznie podziękował Marianowi Hajdukowi, Józefowi Ślęczce i Tomaszowi Windakowi za wybudowanie sceny, odwodnienie, wypoziomowanie i utwardzenie terenu pod imprezy plenerowe w Koźmicach Wielkich.
Podczas dożynek dzieci korzystały z placu zabaw, jeździły na koniku, skakały na trampolinie i w dmuchanym zamku. Nie zabrakło waty cukrowej. Podczas degustacji zachwalano wypieki własne KGW Koźmice Wielkie. Wspaniałe okazy można było podziwiać na wystawie owocowo - warzywnej. Pogoda dopisała a wielopokoleniowa impreza była w pełni udana. Organizatorzy już zapraszają za rok.
Tekst: Jerzy Cholewa