W Wieliczce 25 września 2013 r. w sali widowiskowej „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1 odbyło się 190 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie", drugie z serii: „Wspólne biografie" (2): „Władysław Jastrzębski (1906- 1995) - z Bolesławia do Wieliczki" i czwarte z serii: „Ojciec i syn w rodzinie": „Władysław - Jacek - Tomasz Jastrzębscy".
Pierwsze spotkanie z serii „Wspólne biografie" poświęcone było Feliksowi Piestrakowi (1868-1947), inżynierowi górniczemu, nauczycielowi i dyrektorowi Szkół Górniczych w Wieliczce (1909-1924) i Tarnowskich Górach (1924-1933), który łączy miasta górnicze: Wieliczkę - na wielkiej soli i Tarnowskie Góry z kopalnią rud cynku i ołowiu.
Poprzednie spotkania z serii „Ojciec i syn w rodzinie" były na temat wieliczan: Józefa i Przemysława Gwoździowskich, Adma i Bogdana Klichów, „Józefa i Eligiusza Dudów".
Na zaproszeniu na spotkanie czytamy: „W 1945 r. do Wieliczki z Bolesławia przybył Władysław (1906-1995), artysta-malarz, uczeń Józefa Mehoffera, społecznik. Jastrzębscy zostali wieliczanami. W 1960 r. zamieszkali w domu wybudowanym własnymi rękami na Spółdzielczym Osiedlu Przyszłość. Pan Władysław był zaangażowany w tworzenie i działalność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, następnie PTTK, Towarzystwa Przyjaciół Wieliczki. Jego syn Jacek, geograf i geolog, jest organizatorem i członkiem chóru „Camerata" w Wieliczce. Tomasz, wnuk Władysława, syn Jacka, po dziadku odziedziczył zainteresowanie historią."
Na początku spotkania odbyła się prezentacja książek: pt. „Brat Alojzy Kosiba. Kwestarz- Sługa Ubogich", Jadwigi Dudy zeszytu 134 „Biblioteczki Wielickiej" pt. „189 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" z serii: „Osiedla Wieliczki" (1): Kościuszki- Przyszłość- Szymanowskiego."
Z koncertem wystąpił Chór „Camerata" pod dyrekcją Izabeli Szoty.
Prelekcje wygłosili: Jacek Jastrzębski - „Władysław Jastrzębski (1906-1995) - życie i działalność"; Tomasz Sawicki z Centrum Kultury w Bolesławiu i Józef Liszka z Klubu Pracy Twórczej przy Centrum - „Listy Władysława Jastrzębskiego do Józefa Liszki - o dawnym Bolesławiu". Prezentacja „Bolesławskich Zeszytów Historycznych"; Justyna Jastrzębska-Guca - „Mój ojciec, Jacek Jastrzębski"; Tomasz Jastrzębski - „Z historią od urodzenia - poszukiwanie i eksploracja wraków samolotów strąconych w latach II wojny światowej".
W dyskusji głos zabrali: Stanisław Dziedzic, Tomasz Jastrzębski, prowadząca spotkanie. Po spotkaniu wspomnieniami o Władysławie Jastrzębskim podzielili się Jan Matzke, Irena i Czesław Szelągowie, członkowie Klubu Przyjaciół Wieliczki.
W 190 spotkaniu z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" uczestniczyły 93 osoby. Spotkanie fotografowały Dorota Cora i Małgorzata Wysocka-Cebula z „Cameraty". Uczestnicy spotkania wpisali swoją obecność do „Księgi Pamiątkowej". Oprawę plastyczną spotkania tworzyła wystawa projektów witraży, obrazów Władysława Jastrzębskiego.
Organizatorami spotkania były: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna - Dział Regionalny, rodzina Jastrzębskich, Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, Stowarzyszenie Chór „Camerata" w Wieliczce, Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki", Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Akademickie Koło Wieliczan, Koło Młodych Miłośników Starej Wieliczki.
Tradycyjnie spotkanie zorganizowała, prowadziła, materiały na temat rodziny Jastrzębskich zebrała, udostępnia Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego wielickiej biblioteki i prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", tel 12 278-38-99.
Relacja ze spotkania została opublikowana w zeszycie 135 „Biblioteczki Wielickiej". W zeszycie tym znajduje się także relacja z przebiegu III konkurs pt. „Kopalnia Soli Wieliczka" w 35. lecie (1978-2013) wpisu na I Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO".