191 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” pt. „Sytuacja ekologiczna w Małopolsce, w mieście i gminie Wieliczka – ochrona ginących gatunków przyrody żywej – w 85. lecie Ligi Ochrony Przyrody (1928-2013)”.
W Wieliczce 23. 10. 2013 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka, w sali widowiskowej „Magistrat" odbyło się 191 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie", pt. „Sytuacja ekologiczna w Małopolsce, w mieście i gminie Wieliczka – ochrona ginących gatunków przyrody żywej – w 85. lecie Ligi Ochrony Przyrody (1928-2013)".
Na zaproszeniu na spotkanie czytamy: „Problemy ochrony środowiska przyrodniczego coraz częściej znajdują wyraz w programach lokalnych. Posiadanie walorów historycznych i przyrodniczych oraz atrakcyjna lokalizacja Wieliczki do priorytetowych zalicza uczestnictwo społeczności lokalnych w promocji zrównoważonego rozwoju Miasta i Gminy ukierunkowanego na poprawę warunków bytowania ludności oraz racjonalnego wykorzystywania zasobów leśnych i ochronę zagrożonych gatunków przyrody żywej.”
Jadwiga Duda, jego organizatorka, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) powitała przybyłych, a szczególnie prelegentów dr. inż. Alfreda Króla, prezesa Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie, mgr. inż. Tadeusza Stanowskiego, byłego prezesa Zarządu Okręgu LOP w Krakowie, mgr. inż. Kazimierza Stanka, mgr inż. Stefana Kisielowskiego, wieliczanina, rzeczoznawcę Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej do spraw jakości produktów i usług w zakresie urządzania i utrzymania zieleni, członków LOP; dr inż. Bożenę Kotońską, zastępcę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Regionalnego Konserwatora Przyrody; dr inż. Mieczysław Kosibowicza z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Krakowie; mgr. inż. Henryka Wolaka, kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, mgr Martę Żerdę, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce, mgr Jolantę Zawistowicz, v-ce dyrektor tej placówki, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
Zaprezentowała nowości wydawnicze, w tym czasopismo „Biuletyn Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie”, zeszyt 135 „Biblioteczki Wielickiej” pt. „190 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”z serii „Wspólne biografie” (2): „Władysław Jastrzębski (1906-1995), z Bolesławia do Wieliczki”; z serii: „Ojciec i syn w rodzinie” (4): „Władysław – Jacek- Tomasz Jastrzębscy”.
Wręczyła dyplomy za udział w spotkaniach „Wieliczka-Wieliczanie”, za 12 – Marii Cebula, Marii Porąbka, 96- Jerzy Cholewa, 120 – Czesław Szeląg.
Jerzy Cholewa przedstawił ucznia Gimnazjum w Wieliczce, Jana Krzysztofa Dudę, który został najmłodszym szachowym arcymistrzem w Europie. Jaś otrzymał od Urszuli i Augustyna Przybylskich pamiątkowe szachy i szachownicę.
Alfred Król wręczył profesor Barbarze Krzysztofik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Medal za zasługi dla ochrony środowiska, a opiekunom Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody z Małopolski odznaki honorowe (złote i srebrne).
Prelekcje wygłosili: dr inż. Alferd Król - - „Historia ochrony przyrody w Polsce”, dr inż. Bożena Kotońska - „Zasoby przyrodnicze Małopolski i zadania ochrony przyrody.”, dr inż. Mieczysław Kosibowicz - „Zagrożenie zieleni miejskiej przez gatunki owadów inwazyjnych”, mgr inż. Stefan Kisielowski, wieliczanin, członek LOP- „Pszczelarstwo XXI w.”, mgr inż. Henryk Wolak - „Realizacja „Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” na terenie miasta i gminy Wieliczka”. W dyskusji głos zabrali: Bolesław Gakan, Waldemar Sowiński, Kazimierz Stanek, Agata Stokłosa-Wojtas, Zbigniew Zacny, Andrzej Załucki, prelegenci. W 191 spotkaniu z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” uczestniczyło 110 osób. Wychodząc z sali otrzymywali zaproszenia na 192 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” i zeszyt 135 „Biblioteczki Wielickiej”.
Organizatorami spotkania były: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna - Dział Regionalny, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieliczce, Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”, Akademickie Koło Wieliczan, Koło Młodych Miłośników Starej Wieliczki.
Relacja ze spotkania została opublikowana w zeszycie 136 „Biblioteczki Wielickiej”.
Opracowała: Jadwiga Duda