4.12.1943 r. Niemcy przy ul Krzyszkowskiej (obecnie Dembowskiego), w odwet za zamach na Emanuela Kesslera, czeskiego Volksdeutscha, który był komendantem kopalnianej Straży Przemysłowej dokonany 2. 12. 1943 r. przez żołnierza Armii Krajowej z Wieliczki, rozstrzelali 10. ciu więźniów przywiezionych z więzienia przy ul. Montelupiuch w Krakowie. Imiona i nazwiska ofiar umieszczono na hitlerowskim afiszu śmierci. Wśród zastrzelonych byli: Florian Daniel z Gdowa, żołnierz AK, Stanisław Wąs ze Staniątek, Stefan Stoczek z Woli Duchackiej, Tadeusz Serkowski z Krakowa, Józef Rozpądek z Krakowa, lotnik lat 24 (pierwszych pięciu z afiszu śmierci). Egzekucję przeprowadzono przy nasypie kolejowym obok warzelni. Ciała rozstrzelanych wywieziono w nieznanym kierunku. Nie wiadomo gdzie ich pochowano.? W miejscu egzekucji Kopalnia Soli “Wieliczka” wzniosła pomnik.
W uroczystości rocznicowej udział wzięli: delegacja górników Kopalni Soli "Wieliczka" na czele z Adamem Gawlikiem, przewodniczącym NSZZ "Solidarność", Adam Panuś sekretarz UMiG Wieliczka, Henryk Ptak, prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP, Halina Sinkunas i Piotr Marzec, radni Rady Miejskiej w Wieliczce, delegacja Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki",uczniowie ZSZ w Wieliczce pod opieką nauczycielki Jolanty Śmiałek. Gośćmi uroczystości byli: Franciszek Daniel z Gdowa, który opowiedział o losach zamordowanego Floriana Daniela i Władysław Rozpądek z Nowej Huty przybliżył zaangażowanie w walkę w konspiracji Józefa Rozpądka, kuzyna.
Wspólnie odśpiewano hymn "Jeszcze Polska nie zginęła..." oraz modlono się w intencji tu zamorodowanych, złożono kwiaty, zapalono znicze.
Temu zagadnieniu poświeciłam 56 spotkanie z cyklu "Mnie Ta Ziemia od innych droższa" które odbyło się 5.12. b.r. w ZSZ w Wieliczce. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli: Barbara Sosin, Henryk Ptak, Władysław Grubecki- dzielili się przeżyciami z okresu II wojny światowej.
6 listopada obchodzono 70. rocznicę egzekucji 10 Polaków w Wieliczce zastrzelonych przez Niemców 6.11. 1943 r. przy ul Sienkiewicza z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Egzekucja była odwetem za zamach wielickiego KEDYWU na Emanuela Kesslera, komisarza miasta. Przechodniu przechodząc obok tych pomników pochyl głowę i pomódl się: "Wieczne odpoczywanie..."
opracowała: Jadwiga Duda