13 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia, upamiętniając fakt z 13. 04. 1990 r. kiedy to Związek Radziecki przyznał się do popełnienia zbrodni na oficerach Wojska Polskiego internowanych po 17. 09. 1939 r. i osadzonych w obozach jenieckich: Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku. NKWD zamordowało strzałem w tył głowy 21 857 osób. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Dopiero w 2000 r. otwarto w tych miejscowościach polskie cmentarze wojenne. 10. 04. 2010 r., w 70 rocznicę zbrodni na obchody do Katynia udała się samolotem polska delegacja rządowa na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. W wyniku katastrofy lotniczej 96 osób poniosło śmierć.
W Wieliczce obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia organizowane są od 2002 r. 11. 04. b.r., już raz 13-ty odbyły się tym razem w Zespole Szkół Zawodowych w Wieliczce w Kampusie Wielickim przy ul. Niepołomskiej o godz. 12.00. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły zebrani zaśpiewali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła". Mgr Jarosław Słowik, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Edwarda Dembowskiego w Wieliczce powitał przybyłych gości. Po wyprowadzeniu sztandary, z program artystycznym p.t. „Świadkami były drzewa" w wystąpili uczniowie ZSZ pod kierunkiem mgr Beaty Janczury-Karcz, nauczycielki języka polskiego, i mgr Dariusza Tańculi, nauczyciela historii. Była to prezentacja ilustrująca historię zbrodni katyńskiej i czasy jej utajniania połączona z recytacją wierszy i pieśniami w wykonaniu jednej z uczennic przy akompaniamencie gitary. Oprawę plastyczną estrady stanowiła wystawa 15.tu prac plastycznych wykonanych na konkurs na plakat ilustrujący zbrodnię katyńską. Pan Tańcula ogłosił wyniki konkursu wręczył nagrody uczennicom, które zajęły I, II, III miejsce: Magdalenie Jaglarz, Elizie Żurowskiej, Katarzynie Losiowskiej.
Zbigniew Siekański, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej w Krakowie wygłosił pogadankę pt. „Zbrodnia katyńska w 1940 r. jako symbol terroru sowieckiego".
Stanisław Kucharczyk, wiceprezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki" odczytał referat pt. „Wieliczanie na Liście Katyńskiej".
Aleksandra Żmińkowska, lat 85, córka, Józefa Ciupki, zamordowanego w Katyniu, emerytowana nauczycielka m.in. Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce, ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków w Krakowie podzieliła się wspomnieniami o ojcu oraz z deportacji do Kazachstanu z mamą, rodzeństwem i powrotu stamtąd do Polski w 1946 r.
W uroczystości wzięły udział wielickie rodziny katyńskie, ich przedstawiciele: Kazimiera Jarząbek, krewna zamordowanego podpułkownika Zygmunta Palucha, Czesława Skórska - porucznika Antoniego Dańdy, Aleksandra Tobola - podporucznika Andrzeja Barana, Barbara Stachurska - kapitana Henryka Stachurskiego, Tadeusz Orłowski - porucznika Witolda Tomaszewskiego.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Lukasz Sadkiewicz, v-ce burmistrz, Maria Woźniak, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej, Piotr Marzec, Halina Sinkunas, radni Rady Miejskiej, Joanna Boduch koordynator organizacji pozarządowych Starostwa, Stanisław Dziedzic, przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego, Jadwiga Duda, prezes i Maria Nawrot, skarbnik Klubu Przyjaciół Wieliczki, Anna i Władysław Grubeccy, członkowie oraz mieszkańcy Osiedla Sienkiewicza.
Po akademii w szkole uczestnicy obchodów spotkali się na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce, gdzie przed tablicą upamiętniająca Polaków pomordowanych w łagrach na Wschodzie w latach 1939-1956 złożyli kwiaty i modlili się o pokój wieczny dla zamordowanych oficerów WP
Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych " na wielickim cmentarzu w kwaterze, gdzie rośnie 28 „Dębów Pamięci" posadzonych dla upamiętnienia wieliczan zamordowanych w 1940 r, złożyła kwiaty przed tablicą z nazwiskami zamordowanych i zapaliła znicze przed „Dębami Pamięci.
Uroczystość zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce -Dział Regionalny i Zespół Szkół Zawodowych w Wieliczce, przy zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej, Koła Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych PR, Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego p s. „Grot" w Wieliczce.
Opracowała Jadwiga Duda
Przypis:
1. Jadwiga Duda, „Biblioteczka Wielicka" zeszyt 93 pt. „!48 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie' pt. „W 70 rocznicę zbrodni katyńskiej (1940-2010), wieliczanie, jeńcy wojenni Kozielska-Ostaszkowa-Starobielska zamordowani w ZSRR w 1940 r.", str. 1-80, (2010).