Droga Krzyżowa w Kopalni Soli
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu 28 lutego 2016 r., już po raz trzeci panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Koźmic Wielkich miały zaszczyt poprowadzenia Drogi Krzyżowej w wielickiej Kopalni Soli, która znajduje się 100 m pod ziemią. Wyrzeźbione w drzewie lipowym stacje przez wielickich górników i poświęcone w 2010 roku przez Kardynała Stanisława Dziwisza znajdują się w chodniku w pochylni Barącza. Miejsce to przyjęło nazwę Golgota Wielickich Górników. Stacje Męki Pańskiej stały się elementem uruchomionego w kopalni pierwszego podziemnego szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże". Szlak ten wiedzie m.in. przez kaplice, miejsca kultu religijnego w kopalni.Po tym nabożeństwie jak zawsze odprawiana jest Msza Święta, a następnie Gorzkie Żale. Rozważając Mękę i Śmierć Pana Jezusa modliliśmy się o Miłosierdzie Boże, gdyż właśnie Rok Liturgiczny 2015 / 2016 został ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka ROKIEM MILOSIERDZIA BOŻEGO. Dla Polski i dla każdego z nas ma to ogromne i szczególne znaczenie i jest niezwykłym znakiem, gdyż papież Franciszek będzie gościł w naszym kraju w 1050 rocznicę Chrztu Polski, a także weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i w Wieliczce.
Po chwilach skupienia i modlitwy miałyśmy przyjemność zobaczenia kilku pięknych i niezwykłych miejsc w Kopalni, duże wrażenie zrobiły na nas nowe komory: Lill Górna i Kazanów, gdzie można odbyć multimedialną podróż w świat soli, a także niedawno poświęcona przez kardynała Dziwisza – multimedialna kaplica św. Jana Pawła II. Na koniec był czas na chwile refleksji przy pysznej kawie w komorze Budryk.
Bardzo dziękujemy ojcu Ludwikowi Kurowskiemu, kapelanowi wielickiej kopalni, który kolejny raz z życzliwością stworzył nam taką możliwość, zapraszając jednocześnie do wspólnej modlitwy w przyszłym roku. Dziękujemy Prezesowi spółki „ Kopalnia Soli Wieliczka – Trasa Turystyczna” panu mgr inż. Marianowi Leśnemu za stworzenie mieszkańcom takiej możliwości. Słowa podziękowań kierujemy też do naszego sołtysa p. Kazimierza Windaka, który kolejny rok był propagatorem tego wydarzenia.