Zofia Dańda (1924-2008) sołtys i opiekun społeczny w Koźmicach Wielkich w latach 1967-1989
Zofia Dańda urodziła się 31.03.1924 r. w Koźmicach Wielkich (w przysiółku Wysoka Góra) jako córka Anny z domu Babczyk i Jakuba Cholewów. Urodziła się w rodzinie robotniczo-chłopskiej. Ojciec pracował w Kopalni Soli w Wieliczce i gospodarzył na roli. Anna i Jakub Cholewowie wydali na świat dziesięcioro dzieci. Zofia była jedną z nich. Miała braci i siostry: Władysława, Rozalię i Franciszka (bliźnięta), Marię, Helenę, Stefanię, Stanisława, Wandę, Józefa. Mając 7 lat rozpoczęła naukę w siedmioklasowej Szkole Powszechnej w Koźmicach Wielkich, gdzie uczęszczała w latach 1931-1938, gdy kierownikami szkoły byli kolejno: Antoni Szaper, Ferdynand Fryt. Po ukończeniu szkoły, od 14. tego roku życia pracowała u rodziców w małym gospodarstwie rolnym i dorywczo-sezonowo w gospodarstwach sąsiadów. W czasie II wojny światowej, gdy Koźmice i okolice znajdowały się pod okupacją Niemców, mając 17-18 lat, czyli w latach 1941-1942 była wtajemniczona w prace konspiracyjną partyzantów walczącym z okupantem pomagając konspiratorom w różnych akcjach. W czerwcu 1944 r. rozpoczęła pracę w kuchni niemieckiej zlokalizowanej we dworze Pirowskich w Koźmicach Wielkich. Dzięki tej pracy miała możliwość większej pomocy partyzantom oraz wysiedleńcom z Poznańskiego, Warszawy, którzy mieszkali we wsi. Po zakończeniu wojny, jesienią 1945 r. należała do miejscowego Koła „Wici" (Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici").
Zofia Cholewa 14.11.1948 r. w Wieliczce, w kościele pw. św.
Klemensa zawarła sakrament małżeństwa ze Stanisławem Dańdą, urodzonym 1.02.1921
r., pracownikiem fabryki „Kabel" w
Krakowie. Zamieszkali w domu rodzinnym Zofii na Wysokiej Górze. Na świat przyszły
dzieci: w 1949 r. Anna i w 1954 r. Danuta.
Prowadziła dom, wychowywała dzieci. Swoim dzieciom mówiła, że najważniejszym
jest być uczciwym i dobrym człowiekiem.
Pracowała sezonowo i dorywczo w gospodarstwach sąsiadów. Razem z mężem
na jego gruncie budowała własny dom w Koźmicach Wielkich numer 250, w którym
zamieszkali w 1959 r. (foto 3006). Od 1949 r. należała do Koła Gospodyń
Wiejskich i zaraz potem została członkiem Zarządu. W 1956 r., gdy córka Anna poszła do koźmickiej
podstawówki, rozpoczęła pracę społeczną
w Komitecie Rodzicielskim współpracując z kierownikiem szkoły Klemensem Surówką
i przez 8 lat pracowała jako kasjer klasowy. W maju 1967 r. została wybrana
przez Walne Zebranie Wiejskie na sołtysa
wsi Koźmice Wielkie i pełniła tę funkcję przez 22 lata do 1989 r.
Od 1968 r. przyjęła również funkcję Opiekuna
Społecznego. W 1971 r. wstąpiła do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL).
Jako sołtys i członek ZSL pracowała społecznie dla dobra społeczeństwa Koźmic
Wielkich. W roznoszeniu informacji z Gminy Koźmice Wielkie i Gminy Wieliczka wśród mieszkańców pomagali
jej: goniec i stróż nocny m.in. p.
Rzepecki. Na domu miała szyldy z
napisami: „Sołtys", „Opiekun Społeczny".
W domu miała służbowy telefon z tarczą do wybierania numerów. Znała wszystkich
mieszkańców i wiedziała pod jakimi numerami domów zamieszkują. W Biurze Sołtysa czyli w kuchni swojego domu, które było otwarte dla
ludzi przez siedem dni tygodnia, wykonywała następujące zadania:
- zbieranie podatków od mieszkańców na rzecz Gminy Koźmice Wielkie, a po jej likwidacji od 1976 r. dla Gminy Wieliczka. Każdego roku co kwartał miała wyznaczone dni na zbieranie należności w oparciu o nakazy podatkowe. Wpłacających wpisywała z imienia i nazwiska, z adresem do zeszytu (miała ich dwanaście). Zebrane każdego dnia pieniądze liczyła pamięciowo, potem korzystała z kalkulatora a następnie zanosiła, zawoziła do Urzędu Gminy i wpłacała do kasy, gdzie zdarzało się że stała w kolejce.
- przy zbieraniu należności podatkowych zbierała także składki - wpłaty na Narodowy Fundusz Zdrowia.
- prowadzenie ksiąg meldunkowych przez krótki okres czasu. Do niej zgłaszali się mieszkańcy z informacją o urodzeniu dziecka, zawarciu małżeństwa czy zgonu domownika. Te informacje wpisywała do ksiąg meldunkowych Koźmic Wielkich.
- wydawanie kart żywnościowych dla rolników.
- wydawanie „paszportów"- poświadczeń rolnikom o sprzedaży zwierząt: krów, koni, prosiąt itp.
- pełnienie funkcji Opiekuna Społecznego. We wsi były rodziny wymagające pomocy materialnej. Zabiegała o środki na ten cel w Gminie, odwiedzała te rodziny, pomagała im i kontrolowała czy sytuacja ulega poprawie. Jeśli się sytuacja nie poprawiała zgłaszała na M O (Milicję Obywatelską),
- wydawanie uczniom szkół podstawowych i średnich zaświadczeń o ich pracy przy wykopkach ziemniaków w gospodarstwach rodziców w celu usprawiedliwienia nieobecności w szkole.
- wydawanie opinii dla mieszkańców co do przydziału przez Gminę materiałów budowlanych: cementu, żelaza, wapna itp. na prowadzone inwestycje.
- organizowanie w pięciu przysiółkach wsi punktów szczepień psów i krów dla weterynarza do którego ze zwierzętami w wyznaczonym dniu i czasie zgłaszali się mieszkańcy ze zwierzętami.
- organizowanie i prowadzenie Zebrań Wiejskich. Starannie przygotowywała ich programy i sprawozdania. Lubiła mówić z ludźmi i do ludzi oraz pisać.
Jako sołtys była także radną Rady Narodowej Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1978 - 1982 - 1984 o czym świadczy legitymacja podpisana przez Przewodniczącego Rady Narodowej Tadeusza Janię w dniu 10.09.1980 r. (foto. 2972) Była zaangażowana we wszystkie inicjatywy we wsi: Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdrowia, Społeczny Komitet Budowy Gazociągu, który otwarto 26.11.1987 r.
Zofia Dańda za wieloletnią pracę społeczną została uhonorowana:
- 12 marca 1975 r. przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie Srebrną Odznaką Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej - Legitymacja nr 13 229,
- 28 czerwca 1982 r. przez Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej - Legitymacja nr 21 578,
- 22 lipca 1984 r. uchwałą Rady Państwa nr 132/8/84 M - Medalem 40-lecia Polski Ludowej - legitymację podpisał Przewodniczący Rady Państwa.
Państwo Zofia i Stanisław Dańdowie wykształcili córki. Anna ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce oraz dwuletnią Szkołę Medyczną Techników Farmaceutycznych w Krakowie. Pracowała w Miraculum w Krakowie. Danuta ukończyła Liceum Ekonomiczne w Wieliczce. Była zatrudniona w Szkole Podstawowej, a potem w Gimnazjum w Koźmicach Wielkich. Doczekali ślubu Danuty z Januszem Michalikiem i przyjścia na świat wnucząt: Marka, Ewy, Tomasza.
11.04.1997 r. zmarł Stanisław Dańda. Był uczestnikiem walk zbrojnych z Niemcami w latach 1939-1945 o czym świadczą nadane mu 5.04.1983 r. przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego: Odznaka Grunwaldzka i Medal Zwycięstwa i Wolności 1945. W czasie okupacji był więźniem obozu niemieckiego KL Plaszow a po wojnie miał status inwalidy wojennego I grupy.
Zofia Dańda od 8.12.1988 r. była rencistą z tytułu szczególnych zasług dla PRL - legitymacja nr 1220/3438 (foto. 2978) a od 10.10.1997 r. była członkiem Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - legitymacja nr 03690.
Będąc na rencie rozchorowała się: w 2003 r. przeżyła amputację nogi jednej a w 2004 r. drugiej, z powodu czerniaka straciła oko. W czasie choroby, gdy Parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gorzkowie wizytował ks. biskup Albin Małysiak - odwiedzając chorych 23.09.2007 r. z księdzem proboszczem Adamem Żuradem odwiedził Panią Zofię.
Zofia Dańda zmarła 5.06.2008 r. Spoczywa wraz z mężem i wnukiem Markiem na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.
Dziękuję córkom śp. Zofii Dandy za spotkania 25 i 31.01.2020 r., wspomnienia i udostępnione dokumenty oraz zdjęcia dzięki czemu mogłam napisać niniejszy biogram.
Opracowała Jadwiga Duda
Koźmice Wielkie 6. 02.2020 r.