Marek Ewangelista
św. Marek , autor drugiej Ewangelii, uważanej za najstarszą i najkrótszą był Palestyńczykiem. Jego matka, Maria, przyjaciółka św. Piotra, była prawdopodobnie właścicielką Wieczernika, gdzie Pan Jezus spożył z uczniami ostatnią wieczerzę i Ogrodu Getsemanii na Górze Oliwnej.Chrzest święty przyjął św. Marek z rąk św. Pawła Apostoła.
św. Marek był kuzynem św. Barnaby .Do pracy misyjnej dojrzewał wśród apostołów, najpierw u boku Pawła Apostoła ,w czasie jego pierwszej wyprawy misyjnej na Cypr, a następnie w Rzymie u boku Piotra Apostoła, jako „uczeń i tłumacz". Znał doskonale nauki głoszone przez św. Piotra.
Ewangelia św. Marka jest zapisem życia Jezusa ,widzianego oczami księcia apostołów .Napisana w języku greckim , przeznaczona była dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo .
Tradycja podaje, że św. Marek był założycielem gminy aleksandryjskiej i pierwszym biskupem Aleksandrii.. Tam też poniósł śmieć męczeńską: za panowania Nerona lub za rządów cesarza Trajana.
Według podania, Wenecjanie w roku 828 przenieśli relikwie św. Marka z Aleksandrii do swojego miasta, gdzie zbudowali mu bazylikę patriarchalną.
święty Marek jest patronem: pisarzy, notariuszy, murarzy, szklarzy, koszykarzy (wyplatających kosze z wikliny), hodowców bydła. Jest patronem Wenecji, Bergamo, Egiptu. Jest orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. W wielu krajach, w tym i Polsce, jest patronem wiosennych siewów. W dzień Jego święta 25 kwietnia obchodzi się pola i odmawia modlitwy o urodzaje.
W ikonografii atrybutami świętego Marka są: księga, lew ze skrzydłami u stóp, drzewo figowe i zwój.
Modlitwa: Boże , Ojcze nasz, który dałeś św. Markowi Ewangeliście łaskę głoszenia Dobrej Nowiny, pozwól nam poznać Ciebie dobrze, abyśmy mogli żyć w wierze jako uczniowie i wyznawcy Chrystusa. Amen.