Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. Szopki są nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Buduje się je w kościołach, zdobią nasze domy, chodzą z nimi kolędnicy. A wszystko zaczęło się w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii gdzie po raz pierwszy, wraz ze swoimi braćmi franciszkanami, św. Franciszek urządził stajenkę betlejemską z biblijnymi postaciami.
Wśród wielu tradycji polskich szopek, najbardziej znane są tzw. szopki krakowskie, cenione i znane już od XIX wieku. Od roku 1927 istnieje nawet tradycja konkursu na najpiękniejszy egzemplarz.
Ale my mamy w Koźmicach niezwykłego twórcę szopek górniczych, jest nim Paweł Kurowski, który na przestrzeni kilku lat wykonał prawdziwe dzieła sztuki, zachwycając pomysłowością i starannością wykonania.
W swoich szopkach twórczo wykorzystał elementy związane z wielicką Kopalnią. Pierwszą szopkę w lampce górniczej wykonał w 1997 roku na konkurs organizowany przez kopalnię zajmując I miejsce. W późniejszych latach wykonał szopki w których jako motyw wykorzystał: róg obfitości, kryształy solne, wyrobiska górnicze, kierat, bryłę solną i kletę szybową.
Szopki te można oglądać w Kaplicy Świętej Kingi wielickiej Kopalni.
Tekst: Adam Panek
Zdjęcia: Piotr Kaczor i Adam Panek
1-2.Szopka w kształcie lampki górniczej (1997).
3-4.Szopka w Rogu Bractwa Kopaczy (1998).
5-6.Szopka w kryształach soli (2000).
7-8.Szpoka w wyrobiskach górniczych (2002).
9-10.Szopka z kieratem (2003).