27. 05. 2009 r. (środa) o g. 16.00 w sali "Magistrat" Urzędu Miasta I Gminy Wieliczka rozpocznie się 137 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie", siódme z serii "Wsie w Gminie Wieliczka" na temat wioski Grajów.
Gmina Wieliczka, to miasto Wieliczka i 29 wsi, z których jedną jest Grajów. Pierwsza wzmianka pisana o wsi pochodzi z 1330 r. Wieś była m.in. XV w. własnościa Grajowskich, w XVI, XVII w. - Lubomirskich, w XIX w. - Podoskich. W 1903 r. w Grajowie powstała szkoła. Na terenie wsi znajduję się dwór z XIX w. i 11 kapliczek, najstarsza z XVII w. Wieś zajmuje powierzchnię 510 ha. Zamieszkuje ją 889 mieszkańców w 240 domach. Z niej rozlega się piękny widok na "Zbiornik Dobczycki" , Tatry. Obecnie to wieś mięsem i miodem słynąca.
Na wstępie spotkania program artystyczny - koncert grajków z Grajowa: Bartłomieja Hebdy, Kamila Dębowskiego, Krzysztofa Lusia, MarcinaWandasa i Cecylia Strojny - recytacja wierszy.
Prezentacja książek: „Światło w mrokach. Pamiątka 100. rocznicy śmierci s. Emilii Podoskiej, norbertanki (1889-1987) i „Emilia Podoska oblubienica ukrzyżowanego Zbawiciela" (1998).
Z prelekcjami wystąpią:
1. Anna Cygan, sołtys wsi Grajów - „Dzieje i współczesność Grajowa".
2. Ks. dr. Kazimierz Kubik, proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski w Raciborsku - „Grajowianie we wspólnocie rzymsko- katolickiej Parafii pw. NMP Królowej Polski w Raciborsku".
3. S. Dorota Golfstrom z Zakonu Sióstr Norbertanek w Krakowie - „Służebnica Boża Siostra Emilia Podoska (1845 -1889), norbertanka z Grajowa i Jej rodzina - naszą radościa i naszym wzorem"
4. Elżbieta Tomaszewska, nauczycielka i Stanisław Gąsienica, dyrektor Szkoły Podtawowej w Grajowie - „Historia Szkoły Podstawowewj w Grajowie w latach 1903-2009".
5.Katarzyna Bugaj, skarbnik OSP w Grajowie - „Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajowie od 1948 r."
6.Piotr Czepiec, właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Grajpek", sponsor MKS„Grajpek" i Artur Gromala,właściciel Firmy „Vanga", prezes MK „Renex" - „Sport w Grajowie".
7.Jacek Gołda, były sołtys wsi, członek Rady Sołeckioej w Grajowie - „Firmy w Grajowie"
Po prelekcjach dyskusja, którą prowadzi tak jak I spotkanie Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki". Oprawę plastyczną spotkania w sali "Magistrat" stanowi wystawa p.t. „Grajów w pracach plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej w Grajowie".
Po spotkaniu ok. Godz. 18. 15 z parkingu przed Szkoła Podstawową nr 2 zainteresowani poznaniem wioski Grajów udają się autokarem do Grajowa, który zwiedzimy pod kierunkiem Anny Cygan, sołtys wsi.
Zaprasza Jadwiga Duda