W 2007 roku do Koźmic w przysiółku Podjanowice zawitała para bocianów i próbowały na jednym ze słupów energetycznych założyć gniazdo. Ponieważ przyleciały zbyt późno nie zdążyły położyć jaj. W roku 2008 bociany ponownie przybyły do Podjanowic, dokończyły budowę gniazda, położyły i wysiedziały jaja oraz wykarmiły dwa młode. Staraniem Zbigniewa Gabrysia Energetycy z Wieliczki zamontowali platformę i przełożyli gniazdo. Było to niezbędne aby bociany mogły dalej gniazdować. Przy przekładaniu gniazdo zostało trochę naruszone i bociany zaczęły je poprawiać po swojemu. Remont gniazda można zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez Zbigniewa Gabrysia. Na pewno wszystko pomyślnie się zakończy i Koźmice znowu będą miały swój mały udział w powiększeniu populacji bocianów na świecie.
A teraz trochę wiedzy o bocianach i ich gniazdowaniu w Polsce:
Bocian jest jednym z tych ptaków, które cieszą się wielką sympatią ze strony ludzi. Uważany jest za symbol polskiej przyrody i trudno się temu dziwić, gdyż właśnie w Polsce występuje największa populacja tego gatunku. Wbrew powszechnie utartej opinii, bociany bardzo rzadko żywią się żabami. Ich główny pokarm stanowią owady; głównie pasikoniki i chrząszcze, ale również jaszczurki, węże, pisklęta, a także gryzonie.
Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do nas około 41 tysięcy par ze 160 tysięcy żyjących na świecie. Znaczna część polskiej populacji bociana żeruje w dolinach i rozlewiskach rzek Warmii, Mazur i Podlasia. Tzw. "bocianie wsie", czyli takie, w których jest od 10 do kilkudziesięciu gniazd, zgrupowały się właśnie w północno-wschodnich krańcach Polski. Także na terenach południowego Podlasia istnieje ponad 1300 gniazd bociana białego. Do niedawna rekord dotyczący ilości zagęszczenia bocianich gniazd należał do warmińskiej wsi Żywkowo, gdzie znajduje się ich aż 45. Jest to niewątpliwa atrakcja turystyczna. Obecnie największa bociania wioska w Polsce znajduje się w położonej zaledwie 60 km od Zielonej Góry miejscowości Kłopot. To mała, licząca około 200 mieszkańców wioska. Dlaczego bociany decydują się tak licznie gniazdować właśnie w tym miejscu nie wiedzą nawet ornitolodzy. Niedawno z inicjatywy LOP otworzono tu pierwsze w Polsce Muzeum Bociana Białego - pierwsze takie muzeum w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Podziwiać tu można eksponaty związane z życiem i ochroną bociana białego.
Wieś Tykocin na Podlasiu znajdująca się nieopodal kolonii Pentowo otrzymała w 2001 roku Tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej. Tytuł ten ma charakter prestiżowy i świadczy o wyjątkowych walorach ekologicznych danego miejsca a przyznaje go niemiecka organizacja proekologiczna Euronatur. Zgodnie z założeniami projektu Euronaturu w danym kraju tylko jedno miejsce może być uhonorowane dyplomem. Położone malowniczo nad rozlewiskami Narwi Pentowo wybrano, gdy w jednym z tamtejszych gospodarstw zamieszkało aż 19 bocianich par. Ptaki pobudowały gniazda we wszystkich możliwych miejscach - na dachach, słupach i okolicznych drzewach. Aby można było bezpiecznie obserwować ptaki, we wsi wybudowano specjalną 12-metrową "bocianią" wieżę.
Nasza miejscowość takiego tytułu raczej nie otrzyma ale powinniśmy się cieszyć, że ta para bociania właśnie Koźmice wybrała na miejsce gniazdowania. Widocznie jesteśmy przyjaźni ekologicznie i nie tylko. Aby poobserwować bocianie życie nie musimy jeździć na Podlasie ani w inne rejony Polski. Kto wie może w przyszłości doczekamy się kamery internetowej do obserwacji boćków w gnieździe i będziemy mogli śledzić je na bieżąco na stronie Koźmic jak to ma miejsce w wielu rejonach Polski.
Adam Panek. W tekście wykorzystałem fragmenty opracowania Bocianie fakty ze strony Polska.pl
Zdjęcia: Zbigniew Gabryś Więcej zdjęć w Galeri