Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258), przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. W roku 1245 objawił się jej, Chrystus, który żądał ustanowienia osobnego święta, ku czci Najświętszej Eucharystii. Wyznaczył dzień uroczystości Bożego Ciała na czwartek po niedzieli Świętej Trójcy, 60 dni po Wielkanocy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Papież Urban IV w roku 1264 uroczystość Bożego Ciała wprowadził do Rzymu.
W 1314 r. papież Jan XXII zatwierdził ją na cały Kościół.. Już w XIV wieku odbywały się procesje Eucharystyczne: w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Od XV wieku w Niemczech przyjął się zwyczaj procesji do czterech ołtarzy.
W Polsce uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy wprowadził w 1320 r. biskup Nanker dla diecezji krakowskiej, w 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim polecono obchodzić ją w całym kraju. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu.
W niektórych stronach Polski ludzie zabierają gałęzie, którymi były przystrajane ołtarze, umieszczają je w swoich polach, by lepiej rosły plony i by Bóg zachował je od robactwa i nieurodzaju, część gałązek palą, aby dym odstraszał chmury, niosące grad i pioruny.
Przez osiem dni po Bożym Ciele, w kościołach trwa Oktawa, w czasie, której składamy Jezusowi wyrazy przebłagania, hołdu, dziękczynienia i błagania. Na jej zakończenie ludzie przynoszą do kościoła wianki z ziół, które po poświęceniu zawieszają w domu na ścianie, by chroniły domowników od chorób.
11 czerwca 2009 roku, po Mszy świętej o godz.10.00, w naszej parafii w Koźmicach Wielkich, w sposób szczególny, uczciliśmy Święto Bożego Ciała.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w uroczystej procesji o charakterze dziękczynnym i radosnym, ze swoistą manifestacją wiary i przywiązania do tradycji naszych ojców, z monstrancją z Najświętszym Sakramentem, z feretronami, chorągwiami, dziećmi I- komunijnymi, dziewczynkami sypiącymi kwiatki, chłopcami dzwoniącymi dzwonkami, górnikami, licznie zgromadzeni parafianie i goście przeszli ulicami naszej wioski, by podziękować Chrystusowi za niezwykły dar ustanowienia Eucharystii. Sam Bóg przechodził procesyjnie z nami, pośród naszych pól i zagród, przypominając o tym, że jest z nami zawsze i wszędzie. Trasa tego roku wiodła z kościoła na Bugaj, drogą pod „Wysoką Górą", do skrzyżowania z Janowicami i dalej pod kościół.
Zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, przy których czytane były fragmenty z Ewangelii świętych Mateusza, Marka, �?ukasza i Jana, związane tematycznie z Eucharystią. Pierwszy ołtarz, przy państwie Janie i Halinie Pirowskich budowali parafianie z Koźmic Małych i Kopców I, przy posesji p. Kapustów ołtarz wykonali mieszkańcy Bugaja, przy figurze św. Jana Nepomucena parafianie z Podjanowic i Kopców II i ostatni przy kościele parafianie z Koźmic-Centrum. Szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, naszym księżom, budowniczym ołtarzy, ofiarodawcom, tym, którzy na trasie przyozdobili swoje domy, zapewnili napoje, oraz biorącym udział w procesji-dzieciom, młodzieży, dorosłym i ludziom starszym. Nigdy nie zapominajmy o Uroczystości Bożego Ciała i uczmy tradycji tego Święta nasze kolejne pokolenia.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ z uroczystości.
Tekst: Andrzej Janowski
Zdjęcia : Wojciech Dańda