28. 10. (środa) o g. 16.00 w Wieliczce w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka, w Sali „Magistrat" rozpocznie się 142 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" p.t. „Drogi życia pierwszego rocznika absolwentów (1917 r.) Cesarsko-Królewskiej Szkoły Realnej w Wieliczce".
W nocie na zaproszeniu na to spotkanie czytamy: „W 1910 r. w Wieliczce, staraniem m.in. burmistrza Franciszka Aywasa, powstała Cesarsko - Królewska Szkoła Realna z polskim językiem wykładowym, której kontynuatorka jest Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki. Jej dyrektorem w latach 1910 - 1918 był Wiktor Pogorzelski. W roku szkolnym 1916/1917 wcześniejszy egzamin dojrzałości (tzw. maturę wojenną) złożyli: Józef Adamczyk i Józef Lidwin. Pierwszy egzamin dojrzałości odbył się 23 i 25. 06. 1917 r. Zostali uznani dojrzałymi uczniowie: Józef Cholewa, Alfred Daniec, Alfred Gaczoł, Zbigniew Machowicz, Karol Pietrak, Jan Wajda, Stefania Grzebieniowska, Eugeniusz Huber, Władysław Jamka, Bolesław Machowicz, Janina Pogorzelska, Maria Scheuring, Ludwik Skoczowski, Ludwik Ścigalski, Michał Woźnia".
Na wstępie z programem artystycznym p.t. „Ile razem dróg przebytych?" wystąpią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Matejki w Wieliczce pod kierunkiem mgr Justyny Urbaniec i mgr Zofii Przybylskiej.
Zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze: Jadwigi Dudy zeszyt 86 „Biblioteczki Wielickiej" p.t. 141 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" - „Związki Wieliczki i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 90. lecie uczelni (1919-2009)", Teresy Kaczmarczyk „Wielickie pory roku" , zbiór wierszy.
Prelekcje wygłosi: mgr Danuta Kostuch, emerytowana nauczycielka j. polskiego w LO w Wieliczce - „Cesarsko-Królewska Szkoła Realna w Wieliczce - historia, drogi życia pierwszych jej absolwentów", następnie o absolwentach pierwszego rocznika tejże szkoły wspominać będą ich rodziny: o Jozefie Adamczyku - dr Maria Dopierała, córka, o Józefie Lidwinie - Zofia Lidwin, bratanica, o Alfredzie Gaczole - dr. arch. Andrzej Gaczoł, o Władysławie Jamce - Angelika Trzeciak, o Karolu Pietraku-Teresa Kruczek, o Janie Wajdzie i Alfredzie Dańcu - mgr Danuta Kostuch, o Ludwiku Skoczowskim - Janina Cygankiewicz, i o pozostałych Jadwiga Duda. Ignacy Kowalewski zaprezentuje film p.t. „Perła" o kościółku sw. Sebastiana, jako, że był on szkolnym do uczniów tej placówki. Następnie dyskusję i wspomnienia poprowadzi Jadwiga Duda, która organizuje spotkanie jako kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce i prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki". Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany.
Zapraszam.
Jadwiga Duda, tel. 012 278-38-99