W Wieliczce 11 listopada b.r. podczas obchodów 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po Mszy św. w kościele św. Klemensa i złożeniu wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, o godz. 12.ej na wielickim Cmentarzu Komunalnym, w jego nowej części od ul. Grottgera odbędzie się uroczystość posadzenia 11 Dębów Pamięci, upamiętniających bohaterów tej ziemi zastrzelonych w 1940 r. w Katyniu na terenie ZSRR strzałem w tył głowy przez NKWD.
Już w lipcu 2008 r. Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki"(KPW), na prośbę Pani prof. Janiny Lewińskiej, córki Henryka Solewskiego, zamordowanego w Katyniu, członkini KPW we współpracy z rodzinami katyńskim i naszego tereny, Kołem Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów i byłych więźniów politycznych RP, Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego zwróciła się do Artura Kozioła, burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka z propozycją o włączenie się Wieliczki do ogólnopolskiej akcji „KATYŃ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA". Patronat honorowy nad akcją sprawuje Lech Kaczyński, Prezydent RP.
11. 11. 2008 r. posadzono przy wielickich Plantach jeden dąb upamiętniający zamordowanych w Katyniu. Prezes KPW podjęła starania w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie o zaświadczenie dla osób zamordowanych w Katyniu, wystąpiła do Stowarzyszenie Parafiada im. J. Kalasancjusza w Warszawie o wydanie certyfikatów na dęby dla niżej wymienionych, nawiązała kontakt z rodzinami zamordowanych. Burmistrz A. Kozioł sfinansował zakup dębów, i pamiątkowych tablic.
Podczas uroczystości na cmentarzu A. Kozioł, burmistrz powita rodziny katyńskie, J. Duda wręczy rodzinom katyńskim certyfikaty, rodziny przedstawią informacje biograficzne o swoich ojcach, krewnych zamordowanych w Katyniu, po czym nastąpi poświęcenie Dębów Pamięci, przez ks. Zbigniewa Gerle, proboszcz Parafii św. Klemensa w Wieliczce i ich symboliczne zasadzenie. Dęby upamiętniają jeńców Kozielska zamordowanych w Katyniu: por./por. Antoniego Dańdę, s. Wojciecha (1910-1940), por./por. Jana Fitzke, s. Jana (1909-1940), por./por. Karola Juszkiewicza, s. Karola (1903-1940), ppor./por. Antoniego Klimczyka, s. Antoniego (1907 - 1940), por./por. Juliana Lichonia s. Stanisława (1911-1940), por./kpt. Stefana Mistata, s. Michała (1886 - 1940), kpt./mjr Michała Ścigalskiego, s. Karola(1880-1940), por./kpt. Henryk Stachurski, s. Antoniego (1901-1940), por. Mariana Henryka Solewskiego s. Joachima (1901-1940), ppor. Witolda Tomaszewskigo, s. Juliana, (1908-1940), por./kpt. Zygmunta Zbroję, s. Teofila (1905-1940). Podczas uroczystości Towarzystw Śpiewacze „Lutnia" wykona kila pieśni patriotycznych. Uroczystość jest otwarta i zapraszamy wszystkich , którym prawdo o zbrodni katyńskiej leży w sercu.
Wspomnę także, że w 1999 r. na Domu Pogrzebowym wielickiego cmentarza odsłonięto tablicę o treści „PAMIĘCI PATRIOTÓW ZIEMI WIELICKIEJ POMORDOWANYCH W LATACH 1939-1956 W KATYNIU i LAGRACH SOWIECKICH W LATACH 1939-1956, Wieliczka 1999 R.". Od 2001 r. W 2000 r. zorganizowała w sali „Magistrat" 33 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie" p.t. Zbrodnia katyńska jako symbol terroru sowieckiego". Co roku 13 kwietnia niżej podpisana organizuje w wielickich szkołach obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, po nich z młodzieżą i kombatantami udaje się na wielicki cmentarz by modlić się i zapalić znicze na grobach, na których rodzina umieściła napis zginął w Katyniu. W 2006 r. przed Pomnikiem Niepodległości umieszczono tablicę PRO MEMORIA SZESNASTU PRZEDSTAWICIELI WLADZ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO W LATACH 1939-1945 PODSTEPNIE PORWANYCH PRZEZ SOWIETÓW I BEZPRAWNIE OSADZONYCH W MOSKIWE. Do powstania tych tablic przyczynił się Kazimierz Guzikowski, były prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na okręg Małopolska, kombatanci i ówczesne władze Wieliczki. Pamiętać nam trzeba o tych wieliczanach, którzy zostali zamordowani w Twerze - jeńcy z Ostaszkowa, Charkowie - jeńcy ze Starobielska i innych miejscach, a jest tych osób ok. 20. tu znanych, a ilu nieznanych? Gromadzę dane na ten temat w Dziele Regionalnym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce ul. Żwirki i Wigury 2, i w kwietniu 2010 temu tematowi poświęcę jedno ze spotkań „Wieliczka-Wieliczanie".
Wsród wieliczan zamordowanych w Katyniu jest porucznik Michał Jan Cherchel s. Jana i Marii z d. Cholewa ur. 16.02. 1911 r. w Sygneczowie, absolwent Gimnazjum im. J. Matejki w Wieliczce z 1933 r. Jego nazwisko widnieje na tablicy w holu Liceum Ogólnokształcacego im. J. Matejki w Wieliczce, upamiętniającej uczniów tej szkoły wśrod 36 nazwisk, którzy zginęli w czasie II wojny swiatowej.Tablica powstała staraniem prof. Stanisława Gawedy. 31. 10 2008 r. z inicjatywy Norberty Mocarskiej-Tendery, prezes Związku szlachty Polskiej w Małoplsce, na cmentarzu parafialnym na Bielanach posadzono Dab Pamięci upamiętniający Michała Cherchela. Pani Huberta poszukiwała rodziny Michała Cherchela, trafiła do mnie poniewaz moje panieńskie nazwisko Cholewa. Otrzymałam od niej certyfikat i 9.08. odwiedziłam razem z nią cmentarz na Bielanach. Odwiedziłam równiez aleje Debów Pamięci w Tarnowie.
Proszę czytelników o pomoc i udostępnianie danych o zamordowanych na terenie ZSRR bądź zaginionych. Tel. 278-38-99, e-mail: jadwiga_duda@poczta.fm
Opracowała Jadwiga Duda