25. 11. (środa) o godz. 16.00-ej, w Wieliczce w sali „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Powstania Warszawskiego 1, rozpocznie się 143 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" p.t. „80 lat Ligi Ochrony Przyrody (LOP) w Małopolsce i w Wieliczce"
W nocie na zaproszeniu na to spotkanie napisałam: " W 1928 r. znani przyrodnicy i naukowcy na czele z prof. Władysławem Szaferem złożyli Ligę Ochrony Przyrody (LOP). Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnienie wiedzy o jego ochronie oraz kultury i etyki ekologicznej. Po II wojnie światowej stała się powszechną organizacją społeczną - w szkołach i zakładach pracy, w osiedlach i gminach powstawały jej koła i kluby. Obecnie liczy ponad 230. 000 członków indywidualnych, blisko 480 członków zbiorowych w 41 okręgach, w 248 oddziałach i ponad 4000 kołach".
Na wstępie spotkania zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze: Jadwigi Dudy zeszyt 87 „Biblioteczki Wielickiej" p.t. „Losy absolwentów pierwszego rocznika (19217 r.) Cesarsko -Królewskiej Szkoły Realnej w Wieliczce" i Michała Jakubczyka „Przewodnik po miejscach franciszkańskich w Małopolsce".
Z programem artystycznym p.t. „Aby przyroda obdarzyła nas mądrością" wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielek: Leokadii Wojtowicz, Anny Szydłak, Moniki Hebdy.
Z prelekcjami wystąpią: mgr inż. Kazimierz Stanek, wiceprezes MZLOP - „LOP jako najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce", mgr inż. Tadeusz Stanowski, prezes Małopolskiego Zarządu LOP w Krakowie - „Zarys działalności Zarządu Okręgu LOP w Krakowie", mgr inż. Marek Świderski, nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice - „Formy ochrony przyrody w Puszczy Niepołomickiej oraz działalność edukacyjna Nadleśnictwa Niepołomice", mgr Leokadia Wojtowicz - „Działalność Szkolnego Koła LOP przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wieliczce w latach 1977-2009", mgr Renata �?anoszka, nauczycielka w Szkoły Podstawowej w Sierczy - „Działalność Koła LOP w pracy nauczyciela -wychowawcy", mgr inż. Olga Brożyna, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi UMiG Wieliczka - „Zakres działań realizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi UMiG Wieliczka". Po prelekcjach czas na dyskusję, wspomnienia.
Spotkanie organizuje i prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", która zaprosiła do współpracy w realizacji tematu: Małopolski Zarząd Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie, Szkoły Podstawowe nr 3 w Wieliczce i w Sierczy, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy.
ZAPRASZAM. Jadwiga Duda