Zapraszam na 144 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie", które odbędzie się 30. 12. (środa) o godz. 16.00-ej w sali „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszaqwskiego 1. Będzie to siódme spotkanie z serii: „We dwoje 50 lat i więcej... Krystyna i Stefan Wójcikowie oraz Wielickie rodziny: Dunikowscy, Gołdowie, Grubeccy" .
W nocie za zaproszeniu napisałam: „Przypatrzcie się powołaniu waszemu" (Pismo Święte, 1 Kor 1, 26). „...Życie w małżeństwie i rodzinie, wspólnocie życia i miłości, jest powołaniem danym przez Boga. „Bóg chce pokazać wspaniałość rodziny najpierw w samej rodzinie.(...). Rodzinom chrześcijańskim patronuje Święta Rodzina z Nazaretu: Jezus, Maryja, św. Józef." - ks. biskup Jan Szkodoń w książce „Rodzina. Szczęście i droga krzyżowa".
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni ks. biskup Jan Szkodoń, autor książki „Rodzina. Szczęście i droga krzyżowa", małżeństwa z terenu miasta i gminy Wieliczka , które w 2009 r. świętowały jubileusz 50 lat pożycia oraz Państwo Plackowie i Węglarscy z Wieliczki, którzy obchodzili 60 lat żśycia małżenskiego. Spośród rodzin wielickich do zaprezentowania historii swoich rodzin i zasług dla Wieliczki zaprosiłam: Dunikowskich,Grubeckich.
Na wstępie spotkania odbędzie się prezentacja: zeszytu 88 „Biblioteczki Wielickiej" p.t. „143 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" 80 lat Ligi Ochrony Przyrody (LOP) w Małopolsce i w Wieliczce (1928-2008)" opracowanego przez Jadwigę Dudę, albumu wydanego przez Wiesława Żyznowskiego p.t. „Henryk Kozubski wielicki chagall". Leszek Grabowski rodem z Bilczyc gm. Gdów zaprezentuje opracowania swojego autorstwa publikowane na stronie internetowej Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej m.in. „Gdów i jego okolice", „Wieliczka, Rożnowa", "Okolice Krakowa".
Z koncertem kolęd wystąpią rodziny umuzykalnione Długoszowie i Tomarowie
oraz uczniowie Szkoły Towarzystwa Muzycznego w Wieliczce pod dyrekcją mgr Rafała Tomery.
Z prelekcjami wystąpią: J. E.m Ks. Biskup Jan Szkodoń - „Rodzina. Szczęście i droga krzyżowa" - prezentacja książki (Wydawnictwo Salwator, 2008); Krystyna i Stefan Wójcikowie - „We dwoje 50 lat i więcej..."; Kazimierz i Ryszard Dunikowscy, Anna Pisarek , wnuczka K. Dunikowskiego - „Dzieje rodziny Dunikowskich i jej obecność w Wieliczce"; Marek Mizera - „Historia rodziny Gołdów w opisie mojej mamy Stanisławy Mizera z d. Gołda"; Władysław Grubecki - „Grubeccy w dziejach Wieliczki".
Po prelekcja czas na wspomnienia i dyskusję.
Spotkanie prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce i prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", która przedstawi zebranym program spotkań „Wieliczka-Wieliczasnie" na 2010 r.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Spotkanie jest otwarte i może w nium uczestniczyć każdy zanteresoiwany. Zapraszam.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", Akademickiego Koła Wieliczan, Koła Młodych Miłośników Starej Wieliczki zaprasza na spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" w 2010 roku. Spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" odbywają się od 1998 r. w Wieliczce, w sali „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1, w ostatnią środę miesiąca o godz. 16.00ej.
Program spotkań „Wieliczka-Wieliczanie" na 2010 r.
27 styczeń - 145 spotkanie - z serii „Zabytki Wieliczki" (24) p.t. „Dom Śląski, Plebiscytowy im. Gabriela
Nartowicza w Wieliczce i jego mieszkańcy"
24 luty - 146 spotkanie - p.t. „150 lat działalności Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Polsce i 90 lat w Sierczy"
31 marzec - 147 spotkanie - z serii „Ojciec i syn w rodzinie „(3): Józef i Eligiusz Dudowie"
28 kwiecień - 148 spotkanie - p.t. „W 70 rocznicę zbrodni katyńskiej - Wieliczanie zamordowani w łagrach
ZSRR w 1940 r. i w latach 1939- 1956"
26 maj - 149 spotkanie - p.t. „Związek Inwalidów Wojennych RP w Małopolsce i w Wieliczce -
ponad 90 lat działalności"
23 czerwca - 150 spotkanie - z serii: „Wsie w Gminie Wieliczka" (8): Mała Wieś"
28 lipiec - 151 spotkanie - z serii: „Wspólne biografie" i „Wielickie rzemiosło" (2) p.t. „Władysław
Gargul (1883-1946), fotograf i wynalazca przyrządów fotograficznych,
właściciel zakładów fotograficznych w Bochni i Wieliczce, prezes Cechu
Fotografików w Krakowie"
25 sierpnia - 152 spotkanie - „Organizacje antykomunistyczne za PRL-u w Małopolsce i Wieliczce -
Tadeusz Kwaśniewski (1927-1977), Zdzisław Węglarski i inni..."
29 września - 153 spotkanie - „Stulecie (1910 - 2010)Liceum Ogólnokształcąceo im. J. Matejki w Wieliczce"
27 październik -154 spotkanie - p.t. „Tradycje i rozwój lecznictwa w Kopalni Soli "Wieliczka" - Ośrodek
Rehabilitacyjno-Leczniczy"
24 listopad -155 spotkanie - z serii: „Kościół w Małopolsce i w Wieliczce za PRL" (1)p.t. „Ks. Józef Kalemba
(1914-1966), katechta w parafii wielickiej, proboszcz ze Strumian"
29 grudzień - 156 spotkanie: z serii: „We dwoje 50 lat i więcej „Wielickie rodziny" (8)...
Spotkania organizuje i prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciól Wieliczki"
tel. 012 278-38-99,e-mail: jadwiga_duda@poczta.fm ul. Żwirki i Wigury 2, 32-020 Wieliczka.
Drodzy wieliczanie i miłośnicy Wieliczki
Po raz trzynasty proponuję Państwu dwanaście tematów dotyczących Wieliczki i wieliczan, w ramach spotkań z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie". Są to propozycje różnorodne, adresowane przede wszyskim do miłosników tradycji, choć jak pokazuje Państwa obecność na spotkaniach „Wieliczka-Wieliczanie" w latach 1998 - 2009 - w 144 spotkaniach uczestniczyło ok. 20.000 osób, prlekcje wygłosiło ponad 500 prelegentów, do 2008 r. w sali „Magistrat" zaprezentowano 128 wystaw ilustrujących tematy spotkań, uczniowie miejscowych szkół, przedszkoli, indywidualni artyści przedstawili 144 programy artystyczne, prezentowano nowości wydawnicze autorstwa wieliczan, i innych dotyczące Ziemi Wielickiej - ciągle atrakcyjnej formy zdobywania wiedzy o swoim mieście i jego mieszkańcach.
Mam nadzieję, że relacja prelegent - słuchacz jest dla Państwa ważna, dając możliwość bezpośredniego kontaktu z mówiącym, i że spotkania z tego cyklu stanowią właściwe forum dla stawiania twórczych pytań w dyskusji.
Polsce i Polakom, każdemu z nas potrzebna jest świadomość własnej historii i tradycji oraz rzetelna wiedza o nich. Jest ona niezbędna, bo ułatwia orientację, a zarazem pozwala nieustannie konfrontować z uniwersum to, co rodzime.
Wybitny filozof i socjolog Zdzisław Krasnodębski powiada, że tylko te społeczeństwa odnoszą sukces modernizacyjny, które pozytywnie i twórczo nawiązują do swojej tradycji.
Jadwiga Duda, organiztorka spotkań „Wieliczka-Wieliczanie"