Zapraszam czytelników strony internetowej na 145 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" w dniu 27.01. (środa) o godz. 16.00-ej w sali „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1. Będzie to 24 spotkanie z serii „Zabytki Wieliczki" p.t. „Dom Śląski, Plebiscytowy im. Gabriela Narutowicza i jego mieszkańcy".
Dotychczas z serii "Zabytki Wieliczki" na spotkaniach Wieliczka-Wieliczanie" prezentowano: 1. Kościół p.w. św. Sebastiana, 2. Kopalnia Soli „Wieliczka", 3. Gmach Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego, 4. Cmentarze, 5. Dwory i dworki Ziemi Wielickiej, 6. Kościół p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu 7. Kapliczki i krzyże przydrożne, 8. Szyb Regis i jego nadszybie, 9. Gmach Sądu Grodzkiego, 10. Kapliczki Drogi Krzyżowej kościoła i klasztoru OO. Franciszkanów, 11. Gmach Ochotniczej Straży Pożarnej, 12. Kaplice w Kopalni Soli "Wieliczka"; 13. Warzelnia Kopalni Soli "Wieliczka"; 14. Pałac Konopków, 15. Magistrat; 16. Gmach przy ul. Daniłowicza 13; 17. Kapliczki i cmentarze choleryczne, 18. Pałac Przychockich, 19. Sąd Grodzki, 20. Kościół p.w. św. Klemensa, 21. Polichromia Włodzimierza Tetmajera w kościele św. Sebastiana. 22. Budynek dworca PKP w Wieliczce-Stacji, 23. Rynek Górny.
W nocie na zaproszeniu czytamy: „ W 1920 r. o przynależności Śląska Cieszyńskiego miał zadecydować plebiscyt. Na skutek antypolskich nastrojów ok. 12.000 Polaków musiało stąd uciekać. Część z nich przez Oświęcim przybyła do Wieliczki. 70 osób znalazło pracę w kopalni. Przybysze z inicjatywy Józefa Jedynaka, działacza społecznego i Zygmunta Klemensiewicza, posła, zorganizowali spółdzielnię „Samopomoc Ślązaków", której staraniem wzniesiono Dom Śląski. Przez ponad 70 lat w familioku toczyło się życie. W 2003 r. budynek rozebrano a jego mieszkańcy rozporoszyli się, zaczynając życie na nowym miejscu."
Na wstępie spotkania zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze: Jadwigi Dudy, zeszyt 89 „Biblioteczki Wielickiej" p.t. „144 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" z serii: We dwoje 50 lat i więcej (7)... Zofia i Leszek Stochowie; Wielickie rodziny: Dunikowscy, Gołdowie, Grubeccy", album „Wieliczka solne dziedzictwo kultury" z teksem Antoniego Jodłowskiego, wydany przez Kopalnię Soli „Wieliczka"i Muzeum Żup Krakowskich.
Z prelekcjami wystąpią: dr Leszek Zinkow - „Polacy wypędzeni ze Śląska Cieszyńskiego budują Dom Śląski w Wieliczce", mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki" - „Dokumenty Domu Śląskiego w Wieliczce w Archiwum Państwowym w Krakowie", Jerzy i Mateusz Hauschild, mieszkańcy Domu Śląskiego - „Życie w Domu Śląskim w Wieliczce, prezentacja archiwalnych fotografii", prof. dr hab. Aleksandra Cieślik z d. Dudek i inni ... - „Wspomnienia związane z życiem w wielickim Domu Śląskim", Janusz Zawiliński, mieszkaniec Domu Śląskiego - „Wspomnienia o rodzinnych jsełkach urządzanch w Domu Śląskim - prezentacja fragmentu jasełek ".
Organizatorem spotkania jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Dział Regionalny prowadzony przez mgr Jadwigę Dudę, byli mieszkańcy Domu Śląskiego (pomysł spotkania Gerard Zinkow i rodzina Hauschildów), Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki", Akademickie Koło Wieliczan i Koło Młodych Miłośników Starej Wieliczki.
Spotkanie jest otwarte, bezpłatne i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany . Serdecznie zapraszam
Dane o spotkaniach z cyklu „Wieliczka - Wieliczanie" można otrzymać pod adresem: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Dział Regionalny, ul. Żwirki i Wigury 2, 32 - 020 Wieliczka, tel. 012 278-38-99, fax. 012 288-23-44, e-mail: jadwiga_duda@poczta.fm
Opracowała Jadwiga Duda, 15.01. 2010 r.