Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym często zastanawiając się nad wyborem sportu, który mogłoby uprawiać ich dziecko rozważają piłkę nożną, tenis, pływanie. Koncentrując się na rozwoju tężyzny fizycznej często zapominamy o treningu intelektu, a tu prym wiedzie gra królewska - szachy! Niezależnie jednak od tego jaki sport wybierzemy dla naszego dziecka, lub na jaki ono samo się zdecyduje, zawsze wymagać on będzie systematyczności i pracowitości kształtując tym samym młodego człowieka.
Naucz przedszkolaka grać w szachy - Od kiedy?
Gry w szachy może nauczyć się każdy. Naukę podstaw można z powodzeniem rozpocząć gdy dziecko ma 5 lat. Właśnie w tedy zaczynali najwięksi szachowi wirtuozi. Od dwóch lat w Koźmickim przedszkolu właśnie 5-latki rozpoczynają swoją przygodę z „drewnianym wojskiem", którą kontynuują przez dwa lata.
Kto powinien uczyć?
Najlepiej by taki maluch poznawał figury i podstawowe ruchy od osób dobrze mu znanych, które stale będą mogły poświęcać mu czas i niejako naturalnie wzbudzać zainteresowanie nową zabawą. Można również organizować szkółkę szachową w ramach oferty edukacyjnej przedszkola, jak to ma miejsce w Koźmicach Wielkich. Zajęcia prowadzone są tu przez doświadczonego szachistę i sędziego, który potrafi wypatrzeć młode talenty i odpowiednio nimi pokierować. Mowa oczywiście o panu Jerzym Cholewie.
Co dalej?
Kiedy dziecko opanuje już podstawowe zasady gry i ma ochotę rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie może spróbować swoich sił biorąc udział w turniejach szachowych (przedszkolnych, gminnych, powiatowych itd.). Przedszkolaki z Koźmic Wielkich liczną grupą uczestniczyli już w dwóch turniejach przedszkolnych i dwóch powiatowych, gdzie zmagali się ze starszymi od siebie zawodnikami (uczniowie szkół podstawowych).
18 marca 2010 roku odbyły się II Szachowe Mistrzostwa Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich. Uczestniczyło w nich 38 dzieci 5 i 6 letnich, sędziował Jerzy Cholewa z pomocą Grzegorza Wolanina, Sebastiana Czopa, Andrzeja Desputa i �?ukasza Kowalczyka. Nagrody, puchary, medale i dyplomy ufundowali: Jerzy Cholewa, Dorota i Piotr Wolaninowie oraz Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich, a wpaniałe koszulki - Urząd Miasta i Gminy Wieliczka.
Dzieci, ciągle jeszcze uczące się grać w szachy dostrzegały w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się szachowymi figurami, uczą się i doskonalą swoje umysły. Rozgrywając partie musiały przestrzegać określonych zasad i reguł. Wykazały się zdyscyplinowaniem i wyobraźnią. Każde z nich odniosło wielki sukces - rozgrywając pięć partii nauczyły się cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji.
Na podium w Turnieju dziewcząt stanęły:
I miejsce - Katarzyna Czop
II miejsce - Zuzanna Czop
III miejsce - Julia Golec
W Turnieju chłopców:
I miejsce - Mikołaj Wolanin
II miejsce - Jakub Myślak
III miejsce - Michał Anioł
Na koniec zadajmy sobie pytanie - Dlaczego warto uczyć przedszkolaka grać w szachy?
Szachy mają wiele zalet, jednak najważniejsze to:
- aktywizują rozwój psychiczny i intelektualny - dziecko poznaje dyscyplinę, której istotą jest samodzielne rozumowanie i łączenie poszczególnych elementów w harmonijną całość;
- rozwijają i doskonalą logiczne myślenie - każdy ruch pociąga za sobą określone konsekwencje, rozważając kolejny ruch gracz musi logicznie go przemyśleć;
- uczą planowania i przewidywania - skomplikowane reguły gry wymagają opracowania spójnej strategii w oparciu o rozmieszczenie figur na planszy i możliwych ruchów;
- zmuszają do aktywności twórczej - wszelkie próby naśladowania przeciwnika, czy innych graczy są skazane na niepowodzenie, każdy ruch wymaga więc kreatywności i aktywnego wysiłku intelektualnego;
- rozwijają uwagę i spostrzegawczość - gracz nie może koncentrować się na jednym fragmencie planszy, musi postrzegać ją jako spójną całość.
Aby dzieci mogły bawić się szachami potrzebni są zaangażowani ludzie. Panu Jerzemu Cholewie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji II Szachowych Mistrzostw Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich składam gorące podziękowania.
Ewa Kaczor
Bibliografia:
Magdalena Wolnik-Szynkielewska, „Naucz dziecko grać w szachy" www.uczdziecko.pl