3 czerwca 2010 roku Kościół obchodził Święto Bożego Ciała.
To już osiem wieków wierni Kościoła katolickiego, biorąc udział w procesji do czterech ołtarzy, manifestują swoją przynależność do Chrystusa i udowadniają, że Kościół jest żywy, a religia jest nie tylko „sprawą prywatną".
Dzień wcześniej, w środę, przedstawiciele mieszkańców: Podjanowic, Bugaja, Koźmic Małych oraz Centrum Wsi, na trasie procesji, która w tym roku wiodła z kościoła do Koźmic Małych, wybudowali cztery ołtarze. Mieszkańcy wsi, obok których przechodził Pan Jezus w procesji z wiernymi, przystroili swe domy kwiatami, wizerunkami świętych i religijnymi emblematami.
W czwartek, w parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich, po Mszy świętej o godz. 10.00, którą koncelebrował Ojciec Lukasz Porąbka, a homilię wygłosił ks. proboszcz, przy pięknej, słonecznej pogodzie w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem w monstrancji, z feretronami, chorągwiami, dziewczynkami sypiącymi kwiatki, chłopcami dzwoniącymi dzwonkami, dziećmi I- komunijnymi, górnikami, licznie zgromadzeni parafianie i goście, śpiewając pieśni i odmawiając różaniec, przeszli ulicami naszej wioski, by podziękować Chrystusowi za dar Eucharystii. Pośród naszych zagród, ulic i pól szedł z nami Sam Pan Bóg, przypominając, że jest z nami zawsze i wszędzie.
Zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, przy których na zmianę, ks. proboszcz Stanisław Basista i nasz parafianin Ojciec Lukasz Porąbka, śpiewali fragmenty Ewangelii. Pierwszy ołtarz, usytuowany przy kościele wybudowali mieszkańcy Centrum wsi, drugi, przy krzyżu - naprzeciw posesji państwa Dańdów, wybudowali parafianie z Bugaja i Podjanowic, trzeci ołtarz - pod folwarkiem w Koźmicach Małych, był dziełem parafian zamieszkujących północną część tej wioski, a czwarty - znajdował się na działce pana Józefa Surówki, przy drodze nr 146 w Koźmicach Małych, a wybudowali go mieszkańcy południowej części Koźmiczek.
Przy tym ołtarzu zakończyliśmy procesję. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, księdzu Lukaszowi, budowniczym ołtarzy oraz biorącym udział w procesji-dzieciom, młodzieży, dorosłym i ludziom starszym. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Te Deum i pieśni „Boże coś Polskę".
Tekst: Andrzej Janowski
Zdjęcia: Adam Panek