Zapraszamy na 153 spotkanie z cyklu „Wieliczka - Wieliczanie"p.t. "Stulecie (1910-2010) Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce",
29 września (środa) b.r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej Magistrat" w gmachu Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1.
Zainteresowanych poznaniem gmachu LO przy ul. Piłsudskiego 18 w Wieliczce zapraszamy na godz. 15.00 przed wejście do szkoły, którą zwiedzimy pod kierunkiem mgr Moniki Szypuły, dyrektor.
W nocie na zaproszeniu czytamy: " W 1910 r. w Wieliczce powstała Cesarsko-Królewska Szkoła Realna, która dała początek Liceum Ogólnokształcącemu. W latach 1921 - 1937 była gimnazjum, a od 1937 r liceum. W 1925 r. szkole nadano imię Jana Matejki. Pierwotnie jej siedzibą był Pałac Przychockich w Rynku Górnym, od 1960 r. szkoła mieści się budynku przy ul. Piłsudskiego 18."
Na wstępie spotkania w sali "Magistrat" zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze: zeszyt 97 „Biblioteczki Wielickiej", z serii „Wieliczka za PRL-u" (1) p. t. „Organizacje antykomunistyczne na terenie Małopolski i Wieliczki w okresie stalinowskim w latach 1944 - 1956", opracowany przez Jadwigę Dudę, wydany przez Powiatowa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce i Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczka", „Małopolska - Regiony -Regionalizmy- Małe Ojczyzny" tom. XII wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Małopolski Związek Reagionalnych Towarzystw Kultury z artykułem Jadwigi Dudy na temat Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", przewodnik "Wieliczka spacerkiem po mieście" z tekstem Katarzyny Wierzby, wydany przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka.
Ignacy Kowalewski, absolwent LO przedstawi film swojego autorstwa p. t. „Ku pamięci profesorów Gimnazjum i Liceum im. Jana Matejki w Wieliczce". Z okolicznościowym programem artystycznym wystąpią uczniowie LO w Wieliczce pod kierunkiem mgr Justyny Urbaniec.
Prelekcje wygłoszą: mgr Janina Szadkowska z d. Żywiec - „Zarys dziejów Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce (50-lecie szkoły od r 1910 - 1960)" prof. Tomasza Żywca"; mgr Iwona Białek, nauczyciel historii i bibliotekarz w LO w Wieliczce - „Zarys dziejów Liceum Ogólnokształcącego im. J. Matejki w Wieliczce w l. 1961 - 2003"; mgr Monika Szypuła, dyrektor LO w Wieliczce, mgr Michał Roehlich, sekretarz Starostwa Powiatowego w Wieliczce - „Funkcjonowanie Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce i perspektywy na przyszłość"; mgr Mirosław Pawełczak, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce - „Działalność Stowarzyszenia Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce".
Po prelekcjach wspomnienia o szkole nauczycieli, absolwentów LO w Wieliczce. Głos zabiorą: mgr Edward Kozioł, mgr Maria Paluchniak, mgr Henryk Kozubski, mgr Janina Flanek i inni.
Oprawę plastyczną spotkania stanowi wystawa fotografii i prac plastycznych Jakuba Wierzchowskiego, absolwenta LO w Wieliczce.
Spotkanie organizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Dział Regionalny przy współpracy: Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce, Starostwa Powiatowego w Wieliczce, Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce, Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", Akademickiego Koło Wieliczan i Koła Młodych Miłośników Starej Wieliczki.
Spotkanie zorganizowała i prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki" angażując do przedstawienia tematu ww. instytucje i organizacje. Do udziału w spotkaniu szczególnie zapraszam nauczycieli, mpersonel pracujący w szkole, absolwentów i uczniów LO. Serdecznie dziękuję absolwentom LO za udostępnienie fotografii, wspomnień z lat szkolnych oraz proszę o dalsze przekazywanie do Działu Regionalnego wielickiej biblioteki clem archiwizacji tel; 12 278-38-99, e-mail: jadwiga_duda@poczta.fm