Bataliony Chłopskie (BCH) w Małopolsce, na Ziemi Wielickiej -
w 70. rocznicę powstania (1940-2010)
23 lutego (środa) b.r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej „Magistrat" w gmachu Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, w Wieliczce przy ul. Powstania Warszawskiego 1 odbędzie się na 158 spotkanie z cyklu „Wieliczka - Wieliczanie" pt. "Bataliony Chłopskie (BCH) w Małopolsce, na Ziemi Wielickiej - w 70. rocznicę powstania (1940-2010)
W drugiej połowie 1940 r. Centralne Kierownictwo Polskiego Ruchu Ludowego powołało Bataliony Chłopskie, zbrojne ramię ruchu do walki z okupantem niemieckim. Jak podaje Stanisław Gawęda, na Ziemi Wielickiej organizacja ta w połowie 1943 r. w trzech gminach: Węgrzce Wielkie, Trąbki, Koźmice Wielkie, liczyła 144 żołnierzy. Późniejsze stany liczbowe tej organizacji nie są znane. Komendantami BCh Obwodu Kraków - Powiat byli: Stanisław Duda, Walenty Adamczyk ps. „Granit", Jan Kotysa ps. „Wiktor". Latem 1943 r. doszło do scalenia oddziałów BCh z Armią Krajową, w wyniku czego powstały wspólne komendy terenowe, w których skład wchodzili komendanci AK i BCh.
Na wstępie spotkania zostaną zaprezentowane: czasopismo „ŻYWIĄ I BRONIĄ" Biuletyn Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, książka Stanisława Kopcia „Śladami Wincentego Witosa w Czechosłowacji", zeszyt 102 "Biblioteczki Wielickiej" 157 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" p.t. "Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (SKOK) "Jaworzno" w Wieliczce - 10 lat działalności (200-2010)" opracowany przez Jadwigę Dudę.
Z programem artystycznym pt. „Był taki wrzesień..." wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich pod kierunkiem mgr Grażyny Gwiżdż, mgr Joanny Pacyny.
Prelekcje wygłoszą: prof. dr hab. Alina Fitowa z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ - „Bataliony Chłopskie na terenie Małopolski w latach 1939-1945", dr Mateusz Szpytma z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie - „Losy żołnierzy Batalionów Chłopskich za „Polski Ludowej"; dr Dionizy Smyk, prezes Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie - „Powstanie i działalność Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich."; Piotr Gaweł, żołnierz BCh, członek ZŻBCh, ZKiBWP RP; Tadeusz Piotrowski, żołnierz BCh, prezes Koła Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - „Wspomnienia z lat walki z okupantem niemieckim w Batalionach Chłopskich", Henryk Ptak, prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Wieliczce - „Wieliczanie w szeregach Batalionów Chłopskich".
Po prelekcjach czas na wspomnienia i dyskusję.
Spotkanie organizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Dział Regionalny przy współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Batalionów Chłopskich Oddział Wojewódzki w Krakowie, Koła Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związkiem Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Wieliczce, Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ, Klubem Historycznym im. gen. S. Roweckiego w Wieliczce, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszeniem "Klub Przyjaciół Wieliczki", Szkołą Podstawową im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich, Akademickim Kołem Wieliczan, Kołem Młodych Miłośników Starej Wieliczki.
Spotkanie zorganizowała prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki", która zaprasza do udziału w spotkaniu wszystkich zainteresowanych tematem a szczególnie byłych żołnierzy Batalionów Chłopskich i ich rodziny, prosząc o udostępnienie fotografii, dokumentów, wspomnień. Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy. W bibliotece gromadzę archiwalia i wspomnienia,
tel: 12 278-38-99,
e-mail: jadwiga_duda(na)poczta.fm
Jadwiga Duda