30. 03. (środa) b.r. o godz.16.00 w Wieliczce w sali „Magistrat" Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1 odbędzie się 159 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie" trzecie z serii „Wieliczka w latach PRL-u 1944-1989" pt. „Działalność aparatu bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie Małopolski, Wieliczki i jej okolic w latach 1944-1975".
W nocie na zaproszeniu na spotkanie czytamy: „Działania Służby Bezpieczeństwa wobec Kościoła katolickiego w latach PRL-u cechowała bezwzględność, determinacja wynikająca z pleceń partii i nienawiść do religii. W okresie stalinowskim w Wieliczce Ojców Franciszkanów usunięto z klasztoru, także tu i Księżom Michalitom w Pawlikowicach zamknięto Niższe Seminaria Duchowne, zajęto ich budynki. Sistrom Felicjankom w Wieliczce odebrano prowadzenie ochronki, w Dobranowicach usunięto je ze szkoły, Siostrom Urszulankom w Sierczy upaństwowiono majątek i przedszkole, Siostry Benedyktynki usunięto ze Staniątek. Straty jakich doznały zakony w okresie zniewolenia komunistycznego były znaczne. Inwigilacja, łamanie ludzkich sumień, niszczenie podstaw materialnych przez likwidację domów czy przejmowanie własności zakonnych, a także próby ograniczenia działalności duszpasterskiej należały do typowych form represji. Mimo znacznych nakładowe środkowe, angażowania tysięcy ludzi i przemyślanych metod operacyjnych, bezpiece nie udało się zniszczyć Kościoła. W obliczu tych prób okazał się on znaczącą siła, głosicielem niezmiennych praw boskich i oparciem dla opozycji."
Na wstępie spotkania zostanie zaprezentowane nowości wydawnicze: książka ks. Józefa Mareckiego pt. „Kościół w okowach. Zakony pod presją bezpieki. Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie województwa krakowskiego 1944 - 1975" wydana przez wydawnictwo WAM z Krakowa w 2009 r. i „Biblioteczka Wielicka" , zeszyt 103 pt. „Bataliony Chłopskie (BCh) w Małopolsce, na Ziemi Wielickiej - w 70 rocznicę powstania (1940-2010)" opracowany przez Jadwigę Dudę.
Z programem artystycznym pt. „Żywa pamięć tamtych lat" wystąpią uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego OO. Franciszkanów w Wieliczce, pod kierunkiem mgr Beaty Janczury-Karcz i dr Anny Sobór-Świderskiej.
Prelekcje wygłoszą: ks. prof. dr hab. Józef Marecki, kierownik Studium Archiwistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie - „Kościół w okowach. Zakony pod presją bezpieki. Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie województwa krakowskiego 1944 - 1975" ; Piotr Rapciak, kierownik Działu Promocji i Reklamy Wydawnictwa WAM w Krakowie zaprezentuje działalność Wydawnictwa WAM, wydane książki i książkę ks. Józefa Mareckiego pt. „Kościół w okowach. Zakony pod presją bezpieki. Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie województwa krakowskiego 1944 - 1975"; mgr lic. PAT Jadwiga Hebda, katechetka w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieliczce - „Likwidacja Niższych Seminariów Duchownych w Wieliczce i Pawlikowicach w 1952 r. Wielicki klasztor czy więzienie w 1954 ?".
Po prelekcjach czas na dyskusję i wspomnienia. Spotkanie organizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Dział Regionalny i Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki" przy współpracy: Studium Archiwistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Wydawnictwa WAM z Krakowa, Prywatne Liceum Ogólnokształcące OO. Franciszkanów w Wieliczce, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Akademickie Koło Wieliczan i Koło Młodych Miłośników Starej Wieliczki. Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany.
Organizuje, prowadzi spotkanie mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego wielickiej biblioteki i prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki" .