Profesor dr hab. inż. Bogusław Major, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie
-160 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie"
-12 z serii: "W nauce i wiedzy"
27 kwietnia (środa) b.r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej "Magistrat" w gmachu Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1 odbedzie się 160 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie", dwunaste z serii "W nauce i wiedzy" pt. "Profesor dr hab. inż. Bogusław Major, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie".
W tej serii dotychczas zaprezentowano profesorów-wieliczan z AGH: Władysława Dudka, Zygmunta Kaweckiego, Zbigniewa Engela, Adama Klicha, Wojciecha Lużnego, Wiesławę Sikorę, Leszka Stocha, Władysława Ptaka; z Akademii Medycznej: Kazimierza Janickiego, Mieczysława Skulimowskiego; z UJ: Tadeusza Borkowskiego, Stanisława Gawędę, Andrzeja Magierę.
Prof. dr hab. inż. Bogusław Jan Major, urodził się 30. 07. 1945 r. w Wieliczce. Absolwent AGH. Specjalista inżynierii materiałowej i metalurgii. Od 1970 r. nieprzerwanie zatrudniony w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krukowskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, w latach 1999-2003 pełnił funkcję z-cy dyrektora ds. naukowych, a od 2003 r. profesor jest dyrektorem tego Instytutu, w latach 2003-2011, kierownik Pracowni Inżynierii Powierzchni i Biomateriałów, członek korespondent PAN od 2010 r. Wypromował 4 doktorantów nauk technicznych. Posiada w dorobku ponad 250 publikacji oraz patenty na: „Pompa krwi, zwłaszcza pneumatyczna komora wspomagania serca", „Sposób wytwarzania ochronnych kompozytowych warstw powierzchni na stopach tytanu na implanty kostne". Realizator i kierownik licznych projektów badawczych. Koordynator zadania „STRATEGICZNY PROJEKT BADAWCZY" Polskie Sztuczne Serce. Nagrodzony: Nagroda Prezesa PAN 2004; Nagroda Ministra Nauki i Informatyzacji (2005); Odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (1989); Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005).
Na wstępie spotkania zostaną zaprezentowane publikacje autorstwa prof. Bogusława Majora i zeszyt 104 "Biblioteczki Wielickiej" p.t. "159 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie" z serii: "Wieliczka w latach PRL-u 1944-1989" (3) p.t. "Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie Małopolski, Wieliczki i jej okolic" opracowany przez Jadwigę Dudę. Z programem artystycznym wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce pod dyrekcja mgr Izabeli Szoty. Oprawę plastyczną tworzyć będzie wystawa prac obrazków igła i nicią wyszywanych Marianny Kot ze Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, zaprzyjaźnionego z Klubem Przyjaciół Wieliczki.
Prelekcje wygłoszą: prof. dr hab. inż. Paweł Zięba, dyrektor-elekt Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie - „Sylwetka naukowa prof. dr hab. inż. Bogusława Majora"; prof. dr hab. inż. Bogusław Major, dyrektor Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie - „Funkcjonalne materiały do kontaktu z krwią".
Po prelekcjach czas na dyskusję.
Organizatorem spotkania jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Dział Regionalny, Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki", Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, które zaprosiły do udziału w spotkaniu Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie", Szkołę Muzyczną I stopnia w Wieliczce.
Spotkanie zorganizowała i prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki";
informacja: tel: 12 278-38-99, e-mail: jadwiga_duda(na)poczta.fm
Jadwiga Duda