W LATACH 1939-1941"- z serii: "Wieliczanie na obczyźnie" (2) w ZSRR
22 czerwca (środa) 2011b.r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej „Magistrat", w gmachu Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Wieliczka, ul. Powstania Warszawskiego 1, drugie z serii: "Wieliczanie na obczyźnie" w ZSRR, pt. " Polacy, Wieliczanie na Syberii - deportacje w głąb ZSRR w latach 1939-1941".
Pierwsze spotkanie w tej serii odbyło się w 2007 r. i poświęcone było Wieliczanom w Rumunii. Na zaproszeniu na drugie spotkanie czytamy: "10. 02. 1940 r. NKWD rozpoczęło pierwszą deportację obywateli Rzeczpospolitej ze wschodnich jej ziem w głąb Związku Sowieckiego. Objęła ona ok. 220.tyś osób. Ogółem do wybuch wojny niemiecko sowieckiej 22.06. 1941 r. wywieziono na Syberię, do środkowej Azji, za koło podbiegunowe, ponad milion osób. Celem tej akcji była likwidacja, poprzez niewolniczą pracę, „elementów socjalnie niebezpiecznych i antysowieckich" oraz depolonizacja i sowietyzacja wschodnich ziem Polski. Wśród deportowanych byli i Wieliczanie..."
Na wstępie Tomasz Batko zarecytuje wiersze Zbigniewa Herberta, Kazimierza Wierzyńskiego związane z tematem spotkania. Zostanie zaprezentowana seria wydawnicza „TAK BYłO...SYBIRACY. Deportowani na Wschód"(Wydawca: Związek Sybiraków Oddział w Krakowie) oraz zeszyt 106 "Biblioteczki Wielickiej" pt. 161 spotkanie z cyklu "Wieliczka-Wieliczanie", z serii: "Zabytki Wieliczki" (24) pt. "Szyb Regis - Projekt "Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka", opracowany przez Jadwigę Dudę, a wydany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce i Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki".
Prelekcje wygłoszą:
- dr Przemysław Nagel z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie - „Polacy w głębi ZSRS w latach 1939-1941. Dokumenty i wspomnienia".
- mgr inż. Aleksandra Szemioth, wiceprezes Związku Sybiraków w Krakowie - „Problem ilości Polaków deportowanych w głąb ZSRR: aresztowani, deportowani, żołnierze Wojska Polskiego w niewoli sowieckiej, osadzeni w łagrach, zamordowani przez NKWD.
Powstanie i działalność Związku Sybiraków Oddział w Krakowie."
- dr Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, mgr Anna Hejczyk - „O potrzebie powstania Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie. "
Po prelekcjach czas na dyskusję i wspomnienia wieliczan deportowanych w głab ZSRR i ich rodzin. Wypowiadać się będą: Barbara Dobrzycka z d. Jagielska, Tadeusz Janeczek, Stanisław Cholewa, Anna Szado-Głowacka, Anna Gęgotek, Małgorzata Mistarz-Astachow i inni.
Oprawę plastyczną spotkania tworzy wystawa pt. "Polacy na Syberii" udostępniona przez IPN w Krakowie.
Organizatorami spotkania są: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Dział Regionalny i Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki" we współpracy ze Związkiem Sybiraków Oddział w Krakowie, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przemieszczeń w Krakowie, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka.
Spotkanie zorganizowała i prowadzi mgr Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, prezes Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki"; Tel. 12 278-38-99, e-mail: jadwiga_duda(na)poczta.fm
Do udziału w spotkaniu zapraszamy zainteresowanych jego tematem a szczególnie deportowanych w głąb ZSRR w latach 1939-1941 i później oraz ich rodziny.
Jadwiga Duda