Podczas Dni Koźmic w sobotę 10 września 2011 r. o godz. 16 przy Gimnazjum w Koźmicach Wielkich wystąpi zespół wokalno-instrumentalny „Ad libitum” w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – gitara klasyczna, Paulina Tkaczyk – flet traverso, fortepian. Zespół wykonuje utwory świeckie w tym fragmenty musicali, operetek, oper i in. oraz muzykę sakralną. W repertuarze ma szereg autorskich aranżacji poczynając od muzyki dawnej po współczesną. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając wysokim poziomem artystycznym, gracją i elegancją sympatię i uznanie publiczności . Uczestniczył z powodzeniem w festiwalach. Zespół nagrał kilka płyt.
Katarzyna Puch (Koźmice Wielkie/ Katowice) – studentka wydziału wokalno aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej – Stańczyk. Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie prof. Lucyny Kapralskiej Pitry. Śpiewała m.in. w chórach: „Camerata” (Wieliczka), „Pro Musica” (PSM II st. w Krakowie) oraz „Magnum Sal” (LO w Wieliczce), z którymi koncertowała również jako solistka w kraju i za granicą we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Litwie, Ukrainie. Odznaczona przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową za wieloletnią działalność chóralną. Uczestniczyła w IX Kursie Wokalistyki Operowej w Krynicy Zdroju, gdzie pracowała pod kierunkiem takich profesorów jak J, Romańska, M. Growiec, M. Witkiewicz. Odbyła tourne w ramach XI i XIV Festival de Musique Baroque d’Auvergne (Francja 2006,2009 r.). Wielokrotnie brała udział w koncertach z cyklu „Bogumiła Gizbert - Studnicka zaprasza na koncert” oraz w festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Brała udział w wykonaniu polskiej prapremiery „Opery żebraczej” J. Gay’a, która odbyła się w Teatrze w Bytomiu oraz w katowickiej Akademii Muzycznej w ramach XIII Dni Muzyki Wokalnej w 2009 r.
Małgorzata Włodarczyk (Wieliczka) - studentka wydziału instrumentalnego w specjalności gitara klasyczna Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Michała Nagy. Naukę gry na gitarze rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Makowskiego, a następnie kontynuowała ją w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie prof. Adama Zalasa. Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez R. Aussela(Argentyna), M. Dyllę, P. Zaleskiego. Brała udział w warsztatach i seminarium na temat interpretacji muzyki epoki baroku, prowadzonych przez J. Żaka jak również w wykładach: interpretacja muzyki gitarowej – od Segovii po czasy współczesne” prowadzonym przez D. Ribouiliault (Francja) oraz „Wpływy hiszpańskie i europejskie w muzyce Ameryki Południowej” prowadzonym przez J.Cardoso (Hiszpania). Uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Gitarowych w Lanckoronie (w 2008 i 2009 r.) prowadzonych przez H. Wallischa (Austria) H. Fallmana (Austria) M. Siatkowskiego, R. Modrzejewskiego, P. Kwaśnego, i M. Nagy. Wielokrotnie koncertowała w ramach cyklu „Bogumiła Gizbert – Studnicka zaprasza na koncert” organizowanego przez Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów oraz „Femina 40” organizowanego przez wielicką Galerię Garaż. Od 1997 r. związana z chórem „Camerata” z Wieliczki, z którym koncertowała również jako gitarzystka, w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Czechy, Ukraina i Litwa).
Paulina Tkaczyk (Kraków) - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert – Studnickiej oraz Hochschule fur Musik we Freiburgu w klasie klawesynu prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Studiowała również grę na flecie barokowym Traverso u prof. Karla Kaisera. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule fur Musik Und Theather w Monachium. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych.. Pracowała wtedy pod kierunkiem takich profesorów jak: H. Dreyfus, K. Gilbert, C. Tilney, B. von Asperen, R. Kohnen, J. Christensen, I Wjuniski, W. Kłosiewicz, B. Kuijken. W 2001 r. otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa a w 2003r. zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrucken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała w 2004 r. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, w 2005 r. „Sapere Auso” Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, a w 2007 r. Stypendium M ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”. W 2002 r. założyła zespół „Cantica Sacra”. Współpracuje również z innymi zespołami krajowymi i zagranicznymi, m.in. z Cameratą Vivaldi i Entradą oraz z orkiestrami Capella Cracoviensis i Orkiestrą Beethovenowską. Jako pianistka klawesynistka i flecistka brała udział w wielu festiwalach i koncertach w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii (XXIX festiwal Pianistyki polskiej w Słupsku, XIII Ogólnopolski Turniej Talentów w Tarnowie, Tynieckie Recitale Organowe, Muzyka w Starym Klasztorze w Lodzi - Lagiewnikach, „Tempus Paschale’ w Lublinie, Gliwicki Festiwal Bachowski, Muzyka w Starym Krakowie oraz wielokrotnie w festiwalach „ Młodzi Artyści w Krakowie”, Dni Bachowskie, Festiwal Barokowy w Auvergne (Francja). Paulina Tkaczyk jest asystentką w Katedrze Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zespół „Ad libitum” dwukrotnie wystąpił w Koźmicach z kolędami w przedszkolu i kościele. W najbliższym, godzinnym koncercie usłyszymy najsłynniejsze arie operowe, operetkowe, fragmenty musicali oraz pieśni w wykonaniu utalentowanych artystek. Życzymy niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy mieszkańców Koźmic i gości. Wstęp wolny.
tekst: Jerzy Cholewa