Pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych na Mazurach i do Wilna.
Wstępny program[1]:
17.08. niedziela:
- godz. 21.00 - zbiórka w kościele parafialnym w Koźmicach Wielkich, wyjazd autokarem, przejazd nocny do Augustowa;
18.08. poniedziałek:
- godz. 9.00 - śniadanie w okolicach portu w Augustowie;
- godz. 9.40 - rejs z Augustowa do Studzienicznej;
- ok. godz. 11.20 - Studzieniczna - zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego, Msza św.;
- godz. 13.00 - wyjazd do Sejn;
- godz. 14.00 - zakwaterowanie w hotelu;
- godz. 14.30 - obiad;
- godz. 15.30 - zwiedzanie miejscowości we własnym zakresie: bazylika, dawny klasztor dominikański - czas wolny, kolacja, nocleg;
19.08. wtorek:
- godz. 7.00 - śniadanie;
- godz. 8.00 - wyjazd do Troków i Wilna, zwiedzanie zgodnie z programem zaproponowanym przez pilota/przewodnika z Sejn, uczestnictwo we Mszy św., obiad;
- ok. godz. 21.00 - powrót do hotelu w Sejnach, kolacja, nocleg;
20.08. środa:
- godz. 7.15 - śniadanie;
- godz. 8.00 - wyjazd do świętej Lipki;
- godz. 12.00 - Msza św., zwiedzanie bazyliki, wysłuchanie prezentacji organów świętolipskich, obiad w Domu Pielgrzyma;
- ok. godz. 15.00 - wyjazd do Kętrzyna/Gierłoży;
- godz. 15.45 - zwiedzanie "Wilczego Szańca" zgodnie z programem zaproponowanym przez lokalnego przewodnika;
- godz. 17.00 - wyjazd do Gietrzwałdu;
- godz. 19.00 - Gietrzwałd - chwila modlitwy w Sanktuarium, kolacja;
- godz. 20.00 - wyjazd w kierunku Koźmic Wielkich, przejazd nocny;
21.08. czwartek:
- ok. godz. 6.00 - 7.00 - powrót;
Cena pielgrzymki[2]: 360
- 400 zł./osoba.
Zapisy oraz wpłata zaliczki
w kwocie 100 zł. w kawiarni „PRZYSTAń" w podziemiu kościoła parafialnego w
Koźmicach Wielkich.
[1] Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany trasy po wcześniejszym poinformowaniu zainteresowanych.
[2] Cena nie zawiera wyżywienia. Dokładna cena zostanie podana w późniejszym terminie.
Krótki przewodnik po miejscach znajdujących się na trasie pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych na Mazurach i do Wilna:
Ważniejsze miejsca na trasie pielgrzymki (mapa):
Augustów:Głównym szlakiem żeglugowym jest Kanał Augustowski - zabytek polskiej myśli architektury hydrotechnicznej, dł. 101 km., łączący system dwóch wielkich rzek: Wisły i Niemna, którego trasa przebiega przez jeziora, rzeki, sztuczne przekopy oraz śluzy -budowle hydrotechniczne zabezpieczające utrzymanie odpowiedniego poziomu wód do nawigacji na poszczególnych odcinkach tej drogi wodnej, a w szczególności pozwalające na przejście statków pomiędzy obszarami o różnym poziomie wód. Najbardziej znana główna trasa żeglugowa to rejs 2,5 godz. (do 3 godz.) z Portu w Augustowie do Studzienicznej poprzez śluzę w Przewięzi z zakończeniem rejsu w Porcie. Z uwagi, że przebiega przy głównej drodze przelotowej do Wilna /Litwa/, Sejn, Suwałk, Klasztoru Kamedułów n/Wigrami stanowi dla wycieczek dobrą okazję do przebycia części podróży statkiem. Rejs taki poprzez śluzowanie w Przewięzi z zawinięciem do m. Studzieniczna położonej na półwyspie, z wieloma zabytkami sakralnymi, miejscem, które w rejsie statkiem tą trasą w czerwcu 1999 r. odwiedził Papież Jan Paweł II jest dodatkową atrakcją turystyczną dla wycieczek, jak również dobrym wypoczynkiem w podróży. Rejs w dwóch kierunkach poprzez podwójne luzowanie na śluzie pozwala na poznanie dokładnej techniki śluzowania statku z dwóch poziomów wód. W porcie bezpłatnie:
- Muzealia z zabytkową Barką z okresu wojennego przedstawiające rozwój i historię żeglugi na Kanale Augustowskim
- Wystawa kamieni, gdzie niezwykły kamień z wizerunkiem tajemniczej osoby wzbudza szczególne zainteresowanie
- Film z rejsu Papieża Jana Pawła II statkami żeglugi Augustowskiej.
Sejny:
Klasztor podominikański i bazylika Najświętszej Marii Panny. W bazylice znajduje się łaskami słynąca gotycka figura Matki Bożej Sejneńskiej. Jest to jedna z 6 znajdujących się w Europie rzeźba otwierana na boki gdzie po otwarciu ukazuje się obraz Trójcy świętej a na bokach widać modlący się lud Boży.
Troki:
Troki - miasto na wodzie - dawna stolica Litwy. Na początku XIV w. Troki były własnym centrum administracyjno-gospodarczym i obronnym. Znajdowały się tu dwa zamki: zamek na półwyspie oraz gotycki zamek na jednej z wysp jeziora Galve. Zamek na wyspie odbudowany w połowie XX w. Jest jedynym zamkiem na wodzie w Europie Wschodniej i główną atrakcją Trok.Wilno:
Wilno - nazwa ta kojarzy się z Ostrą Bramą katedrą zamkiem. Spokojne wody Wilii, rwący, kapryśny nurt Wilenki, szum drzew w ogrodzie bernardyńskim, zaduma Rossy - na zawsze pozostają w pamięci. Powrócić tu, pokłonić się u Ostrej Bramy, a potem ulicą Ostrobramską przejść koło bazylianów, świętego Kazimierza, ratusza, wyjść na ulicę Wielką i Zamkową stanąć u wrót katedry i przejść przez zielony most nad Wilią. Trasa krótka, zaledwie kilkunastominutowa. Tego miasta nie można porównać z żadnym innym. Pełne zabytków, niemych świadków jego historii sprawia, że kto je raz zobaczy zawsze tu powraca. Tutaj, obok dzwonów kościelnych i cerkiewnych, można było usłyszeć śpiew muezina z meczetu, lub ujrzeć szabasowe światła. Miasto wielu religii, kultur, obyczajów, narodowości. Miasto ukochane przez królów i wodzów.
Minęły lata, zmieniły się rządy, polityka, ustroje, Wilno pozostało. Palone, grabione, zdobywane i wyzwalane odradzało się zawsze jak feniks z popiołów. Niegdyś stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, stolica guberni, województwa, dziś stolica niepodległej Republiki Litewskiej. Miasto silniejsze niż wszelkie układy polityków. Wsłuchajmy się w jego mowę, litewską polską rosyjską. Poznajmy jego piękno i urok. I nie wstydźmy się łez, gdy odmawiając głośno litanię u Ostrej Bramy mówimy: "Królowo Korony Polskiej - módl się za nami".
W 1994 r. zabytkowy zespół Wilna został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Wilnie jest 40 kościołów, z których najbardziej okazały, to barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu (1668-1676) zawierający ponad 2000 rzeźb oraz kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
święta Lipka:
święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie niezmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów.
Gietrzwałd:
Objawienia Matki Bożej w tym miejscu miały miejsce w 1877 roku. Matka Boża ukazywała się dwóm dziewczynkom i przemawiała do nich w zakazanym w czasie zaborów polskim języku. W miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boska umieszczona została kapliczka z figurą Marii Panny.
Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku źródełka pielgrzymi czerpią wodę, którą przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance. 2 Lutego 1970 roku Papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.[1] Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany trasy po wcześniejszym poinformowaniu zainteresowanych.
[2] Cena nie zawiera wyżywienia. Dokładna cena zostanie podana w późniejszym terminie.