„Pascha" oznacza przejście. Pascha Chrystusa oznacza Jego przejście ze śmierci do życia, przejście z tego świata do Domu Ojca. Pascha wyznawców Chrystusa, dokonuje się przez sakramenty, w których przechodzimy ze śmierci grzechu, do nowego życia.
Tak jak niedziela zajmuje główne miejsce w tygodniu, tak Triduum Paschalne jest najważniejszym okresem w Roku Liturgicznym.
Warunkiem owocnego przeżycia Triduum jest wewnętrzne nastawienie uczestniczących w nim. święta paschalne rozpoczynają się wieczorem w Wielki Czwartek. Kościół zachęca do wcześniejszego odprawienia spowiedzi , zrobienia zakupów świątecznych i porządków, aby przez te Trzy Dni przed Wielką Niedzielą skupić się na rozważaniu tajemnic naszej wiary.
Liturgia Wielkiego Tygodnia.
16 marca 2008 - NIEDZIELA PALMOWA, zwana Niedzielą Męki Pańskiej. Mszę św. w naszym kościele rozpocznie obrzęd poświecenia palm.
Zdjęcia z procesji Jacek Kostrzewa.
Przed mszą pójdziemy w procesji z palmami wokół kościoła. Podczas liturgii Słowa czytać będziemy opis Męki Pańskiej.
W Ewangelii, opisującej wjazd Jezusa do Jerozolimy, wspominane są gałązki palmowe. Drzewo palmowe z powodu swojej żywotności i wytrzymałości uchodziło na Wschodzie za symbol wieczności. Palma symbolizuje również Bożą mądrość i chwałę. Niech palmy , które poświęcimy w kościele a potem zaniesiemy do swoich domów, będą znakiem przymierza, chwały i mądrości - ofiarowanych nam przez Boga w Chrystusie Jezusie.
Nie tak dawno nasi ojcowie sami robili palmy tzw. „kocianki", z traw, wikliny i suszonych kwiatów. Im palma była wyższa i grubsza, tym bardziej była okazała.
Obecnie większość palm nabywana jest w sklepach.
A może dobrze byłoby wrócić do ojcowskich tradycji.
20 marzec 2008 - WIELKI CZWARTEK
W tym dniu rozpoczynamy Triduum Paschalne. Wspominamy ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, której wzór daje nam Jezus Chrystus. Tego dnia sprawowana jest tylko jedna Eucharystia, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, która przypomina nam Ostatnią Wieczerzę.
W naszym kościele Triduum rozpocznie msza św. o godz. 18.00, a zakończy je adoracja trwająca do godziny 22 00.
Biorąc udział w nabożeństwie Wielkoczwartkowym będziemy uczestnikami tych samych wydarzeń, które miały miejsce prawie 2000 lat temu, kiedy Jezus przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew, a potem umył nogi Apostołom .
Msza Wielkoczwartkowa nie różni się niczym od innych mszy św. Jednak na jej wyjątkowy charakter wskazuje kilka znaczących elementów. Przed mszą św. tabernakulum jest puste, hostie do Komunii wiernych powinny być konsekrowane podczas tej samej Ofiary.
Szaty liturgiczne mają kolor biały (paschalny). Uroczyście śpiewa się „Chwała na wysokości". Podczas śpiewania tego hymnu rozbrzmiewają dźwięki organów i dzwonów, które potem milkną, aż do Wigilii Paschalnej.
Pierwsze czytanie z Księgi Wyjścia mówi o żydowskim święcie Paschy. W drugim czytaniu śW. Paweł przekazuje opis ustanowienia Eucharystii. W Ewangelii Chrystus wskazuje na motyw swojej śmierci, a w dalszej jej części, daje nam przykład służby, umywając nogi Apostołom, a przez to pokazuje nierozerwalny związek Eucharystii z miłością bliźniego.
Na pamiątkę tego wydarzenia, w niektórych świątyniach, po homilii kapłan umywa nogi mężczyznom, przypominając, że powołaniem Kościoła jest służba człowiekowi, zwłaszcza ubogiemu. Na zakończenie uroczystości koncelebrant przenosi Ciało Chrystusa do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą, na znak, że Jezus spędził tę noc w więzieniu. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz zostaje obnażony. Wchodzimy w czas Bożej Męki.
Rozpoczyna się adoracja z modlitewnym czuwaniem, z Chrystusem przeżywającym
Kielich goryczy w Ogrojcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania.
Po powrocie z kościoła rodzina może zgromadzić się przy zapalonej świecy na wspólnej uroczystej wieczerzy. Jest to dobry moment na pojednanie, na wzajemne wybaczenie sobie uraz. Bardzo ważnym jest, aby od tego momentu zachować w domu nastrój powagi i skupienia. Niech nie zakłóca go telewizor, komputer, głośna muzyka. Przygotowujemy się do przeżycia Wielkiego Piątku.
Tradycja w naszym rejonie mówi, że w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek mieszkańcy wsi robili sobie dowcipy zwane „despetami". Malowano okna wapnem, przenoszono różne przedmioty znajdujące się w obejściu domu. Jeżeli ktoś zechce kontynuować tę tradycję, to naprawdę, z umiarem.
21 marzec - WIELKI PIąTEK
Według tradycji nasi przodkowie wczesnym rankiem wynosili na pola uprawne krzyżyki wykonane wcześniej z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Krzyżyki mają strzec urodzaje przed klęskami: suszy, gradobicia i powodzi. Roznoszeniu krzyżyków towarzyszył terkot kołatek i tarapat.
Wielki Piątek, to dzień Męki i śmierci Chrystusa.
Chrześcijanie w wieku od 18 do 59 lat zachowują post ścisły, spożywając w tym dniu tylko jeden posiłek do syta i dwa uzupełniające, zachowując całkowitą wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
Kościół rozmyśla nad Męką swojego Pana, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawieniem całego świata. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18 00. Centralnym momentem tego dnia będzie liturgia Męki Pańskiej.
Kapłan ubrany w ornat koloru czerwonego wychodzi w milczeniu w procesji do ołtarza. Wyjścia kapłana i służby liturgicznej nie poprzedza dzwonek, nie śpiewa się żadnych pieśni. Po dojściu do stopni ołtarza kapłan pada na twarz, na znak największego uniżenia przed tajemnicą, która za chwilę będzie rozważana. Wierni w tym czasie klękają. Po krótkiej modlitwie rozpoczyna się liturgia Słowa, którą wieńczy czytanie Męki Pańskiej. Po krótkiej modlitwie odbywa się modlitwa powszechna.
Drugą część liturgii stanowi adoracja krzyża. Kapłan stopniowo odsłania krzyż wypowiadając słowa: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata". Zgromadzeni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem". Po tym w ślad za kapłanem usługujący i uczestnicy liturgii w procesji podchodzą do krzyża i całując rany Chrystusa wyrażają swoją cześć. W tym czasie śpiewa się pieśń „Ludu mój ludu ...". Po adoracji krzyża nadchodzi czas Komunii św. Nie ma przeistoczenia, odmawia się tylko modlitwę „Ojcze nasz" i kapłan rozdaje komunię.
Liturgię Wielko Piątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej „Bożym Grobem". Monstrancja jest przykryta białym welonem symbolizującym całun, którym spowito martwe ciało Jezusa.
Po tym rozpocznie się adoracja, którą zakończy, około godz. 24 00, nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Wierni, którzy z różnych powodów nie będą mogli przybyć do kościoła parafialnego, powinni w domu na stole ustawić krzyż i przy zapalonej świecy indywidualnie lub z rodziną odprawić Drogę Krzyżową oraz odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia. Można tez odczytać opis Męki Pańskiej. Powinniśmy się wyciszyć od telewizora, komputera, głośnej muzyki.
22 marzec 2008 - WIELKA SOBOTA
Do godzin popołudniowych będzie dniem trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. Modląc się i poszcząc będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Pana.
W tym dniu aż do Wigilii Paschalnej nie udziela się żadnych sakramentów . Komunii świętej można udzielać tylko umierającym. Kościół zachęca do powstrzymania się od potraw mięsnych.
W kościele parafialnym i w wyznaczonych miejscach parafii odbędzie się święcenie pokarmów przez kapłana.
Do święcenia przynosimy chleb, jajka - symbol życia, wędliny, sól i symbolicznego baranka.
Osoby, które będą święcić pokarmy przy Kościele powinny nawiedzić Grób Pański i chociaż przez chwilę adorować Pana Jezusa.
O godz. 18 00 rozpoczniemy Wigilię Paschalną, która jest najważniejszym momentem Triduum i całego Roku Liturgicznego.
Wigilia Paschalna składa się z czterech części: liturgii światła, słowa, chrztu i Eucharystii. Liturgię światła rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzi kapłan i służba liturgiczna. Kapłan święci ogień, poświęca nowy paschał, kreśląc na nim znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz cyfry bieżącego roku, a potem umieszcza w nim pięć symbolicznych gwoździ, przypominających pięć ran Chrystusa. Na koniec kapłan od poświęconego ognia zapala świecę. Procesja na czele z paschałem wyrusza do świątyni.
W kościele panuje ciemność, jedynym źródłem światła jest paschał. Celebrans u progu świątyni śpiewa: „światło Chrystusa" , wierni odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki".
Czyni to jeszcze dwa razy, w środku nawy i przy ołtarzu. Wierni zapalają swoje świece od ognia paschału. Kiedy procesja dochodzi do ołtarza zapalają się wszystkie światła w kościele.
Liturgia światła :
składa się z kilku czytań opisujących całą historię zbawienia od początku świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu aż do czasu, gdy Syn Boży stał się barankiem, zabitym za nasze grzechy, który trzeciego dnia zmartwychwstał. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zapala się świece na ołtarzu. Przy akompaniamencie organów i dzwonów śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości". święty Paweł w Liście do Rzymian pisze że mamy udział w owocach śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Przez zanurzenie w wodzie chrztu zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci i możemy razem z Nim zmartwychwstać do nowego życia. W Ewangelii zaś usłyszymy o odkryciu pustego Grobu. Naszą odpowiedzią na Słowo Boże jest uroczysty śpiew „Alleluja".
Liturgia chrzcielna:
Odnawiamy przymierze z Bogiem, które zawarliśmy w czasie chrztu. śpiewając Litanię do Wszystkich świętych uświadamiamy sobie w jakim wspaniałym gronie znajdujemy się i to, że przez chrzest zostaliśmy powołani do świętości. Po Litanii następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej. W dłuższej modlitwie kapłan wyjaśnia symbolikę wody i prosi, aby Bóg raczył otworzyć nam wszystkim źródło chrztu świętego, abyśmy powstali z Chrystusem do nowego życia. Podczas śpiewu tej modlitwy paschał zostaje zanurzony w wodzie chrzcielnej. Następuje odnowienie przyrzeczeń chrztu i wierni z zapalonymi świecami wyrzekają się grzechu oraz wyznają wiarę odmawiając „Credo"
Następuje pokropienie wodą, które przypomina nam nasz chrzest.
Liturgia Eucharystyczna.
Po tych obrzędach przystępujemy do celebracji Eucharystii.
23 marzec - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAńSKIEGO.
Spotykamy się na Mszy św. rezurekcyjnej o godz. 6 00.
Przed Mszą św. biorąc udział w procesji wokół kościoła będziemy ogłaszać całemu światu radosną wieść: śmierć została pokonana, Chrystus Zmartwychwstał i dał nam nadzieję na nowe życie.
Każda msza św. jest uobecnieniem śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale Msza św. rezurekcyjna jest najważniejszą Eucharystią w całym roku.
Po powrocie do domu usiądźmy wraz z całą rodziną do wspólnego stołu, aby przy zapalonej świecy wraz ze Zmartwychwstałym Jezusem spożyć uroczyste wielkanocne śniadanie - posiłek, będący zapowiedzią wiecznej uczty. Zacznijmy go modlitwą:
„Panie Jezus Chryste, udziel nam radości Twego zmartwychwstania. Niech się okażemy Twoimi uczniami, a stół nasz niech będzie znakiem pojednania".
Przed posiłkiem podzielmy się jajkiem - symbolem nowego życia.