Kościelny kalendarz liturgiczno-obrzędowy składa się z wielkich świąt dorocznych, obrzędów, obyczajów, odpustów. święta roku liturgicznego, szczególnie Boże Narodzenie i Wielkanoc, są okresem wyjątkowym, przestrzegany jest rytuał świętowania. Mieszkańcy wsi przygotowują się do uroczystego obchodzenia dni świątecznych. Obyczaj utrwalił między innymi: chodzenie z szopką, formy przyjmowania księdza po kolędzie, święcenie palm, kraszenie jaj, śmigus-dyngus i inne. Oprócz ważnych świąt kościelnych, mieszkańcy mają także określony sposób obchodzenia uroczystości świeckich. Liczne obyczaje niestety, coraz częściej są zapominane.
W grudniu w okresie adwentu 4. tygodnie
przed Narodzeniem Jezusa w kościele o świcie odprawiane są roraty.
W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 2400 wierni
uczestniczą we Mszy św. zwanej „Pasterką”, upamiętniającą narodziny Pana
Jezusa.
- W święto Bożego Narodzenia w kościele znajduje się tradycyjna szopka, msze św. odprawiane są jak w niedzielę 8.00 i 1030.
- W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w dzień św. Szczepana - święcenie owsa i rzucanie nim na pamiątkę jego męczeńskiej śmierci, przez ukamieniowanie.
- W okresie Bożego Narodzenia ksiądz proboszcz wraz z organistą, kościelnym i ministrantami udaje się z wizytą duszpasterską (tzw. kolędą) do parafian.
- Dzieci i młodzież chodzą do domów z szopką śpiewając kolędy. W naszej parafii z kolędą wędruje również zespół kolędowy, który otrzymane ofiary przeznacza na cele parafii.
- Przed Wielkim Postem, trzy kolejne niedziele, po mszach św. ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu na wzór 40-godzinnego nabożeństwa.
- W środę Popielcową odbywa się obrzęd posypywania głów popiołem.
- W okresie Wielkiego Postu, w piątki o godzinie 1630, odprawiana jest Droga Krzyżowa, a w niedzielę o godz. 1500 - Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.
- W tym okresie odprawiane są również wielkopostne rekolekcje parafialne.
- Niedziela Palmowa - procesja z palmami wokół kościoła.
- W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę parafianie biorą liczny udział w uroczystościach Triduum Paschalnego.
- W Wielki Piątek, wczesnym rankiem, wynosi się na pola uprawne krzyżyki wykonane z palm, aby strzegły urodzaje przed klęskami powodzi, suszy i gradobicia. Dawniej jeden krzyżyk przybijano na stodołę, miał on strzec zagrodę, pełną zebranych plonów, przed uderzeniami piorunów. Roznoszonym krzyżykom towarzyszy terkot kołatek, grzechotek lub tarapat. Również i ta tradycja dziś zamiera.
- W Wielką Sobotę - święcenie pokarmów, przy kapliczkach i figurach na Kopcach, Bugaju i w Koźmicach Małych oraz w kościele parafialnym.
- W Wielką Niedzielę o godz. 600 rano, na pamiątkę Zmartwychwstania Pana Jezusa, odprawiana jest Msza św. rezurekcyjna z procesją wokół Kościoła.
- Dawniej po południu chłopcy i dziewczęta odwiedzali domy mieszkańców z „ogrójcem” lub inaczej z „wózeczkiem” wyłożonym gałązkami bukszpanu, zdobiącymi figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Za złożenie wizyty i odśpiewanie pieśni otrzymywali zapłatę w postaci świątecznych potraw lub datków pieniężnych.
- W Poniedziałek Wielkanocny we wsi żywą tradycją jest „śmigus-Dyngus”, mieszkańcy nawzajem polewają się wodą.
- Dzieci klas drugich do Pierwszej Komunii świętej przystępują w święto Zesłania Ducha świętego.
- Odpust parafialny przypada w uroczystość Trójcy świętej, tydzień po Zesłaniu Ducha świętego.
- W maju w kościele i przy kaplicach znajdujących się na terenie wsi, mieszkańcy uczestniczą w nabożeństwach majowych, śpiewając Litanię do Matki Bożej.
- W czerwcu odprawiane są nabożeństwa czerwcowe, śpiewana jest Litania do Serca Jezusowego.
- W Boże Ciało ma miejsce procesja do czterech ołtarzy, wybudowanych przez parafian poszczególnych dzielnic. Ołtarze usytuowane są koło domu p. Poznańskich, p. Wandasów, koło przedszkola i przy kościele. Uczestnictwem w procesji, wierni wyrażają swoją przynależność do Kościoła i parafii. Po procesji odrywają zielone gałązki drzew zdobiące ołtarze i umieszczają je w polu, aby chroniły gospodarstwo przed nieurodzajem a zabudowania przed piorunami.
- Przez tydzień po Bożym Ciele odbywają się procesje wokół kościoła, (okres ten zwany jest „oktawą”).
- W sierpniu, w święto Wniebowzięcia Matki Boskiej, zwane również świętem Matki Boskiej Zielnej - święcenie ziół, które dawniej używane były do leczenia domowników i zwierząt.
- W październiku, w kościele odprawiane jest nabożeństwo różańcowe w którym liczny udział biorą dzieci szkolne..
- W święto Wszystkich świętych i w Dzień Zaduszny w
kościele i na cmentarzu odprawiane są nabożeństwa za zmarłych.