W dniu 17 kwietnia 2009 roku po mszy św. o godz. 17.00 spotkaliśmy się na 120 spotkaniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
W zebraniu udział wzięło 12 członków.
Pod nieobecność ks. Asystenta zebranie prowadził katecheta Tomasz Mistur.
Po intronizacji krzyża i modlitwie rozpoczęliśmy konferencję, z materiałów formacyjnych na 2009 r. z cyklu „Akcja Katolicka w służbie życiu" -„Otoczmy troską życie" katecheza
I- ks. Grzegorza Noszczyk pt. „Współczesne zagrożenia życia ludzkiego".
Kościół w kwestii ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci jednoznacznie naucza i utrzymuje, że życie ludzkie pochodzi od Boga, jest Jego darem i nie wolno go nikomu odbierać, człowiek nie może nim rozporządzać. Mówią o tym, między innymi dokumenty, Soboru Watykańskiego II, Konstytucje, Encykliki np. „Evangelium Vitae", nauczają papieże.
Jan Paweł II mówił, że:
- wszystko co godzi w życie człowieka: zabójstwa, ludobójstwa, samobójstwa, uśmiercanie płodu;
- wszystko co uszkadza ciało człowieka: tortury ciała i duszy, okaleczenia, przymus psychiczny;
- wszystko co ubliża godności ludzkiej: nieludzkie warunki życia, niewolnictwo, arbitralne aresztowania, deportacje, prostytucja, handel ludźmi;
- a także nieludzkie warunki pracy, niewłaściwe traktowanie pracownika;
to wszystko są czyny haniebne, poniżające zwłaszcza tych, co się ich dopuszczają.
Dziś zjawiska te coraz bardziej się nasilają, zyskują nawet aprobatę dużej części społeczności, która w imię prawa do wolności indywidualnej, domaga się ich legalizacji, uznania przez rządy a nawet refundacji kosztów z pomocy służby zdrowia.
Medycyna, która ma stać na straży każdego ludzkiego życia, zostaje niejednokrotnie wykorzystana do niwelowania istnień ludzkich.
Kraje wysoko rozwinięte pod płaszczykiem pozornej promocji życia, wprowadzają ustawy, które są wymierzone w życie człowieka.
Życie uznawane jest za ciężar, odrzuca się go na wiele sposobów. Małżeństwa ubogie bezrobotne boją się wziąć na siebie obowiązek zrodzenia i wychowania potomstwa.
Zaś małżeństwa dobrze sytuowane, dążące do wygody, zrobienia biznesu, czy kariery,w dzieciach widzą barierę do osiągnięcia zamierzonych celów.
Dziś największe niebezpieczeństwo zagłady człowieka stanowi aborcja i eutanazja.
W świadomości społeczeństw te zamachy na życie tracą charakter przestępstwa, zyskują status prawa, żąda się ich legalizacji, pracowników służby zdrowia zmusza do ich wykonywania, domaga się, aby za zabiegi przeciw życiu płaciło społeczeństwo.
Kraje wysoko rozwinięte cierpią dziś spadek urodzeń, zaś kraje ubogie mają bardzo duży przyrost naturalny. Kraje bogate zaniepokojone tym faktem zamiast podejmować środki zaradzające tym problemom, poprzez edukację, prowadzenie polityki prorodzinnej, proponują społeczności tych państw antykoncepcję i aborcję.
Niebezpiecznym też staję się rozwój nauk biologicznych i medycznych, które proponują „sztuczną reprodukcję człowieka", tzw. „metodę in-vitro". Pozornie wydaje się,że technika ta służy życiu, w praktyce jest zamachem na życie. Oddziela prokreację od aktu małżeńskiego, niszczy nie wykorzystane do zapłodnienia embriony.
Liczne są również zamachy na życie człowieka już narodzonego. Nędza głód dzieci, handel ludźmi, pokusa eutanazji ludzi starych, nieuleczanie chorych, niepełnosprawnych.
Kiedy życie przestaje być źródłem przyjemności i dostatku a pojawia się choroba
i cierpienie, zjawia się ciężar, od którego proponuje się uwolnienie poprzez zadanie śmierci. Usprawiedliwia się ją litością, współczuciem, rzekomym miłosierdziem dla cierpiącego człowieka. W rzeczywistości jest eliminacją człowieka nieproduktywnego, obciążającego budżet rodzinny czy państwowy. Człowiek stary, chory, niepełnosprawny staje się problemem, wrogiem, którego należy się pozbyć. Przestaje być ceniony za to, kim, ale jest postrzegany w kategoriach czy coś posiada i czy przynosi korzyści.
Państwo demokratyczne, w którym wszyscy mają równe prawa, przestaje być opiekunem a staje się tyranem, uzurpującym sobie prawo do dysponowania życiem bezbronnych dzieci i słabych starców.
W dyskusji na temat udział brali: Zofia Batko, Krzysztof Dańda, Kazimierz Windak, Marek Janowski, Wojciech Dańda, Ewa Kaczor, Andrzej Janowski, Jadwiga i Józef Dudowie.
Podsumowując temat ustaliliśmy, jakie z tych rozważań płyną dla nas zadania apostolskie:
- koniecznym staje się modlitwa indywidualna i wspólnotowa w intencji dzieci nienarodzonych, osób chorych, cierpiących, starszych;
- pomoc ludziom chorym, starszym, poprzez odwiedzanie ich i wsparcie na duchu;
- współpraca z zespołem charytatywnym, organizowanie pomocy materialnej ludziom chorym, rodzinom wielodzietnym, bezrobotnym i wszystkim potrzebującym;
- organizowanie spotkań, prelekcji, prowadzenie rozmów na szczeblu parafii, środowiska lokalnego, edukowanie dzieci i młodzieży na tematy zagrożeń ludzkiego życia;
- podejmowanie i popieranie akcji wpływających na władze samorządowe i państwowe dotyczące promocji życia.
Kolejnym punktem spotkania było przestawienie wydarzeń z życia Kościoła w Polsce, Europie i w świecie przez Krzysztofa Dańdę.
Sprawozdanie z posiedzenia Zarządu i z rekolekcji w Zakopanem ze względu na brak czasu, nie zostało przedstawione, będzie zamieszczone na stronie Akcji Katolickiej.
Poruszyliśmy również tematy:
- wyjazdu na Krajową Pielgrzymkę Akcji Katolickiej w dn. 27czerwca do Częstochowy;
- podzielenie członków POAK na grupy, pod względem zainteresowań i chęci pracy
w różnych dziedzinach działania;
- problem zagospodarowania sali „Przystań" (ogrzewanie);
- promocja kiosku i podaży znajdujących się w nim towarów;
- zorganizowania majówki i ogniska na Wysokiej Górze;
- wystawy w sali „Przystań";
- pielgrzymki do Kalwarii na Dróżki.
Ustaliliśmy obsadę Mszy św. w trzeci piątek 15 maja.
Komentarz przygotuje - Jadwiga Duda;
Lekcję przeczyta - Wojciech Danda;
Modlitwę wiernych poprowadzi - Józef Duda;
Koronkę do Bożego Miłosierdzia - Anna Żołnierczyk.
Wydarzenia z życia Kościoła w Polsce, Europie i w świecie przygotuje Krzysztof Dańda.