W dniu 15.maja 2009 r. braliśmy udział w nabożeństwie majowym, Koronce do Bożego Miłosierdzia i Mszy świętej, a następnie w 121 spotkaniu POAK.
W spotkaniu uczestniczyło 14. osób.
Po intronizacji krzyża i modlitwie, którą prowadziła prezes p. Izabella Rozwadowska, ksiądz asystent rozpoczął konferencję z cyklu „Otoczmy troską życie" na temat: „Bioetyka i godność osoby ludzkiej", na podstawie instrukcji Kongregacji Nauki i Wiary „Dignitas personae".
Godność człowieka jest jego niezbywalną cechą, wpisaną w istotę i charakter człowieczeństwa. Na wyrażenie godności człowieka składa się obowiązek moralnego doskonalenia się i udział w realizowaniu najważniejszych ludzkich wartości.
Deklaracja Praw Człowieka przyjęta w 1948 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, we wstępie mówi: „...Do odstawowych praw człowieka, należą: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa; a także prawo wolności sumienia i wyznania".
Prawda o godności człowieka obecna jest stale w nauczaniu społecznym Kościoła.
Nauczanie Kościoła w kwestii obrony życia od momentu poczęcia, poprzez całe życie, aż do naturalnej śmierci jest jednoznaczne: Życie ludzkie jest szczególnym darem Boga i nie wolno go nikomu odbierać. Bóg jest jedynym Panem Życia, człowiekowi nie wolno nim rozporządzać.
Już od pierwszych wieków dyscyplina kanoniczna kościoła nakładała sankcje karne na osoby zadające kres życiu człowieka. Sobór Watykański II, pasterze kościoła w swoich dokumentach: konstytucjach, listach, adhortacjach, bronią godności osoby ludzkiej i wszystkich wartości człowieczeństwa.
Mówi o tym również instrukcja Kongregacji Nauki i Wiary „Dignitas personae", ogłoszona 12 grudnia 2008 r. w Watykanie:
W sprawie przekazywania ludzkiego życia Kościół stoi na stanowisku, że powinno się ono dokonywać w naturalnej rodzinie, stanowiącej związek kobiety i mężczyzny, poprzez akt ich wzajemnej miłości. Dzisiaj instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia prowadzą walkę o legalizację: aborcji, pornografii, prostytucji, związków homoseksualnych, zapłodnienia in-vitro, eutanazji.
Zyskują one poparcie części opinii publicznej, która usprawiedliwia te przestępstwa przeciw życiu w imię prawa do indywidualnej wolności. Domagają się ich niekaralności, aprobaty państwa dla nich, aby można ich było dokonywać z całkowitą swobodą, a nawet by korzystać z bezpłatnej pomocy służby zdrowia.
Ks. asystent przedstawił dwa artykuły z polskiej prasy przedstawione w „Dzienniku" z 12.05.2009 r. Jarosława Gowina „Wynajmowanie brzucha kobiety, to prosta droga do niewolnictwa" i z 13.05.2009 z tej samej gazety, artykuł profesor Magdaleny Środy: „Brzuchy i tak będą wynajmowane, nie pomogą zakazy polityków".
Dynamiczny rozwój nauk biologicznych, medycznych, spowodował, że medycyna, której zadaniem jest służba w ochronie życia, coraz częściej staje się narzędziem czynów wymierzonych przeciw życiu człowieka i jego godności.
Małżonkom dotkniętym problemem bezpłodności medycyna proponuje sztuczną prokreację, zapłodnienie in-vitro - metody, które uderzają w godność człowieka, odrzucone przez Kościół. Kiedy rozwój nauk medycznych służy przywracaniu normalnego przebiegu procesów rozrodczych, zasługuje na uznanie, natomiast negatywnej ocenie podlegają wszelkie zapłodnienia pozaustrojowe, oderwane od intymnej relacji małżeńskiej. Techniki te z moralnego punktu widzenia są nie do przyjęcia - oddzielają, bowiem prokreację od prawdziwie ludzkiego wymiaru aktu małżeństwa a ponadto nadliczbowe komórki ludzkie, zwane embrionami, są wykorzystywane do badań naukowych lub unicestwiane. Prawdziwym niebezpieczeństwem, nadużyciem, manipulacją, dla godności życia człowieka jest również stosowanie tzw. technik inżynierii genetycznej, pobieranie komórek macierzystych z żywych embrionów ludzkich, klonowanie reprodukcyjne i terapeutyczne, podejmowanie wszelkich prób hybrydacji, prowadzących do zaburzeń tożsamości człowieka przez łączenie ludzkich i zwierzęcych komórek oraz eutanazja. W krajach Europy zachodniej pod pozorem litości, współczucia dla cierpiących, proponuje się wcześniejszą śmierć. Prawdziwie, eutanazja jest eliminacją ze społeczeństwa ludzi chorych, starych, cierpiących, nieproduktywnych, którzy stanowią uciążliwość i obciążenie dla budżetu państwa.
W dzisiejszym świecie różnorodne zagrożenia życia ludzkiego wymagają od Kościoła, od nas, ludzi wierzących , podjęcia działań na rzecz obrony godności człowieka, poprzez:
- zaprzestanie ingerencji ludzi w życie człowieka, które jest darem Boga;
- podjęcie modlitwy w intencjach życia;
- odwoływanie się do argumentów rozumowych i objawionych;
- organizowanie pomocy materialnej i duchowej;
- angażowanie się w działalność samorządową i polityczną, mającą na celu tworzenie prawodawstwa zgodnego z nauczaniem Kościoła, chroniącego życie;
- uwrażliwianie dzieci, młodzieży na temat cywilizacji życia, uwzględniającej duchowe i moralne aspekty życia człowieka;
- rozbudzanie sumienia społeczeństwa w tym temacie;
- pamięć, że ucieczka od obrony życia, brak zaangażowania w służbę życiu, obojętność na los ludzi nienarodzonych, skazywanych na eutanazję, wykroczenia przeciw VI przykazaniu, są ciężkim grzechem, grzechem zaniedbania i zasługują na potępienie.
W dyskusji na temat wygłoszonej konferencji udział zabrali: Anna Żołnierczyk, Ewa Kaczor, Kazimierz Windak, Józef Duda, Andrzej Janowski.
Na zakończenie formacji duchowej
odmówiliśmy wspólną modlitwę.
Kolejne punkty spotkania to:
- przedstawienie przez Krzysztofa Dańdę wiadomości z życia Kościoła w świecie, Europie i w Polsce;
- omówienie spotkania wyjazdowego, z ks. asystentem Stanisławem do Krzczonowa, w dniu 13.06.2009 r. Prezes p. Iza zajmie się zaopatrzeniem żywności na grilla;
- 26.05.2009 r. w Częstochowie odbędzie się Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, w tym dniu Zarząd POAK organizuje pielgrzymkę parafialną na Jasną Górę, zapisy prowadzi p. Helena Lupa w „Przystani";
- we wrześniu zaplanowaliśmy wyjazd na Dróżki do Kalwarii Zebrzydowskiej;
- Zarząd podziękował p. Kazimierzowi Windak za ufundowanie do sali „Przystań" odtwarzacza DVD;
- omówiliśmy również program i zaangażowanie członków POAK, w I Parafiadzie w Koźmicach Wielkich, organizowanej przez wszystkie organizacje działające w naszej wsi, w dniach 21-23.06.2009 roku,
- dokonaliśmy podziału członków naszego Oddziału na cztery grupy - sekcje, w których będziemy działać, zgodnie z posiadanymi predyspozycjami i zainteresowaniami.
Są to sekcje: liturgiczna, gospodarcza, kulturalno-sportowa, medialna.
# sekcja liturgiczna, do zadań członków tej grupy należy: czynny udział we Mszy św., prowadzenie adoracji, nabożeństw Roku liturgicznego, (Drogi Krzyżowej, nabożeństw majowych, czerwcowych, Różańca), czynny udział w procesji Bożego Ciała, w odpuście parafialnym.
Do tej sekcji swój udział zadeklarowali: Izabella Rozwadowska, Andrzej Janowski, Józef Duda, Anna Żołnierczyk, Jadwiga Duda, Urszula Janowska, Marek Kalinowski, Krzysztof Dańda, Kazimierz Windak, Wojciech Dańda.
# sekcja gospodarcza, praca w tej sekcji polegać będzie na: prowadzeniu prac gospodarczych, organizowaniu imprez dochodowych, pozyskiwaniu środków finansowych na działalność Oddziału i parafii, prowadzeniu szkółki leśnej, zbiórek żywności, odzieży dla potrzebujących; Przynależność do tej sekcji zadeklarowali: Janowski Marek, Helena Lupa, Izabella Rozwadowska, Kazimierz Windak, Andrzej Janowski, Ireneusz Rozwadowski, Wojciech Dańda;
# sekcja kulturalno-sportowa, zajmie się: organizowaniem imprez kulturalno-sportowych, spotkań z ludźmi kultury, sportu, sztuki i medycyny, świąt kościelnych i pamięci narodowej, pielgrzymek, wycieczek, spotkań przy ognisku, biblioteki, rozprowadzaniem dobrej książki, prasy katolickiej, współpraca z przedszkolem, szkołami organizacjami samorządu lokalnego, grupami parafialnymi, organizacją konkursów, turniejów sportowych, aktualizacją wiadomości zamieszczanych na tablicy ogłoszeń w „Przystani".
Do tej sekcji zgłosili się - Jadwiga Duda, Marek Janowski, Krzysztof Dańda, Marek Kalinowski, Ireneusz Rozwadowski.
# sekcja medialna, będzie prowadzić kronikę, gromadzić dokumenty historyczne i bieżące, redagować sprawozdania z uroczystości kościelnych, spotkań i działalności Akcji Katolickiej, współpracować z administratorem strony internetowej Koźmic Wielkich, redagować stronę internetową parafii i Oddziału, prowadzić dokumentację audio-video i fotograficzną.
Swoją chęć pracy w tej sekcji wyrazili: Andrzej Janowski, Jadwiga Duda, Ireneusz Rozwadowski.
Ostatnim punktem spotkania była obsada Mszy św. w trzeci piątek 19 czerwca.
Komentarz - Izabella Rozwadowska;
Czytanie lekcji - Urszula Janowska;
Modlitwa wiernych - Kazimierz Windak;
Koronka do Bożego Miłosierdzia - Marek Kalinowski;
Wydarzenia z życia Kościoła przygotuje - Anna Żołnierczyk.