W zebraniu, które prowadziÅ‚ ks. Asystent StanisÅ‚aw Basista udziaÅ‚ wzięło 16 czÅ‚onków.
Na wstÄ™pie prezes pani Izabella podziÄ™kowaÅ‚a czÅ‚onkom OddziaÅ‚u, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w we Mszy Å›wiÄ™tej w Å?agiewnikach, w sobotÄ™ 13 czerwca.
Po intronizacji krzyża i modlitwie do Å›w. Augustyna rozpoczÄ™liÅ›my konferencjÄ™, z materiaÅ‚ów formacyjnych na 2009 r. z cyklu „Akcja Katolicka w sÅ‚użbie życiu" -„Otoczmy troskÄ… życie", katecheza II - ks. WiesÅ‚awa Å?użyÅ„skiego pt. „Integralny zwiÄ…zek miÄ™dzy życiem naturalnym i nadprzyrodzonym czÅ‚owieka".
Na poczÄ…tku, celem wprowadzenia w temat, ksiÄ…dz StanisÅ‚aw nawiÄ…zaÅ‚ do tematu z poprzedniego miesiÄ…ca „Bioetyka i godność osoby ludzkiej".
Sekularyzm zachodni odrywa coraz bardziej ludzi od Boga, uważa, że cierpienie, krzyż, to absurd, mówiÅ‚ do nas ksiÄ…dz StanisÅ‚aw. W dzisiejszych czasach coraz częściej jesteÅ›my Å›wiadkami osÅ‚abienia wrażliwoÅ›ci na Boga i czÅ‚owieka. Ludzie, którzy tracÄ… te wrażliwoÅ›ci, Å‚amiÄ… prawo moralne, wchodzÄ… w konflikt z prawem Bożym nie szanujÄ…c życia ludzkiego i jego godnoÅ›ci. Å»ycie dla nich jest „rzeczÄ…", zaÅ› podstawowymi wartoÅ›ciami sÄ… wÅ‚asny dobrobyt materialny, czerpanie przyjemnoÅ›ci z życia fizycznego. DziÅ› coraz częściej czÅ‚owiek jest ceniony nie za to kim jest, lecz za to co posiada, czego dokonuje i jakie przynosi korzyÅ›ci. OsÅ‚abienie wrażliwoÅ›ci na Boga, czÅ‚owieka i jego życie dokonuje siÄ™ w gÅ‚Ä™bi sumienia czÅ‚owieka, dlatego niektórzy rzÄ…dzÄ…cy oraz Å›rodki masowego przekazu promujÄ…ce „kulturÄ™ Å›mierci" oddziaÅ‚ywajÄ… na spoÅ‚eczeÅ„stwo, lansujÄ…c zatarcie różnicy miÄ™dzy dobrem a zÅ‚em, w sprawach dotyczÄ…cych prawa do życia. Coraz częściej czÅ‚owiek postÄ™puje jakby Boga nie byÅ‚o, jakby nie istniaÅ‚, sam chce zająć Jego miejsce, chce decydować nie tylko o swoim życiu, ale także o życiu innych.
W świadomości społecznej wykroczenia przeciw życiu, aborcja i eutanazja tracą charakter przestępstwa, a stają się prawem uznawanym i legalizowanym przez państwo.
Niebezpiecznym jest fakt, że coraz czÄ™stej w rodzinach chrzeÅ›cijaÅ„skich widać brak szacunku dla życia, a przecież to rodzina, jako podstawowa komórka spoÅ‚eczna, powinna stać na straży każdego życia od poczÄ™cia, aż do naturalnej Å›mierci.
Ludzi starszych, chorych, cierpiących należy objąć właściwą opieką, by kiedy znajdą się w sytuacji ekstremalnej, nie uwierzyli, że dalsze życie nie ma sensu i by nie szukali możliwości do położenia mu kresu.
Ksiądz Stanisław powiedział, że chrześcijanie nie powinni dociekać do końca, prawd o początkach ludzkości, powinni z wiarą przyjąć, że człowiek pochodzi od Boga, został przez Niego stworzony na Jego obraz i podobieństwo. Prawda Biblii jest prawdą historyczną, napisaną w konkretnych realiach.
W dyskusji na omawiany temat udział wzięli: Anna Żołnierczyk Tomasz Mistur, Andrzej Janowski, Kazimierz Windak.
Propozycja zadaÅ„ wynikajÄ…cych z tematu dla nas czÅ‚onków:
- modlitwa indywidualna i wspólnotowa w intencji życia;
-„prożyciowe" wychowywanie dzieci i mÅ‚odzieży;
- w rodzinie w pracy, w spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej, podejmowanie i wspieranie inicjatyw, rozmów promujÄ…cych życie;
- upowszechniać słownictwo promujące życie, a demaskować nazewnictwo skrywające wszystko co godzi w prawo do życia.
Ostatnim punktem zebrania było ustalenie obsady Mszy Świętej na następne spotkanie 17 lipca b.r., i tak:
- Komentarz - Duda Jadwiga;
- Czytanie - Wojciech Dańda;
- Modlitwa Wiernych - Krzysztof Dańda;
- Koronka do Bożego MiÅ‚osierdzia - Józef Duda.
Spotkanie zakoÅ„czyliÅ›my wspólnÄ… modlitwÄ….
Tekst: Andrzej Janowski