Zebranie prowadził Andrzej Janowski, gdyż pani prezes Izabella była nieobecna powodu choroby. W zebraniu uczestniczyło 13 członków Oddziału.
Po intronizacji krzyża i modlitwie, którą poprowadził Dańda Krzysztof, i przedstawieniu programu zebrania przez prowadzącego ksiądz asystent rozpoczął konferencję, z materiałów formacyjnych na 2009 r. z cyklu „Akcja Katolicka w służbie życiu" - „Otoczmy troską życie", katecheza IV - ks. Mirosława Dziedzica pt. „Ewangeliczna prawda o życiu".
Życie człowieka pochodzi od Boga, jest Jego darem, Jego obrazem. Bóg jest fundamentem świętości życia, zatem życie i śmierć człowieka są w ręku Boga i w Jego mocy, dlatego człowiek nie może nim rozporządzać. Bóg jest dawcą życia doczesnego, Bóg też powołuje do życia wiecznego.
Już w Starym Testamencie prawodawstwo chroniło życie człowieka w chwilach słabości, zagrożenia, otaczając opieką chorych, wdowy, sieroty, cudzoziemców, ubogich. Jezus Chrystus w czasie swej działalności bardzo dużo uwagi zwracał na życie, w swoich naukach nakazywał bronić i troszczyć się o życie bliskich, cudzoziemców a nawet wrogów.
Bóg pragnąc zapewnić rodzącemu się życiu ciągłość oraz wzrastanie wziął życie człowieka w swoją szczególna opiekę i obdarzył go błogosławieństwem.
„ ... Dziś fanatyczna żądza życia, spowodowała haniebną cywilizację śmierci. Materializm i nihilizm „kąszą nas swoim jadem". ( ...) Człowiek za wszelką cenę chce być panem życia", mówił ksiądz asystent, opierając się na tekstach Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Kościół święty, papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w swoich encyklikach, adhortacjach i homiliach, kładą bardzo duży nacisk na obronę życia.
Mimo to jesteśmy świadkami pogłębiającego się kryzysu człowieczeństwa. Nieustanne ataki większości rządzących na życie ludzkie, godność i wartości moralne człowieka godzą w prawo naturalne i moralne. W encyklice „Caritas in veritate" papież Benedykt XVI mówi: „...Prawda o osobie ludzkiej leży u podstaw Społecznej Nauki Kościoła (...). ...Każde ludzkie istnienie ma nienaruszalną godność i wartość. Sprawiedliwe społeczeństwa rozpoznają tę godność i chronią ją prawem ...". W zakończeniu encykliki papież pisze:
„ ... Humanizacja nie dokona się w życiu publicznym bez Boga, a religia nie może być rugowana z życia publicznego, gdyż z nauki religii powinniśmy czerpać prawdziwą naukę Chrystusa, naukę, którą głosi Kościół..."
(Niestety widzimy, jak państwa otaczające troską życie są dziś wyśmiewane, krytykowane, a nawet zwalczane).
Ksiądz Stanisław porównał ataki na życie, szerzący się seks, prostytucję-nawet już u dzieci, różne działania mafii - godzące w życie człowieka, aborcję, eutanazję, związki ludzi tej samej płci, do szerzącej się choroby AIDS. Dziś coraz częściej ludzie traktują życie wieczne, jako wyrok, a nieśmiertelność, jako ciężar - a nie dar, któremu towarzyszy łaska Boża.
Siostra Matka Teresa, opiekująca się na ulicach Kalkuty, ludźmi śmiertelnie chorymi, na zadawane pytanie, po co ty to robisz?, odpowiadała: „Bo chcę, aby ten umierający wiedział, że Bóg go kocha". Jan Paweł II wzywał ludzi wierzących słowami: „...weź w obronę tych, którzy sami się obronić nie mogą".
A jaka jest nasza postawa wobec obrony życia?
Jeżeli chcemy żyć wiecznie, musimy:
- tu na ziemi, troszczyć się o życie, angażować się we wszystkie dobre inicjatywy, które mają na celu ochronę życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci;
- interesować się ludzkimi sprawami, a zwłaszcza ludźmi chorymi, ubogimi, ludziom zniechęconym życiem, załamanym duchowo, proponować różne formy pomocy materialnej i duchowej;
- kobietom oczekującym potomstwa nieść wszelakie wsparcie i pomoc;
- wypełniać nauczanie Jezusa, żyć według przykazań Bożych;
- chronić środowisko naturalne,
- modlić się, jak najczęściej przyjmować Komunię święta, w intencji życia. Jezus powiedział, że kto będzie pożywał Jego Ciało, będzie żył. A kto będzie żył i wierzył w Niego nie umrze na wieki.
Niech te kilka punktów będą dla nas będzie naszymi zadaniami apostolskimi.
Na zakończenie konferencji odmówiliśmy modlitwę a ksiądz asystent udzielił nam błogosławieństwa.
W sprawach dotyczących życia naszego Oddziału omawialiśmy:
- Wyjazd do Kalwarii w dniu 29.08.2009 r. na spotkanie grup apostolskich i służby liturgicznej;
- Udział w XVII Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii-13.09.2009;
- wyjazd członków Akcji i parafian na Dróżki Maryjne do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 19.09.2009 r.;
- W dniu 26 września ks. asystent zaproponował nam wyjazd do Tokarni, na wyjazdowe spotkanie członków, którego termin był wcześniej przesunięty;
- Zakończyło się malowanie wnętrza naszej świątyni. Firma malująca kościół wymalowała salę „Przystań". Nasz Oddział zwróci w części ks. proboszczowi kwotę za wykonanie malowania.
- Pani Zofia Batko zadeklarowała się stworzyć album ukazujący historię naszego Oddziału i uporządkować książki w bibliotece Akcji Katolickiej;
- członkowie uzupełnili składki członkowskie, gdyż zbliża się termin odprowadzenia należnych składek do DIAK w Krakowie;
- Zainfekowany wirusem komputer znajdujący się w Sali „Przystań" pani Iza zleci informatykowi do naprawy;
- Poruszyliśmy wstępnie problem szkółki leśnej na cmentarzu. Postanowiliśmy, że sadzonki można sprzedać w niskiej cenie osobom zainteresowanym. Wkrótce zostanie wyznaczona osoba, która zajmie się szkółką;
- Pani prezes przeprowadzi ostateczną rozmowę z członkami, którzy nie wykazują zainteresowania życiem Oddziału, osoby te po wypełnieniu stosownych deklaracji zostaną usunięte z listy członków;
- Na koniec ustaliśmy obsadę Mszy świętej na 125 spotkanie, które odbędzie się 18 września 2009 r.
Komentarz - Andrzej Janowski;
Czytanie - Krzysztof Dańda;
Modlitwa wiernych - Kaczor Ewa;
Koronka do Bożego Miłosierdzia - Anna Żołnierczyk.
Wiadomości z życia Kościoła w świecie, Europie i w Polsce przygotuje Urszula Janowska.
Na tym zakończyło się nasze 124 spotkanie.
Tekst: AJ