W dniu 26.09.2009 r. na zaproszenie POAK przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego nasz POAK (wspólnie z Oddziałami Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej) uczestniczył
w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin w Makowie Podhalańskim. Po przyjeździe na miejsce ugoszczeni zostaliśmy kawą, herbatą i pysznym ciastem.
O godz. 10.00 udaliśmy się do kościoła. Prezes tutejszego POAK przywitał księży asystentów oraz licznie przybyłych członków AK i w skrócie przedstawił rys historyczny parafii.
Następnie głos zabrał ks. Mirosław Dziedzic-asystent DIAK. Po przywitaniu porosił ks. dr. Tadeusza Noska o konferencję na temat ostatniej encykliki papieża Benedykta XVI „Caritas in veritate" („Miłość w prawdzie").
Ks. Tadeusz Nosek w swoim wystąpieniu przekazał nam swoje przemyślenia, że Bóg pragnie abyśmy byli syci Jego Ciałem Słowem i Prawdą i w każdej Eucharystii zaprasza nas do swego stołu. Zwrócił uwagę na to, że papież Benedykt XVl swą Encyklikę „O integralnym rozwoju ludzkim w miłości i w prawdzie" skierował do biskupów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Źródłem naszej wiary, mówił dalej ks. doktor, jest Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym i głoszone przez Kościół, a Prawda jest w Kościele Chrystusa. Kościół pełni misję prawdy, głosi ją i jej broni. Tylko ten człowiek, który przyjmuje tę prawdę staje się wolny. Miłość jest to nadzwyczajna siła, która ma swe początki w Bogu i w absolutnej prawdzie. Dziś coraz więcej ludzi odchodzi od tej Drogi Prawdy, Drogi - która prowadzi do Boga, dlatego my chrześcijanie musimy tych ludzi otoczyć specjalną troską, miłością, życzliwością a nade wszystko modlitwą. Jan Paweł II w Modlitwie Zawierzenia złożonej Matce Bożej Kalwaryjskiej, zostawił nam program działania w prawdzie i w miłości. Warto żyć w prawdzie i w miłości, bo bez prawdy, bez zaufania i miłości do tego, co jest prawdziwe, nie ma ani sumienia, ani społecznej odpowiedzialności.
Następnie ks. profesor Tadeusz Borutka, z diecezji bielsko-żywieckiej, skierował do nas słowa na temat programu i kierunków działania Akcji Katolickiej. Powiedział m.in., że dziś szczególnie członkowie AK są potrzebni narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce. Zadaniem Akcji Katolickiej jest widzieć, oceniać i działać.
AK, to nie organizacja polityczna, to organizacja działająca w strukturach Kościoła. Musi działać mądrze i odpowiedzialnie, podstawowym działaniem jej członków jest formacja.
Jej członkowie muszą kształtować własną duchowość, osiągać ją poprzez: pracę formacyjną, kontemplację i modlitwę, to są fundamenty naszego wspólnotowego działania.
Dziś żyjemy w czasach kryzysu, nie tylko ekonomicznego, ale i wielkiego kryzysu duchowego, moralnego i religijnego. Ich początki dotykają braku prawdy. Tej prawdy o: Bogu, Jego Prawie i prawdy o człowieku. Aby tę sytuację, choć trochę uleczyć, należy się odważnie temu sprzeciwić i stanowczo zająć stanowisko głoszone przez Chrystusa.
Akcja Katolicka w Polsce liczy około 25 000 członków -mówił ks. Profesor.
POAK- i dobrze rozwijają się tam, gdzie jest m.in. dobra współpraca Oddziału z ks. asystentem. Współpraca ta musi opierać się na spotkaniach formacyjnych i modlitewnych, (na: rekolekcjach, dniach skupienia, regionalnych spotkaniach wzajemnym zrozumieniu).
Członkowie Akcji Katolickiej w szczególny sposób powinni:
- troszczyć się o parafię, brać czynny udział w jej życiu,
- trwać w jedności z jej kapłanami, pomagać im,
- być organizacją jedną z wielu działających w parafii, ściśle współpracować z innym grupami parafialnymi,
- odważnie bronić naszej wiary, głosić naukę Chrystusa w domu, w pracy, w środowisku lokalnym,
- wziąć na siebie odpowiedzialność za Akcję Katolicką,
- troszczyć się o dowartościowanie środowiska małżeńskiego i rodzinnego,
- bronić życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci,
- być członkiem aktywnym w życiu społecznym, ekonomicznym, kulturalnym i politycznym, angażować się w działalność na szczeblu środowiska lokalnego, wojewódzkiego, kraju.
O godz. 11.30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Mirosława Dziedzica-asystenta kościelnego DIAK, w asyście kilkunastu księży asystentów. Na wstępie ksiądz Mirosław odczytał słowo skierowane do nas przez Metropolitę krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza, (który nie mógł w tym dniu być obecny z nami, z powodu wyjazdu do Czech i udziału w Pielgrzymce papieża Benedykta XVI do tego kraju).
Homilię wygłosił do nas ks. profesor Tadeusz Borutko, który powiedział m.in.:
„spotkaliśmy się w Makowie, aby się modlić, formować, poznać dalszy kierunek działania naszej organizacji, zrobić postanowienia. My ludzie świeccy należymy do winnicy Pana i tworzymy ją. Jesteśmy latoroślami krzewu winnego, którym jest sam Chrystus.
To Jezus skierował do nas słowa: „trwajcie we mnie". Dlatego, aby przynieść owoce, musimy współdziałać z Kościołem, działać na Jego rzecz, modlić się. Akcja Katolicka, dziś tak szczególnie potrzebna Kościołowi, powinna służyć Chrystusowi, parafii, ks. proboszczowi i bliźnim". Kończąc życzył wszystkim błogosławieństwa Bożego i przytoczył słowa papieża Jana Pawła II: „Akcjo Katolicka nie lękaj się, bo wspiera Cię Matka Najświętsza".
Po Mszy św. i błogosławieństwie ks. Dziedzica, odmówiliśmy w łączności z papieżem modlitwę „Anioł Pański".
Z kościoła udaliśmy się do pomieszczeń plebanijnych tzw. „Stodoły" na agapę, w czasie której był czas na rozmowy i dyskusje. Przedostatnim punktem spotkania była część artystyczno - rozrywkowa, w której wystąpiła młodzież tutejszej parafii: pod kierunkiem pana organisty wykonała kilka piosenek o tematyce religijnej. Po wzajemnych podziękowaniach ze strony gospodarzy i Zarządu DIAK, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i około godz. 15.00 udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.