W dniu 16 października 2009 roku, po Różańcu, Mszy św. o godz.17.00 i Koronce do Bożego Miłosierdzia odbyło się 126 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym uczestniczyło 11. członków i ksiądz asystent.
Pod nieobecność prezes- pani Izabelli Rozwadowskiej, spotkanie prowadził Andrzej Janowski. Rozpoczęliśmy intronizacją krzyża i modlitwą. Prowadzący zebranie Andrzej Janowski w imieniu Oddziału złożył imieninowe życzenia członkini Jadwidze Duda. Spotkanie, którego tematem było „Apostolstwo świeckich" rozpoczął ks. asystent.
I. Istota apostolstwa.
Słowo apostolstwo pochodzi z języka greckiego „apostello", co znaczy posyłać, wysyłać „Apostolos" - wysłannik.
Apostolstwem nazywamy wszelką działalność Kościoła szerzącą Królestwo Chrystusowe. Apostolstwo jest powołaniem i posłaniem człowieka, by świadczył o Chrystusie zmartwychwstałym, który nieustannie działa w życiu każdego człowieka.
Źródłem i początkiem całego apostolstwa w Kościele" jest Chrystus posłany przez Ojca.
Chrystus przekazał apostolstwo pierwszym uczniom (apostołom) i to było apostolstwo pierwotne.
Apostolstwo wtórne sprawowane w Kościele - pochodzi od apostolstwa pierwotnego,
Apostolstwo wspólne (podstawowe) - jest sprawowane przez wszystkich ochrzczonych ludzi wierzących.
Rozróżniamy:
- apostolstwo hierarchiczne;
- apostolstwo osób konsekrowanych;
- apostolstwo świeckich
Pod nazwą świeckich rozumie się wszystkich wiernych chrześcijan, nie będących członkami stanu kapłańskiego i stanu zakonnego, którzy jako wcieleni przez chrzest w Chrystusa, umocnieni Darami Ducha Świętego w Sakramencie Bierzmowania, sprawują właściwe całemu ludowi chrześcijańskiemu posłannictwo w Kościele i w świecie.
Apostolstwo bierze swój początek z chrztu. Każdy człowiek wierzący na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania jest powołany do nieustannego dawania świadectwa własnej wiary. Stąd u „ludzi posłanych", bardzo ważnym jest nie tylko własny przykład godnego życia, ale także „świadectwo": słowa, nauki, pracy, cierpienia. Ludzie „posłani" są „solą ziemi". Chrystus nie zostawia ich własnemu losowi, by to zadanie spełnić, wyposaża ludzi posłanych do dawania świadectwa w specjalne dary - charyzmaty.
Świeccy, wezwani są przez Boga do apostolstwa na mocy chrztu i bierzmowania, mają obowiązek i prawo, indywidualnie lub zjednoczeni w stowarzyszeniach, starania się, by orędzie zbawienia zostało poznane i przyjęte przez wszystkich ludzi na całej ziemi.
Obowiązek ten jest tym bardziej konieczny tam, gdzie jedynie przez nich inni ludzie mogą usłyszeć Ewangelię i poznać Chrystusa.
Nie podjęcie powołania apostolstwa jest grzechem zaniedbania.
Pole działania świeckich wyznacza styl ich życia. Pierwszym i najbliższym takim miejscem jest rodzina. Kolejne obszary apostolstwa to miejsca, gdzie kapłan ma trudności z dotarciem, to np. środowisko zawodowe i polityczne, gdzie Ewangelia może być zaniesiona przez ludzi świeckich, zaangażowanych w życie społeczne i gospodarcze kraju, i wreszcie trzecie pole, to znajomi i przyjaciele, na których można oddziaływać, przemieniając ich życie. Apostolstwo indywidualne jest apostolstwem priorytetowym. Dziś ludzie świeccy coraz bardziej włączają się w życie Kościoła na szczeblu krajowym, diecezji, parafii, a nawet biorą udział w posiedzeniach Synodu Biskupów. Czynnie uczestniczą w liturgii Mszy św., uroczystościach Roku kościelnego, przybywa świeckich szafarzy. Jednak nie zawsze działanie ludzi jest właściwie odczytywane przez dzisiejszych kapłanów. Istotą i fundamentem współpracy duchownych ze świeckimi powinno być takie przygotowanie świeckich przez kapłana, by wypełnili oni swoje autentyczne powołanie w świecie.
II. Z Dekretu Soboru Watykańskiego o „Apostolstwie świeckich" („Apostolicam actuositatem").
Sprawa apostolstwa świeckich była tematem Soboru Watykańskiego II, który się odbył w latach 1962-1965.
Sobór Watykański II chcąc spotęgować działalność apostolską Ludu Bożego, zwrócił się z troską do wiernych świeckich, o udział w posłannictwie Kościoła.Biskupi Synodu głosili: „(...) Apostolstwa świeckich, które wypływa z samego ich powołania chrześcijańskiego, nigdy nie może zabraknąć w Kościele. Kościół bez wysiłku świeckich przestałby prawie istnieć i działać. Nasze czasy wymagają od ludzi świeckich intensywniejszego i szerzej zakrojonego apostolstwa. Dzisiejsze warunki: postęp nauki i umiejętności technicznych, zacieśniające się stosunki międzyludzkie nie tylko rozszerzyły niezmiernie dziedziny apostolstwa świeckich, ale wyłoniły nowe problemy, które wymagają od nich bacznej czujności i zainteresowania".
„Kościół powstał do życia w tym celu, by szerząc królestwo Chrystusowe po całej ziemi ku chwale Ojca, uczynić wszystkich ludzi uczestnikami zbawczego odkupienia i by przez nich skierować cały świat do Chrystusa. Istnieje w Kościele różnorodność posługiwania, ale jedność posłannictwa. Apostołom i ich następcom powierzył Chrystus urząd nauczania, uświęcania i rządzenia w Jego imieniu i Jego mocą. Jednak i ludzie świeccy, mają swój udział w posłannictwie całego Ludu Bożego w Kościele i na świecie. I rzeczywiście sprawują oni apostolstwo przez swą pracę zmierzającą do szerzenia Ewangelii oraz uświęcania ludzi i do przepajania duchem ewangelicznym oraz doskonalenia porządku spraw doczesnych. Ich wysiłek w tej dziedzinie daje jawne świadectwo o Chrystusie i służy zbawieniu ludzi. Ponieważ zaś właściwością stanu ludzi świeckich jest życie wśród świata i spraw doczesnych, dlatego wzywa ich Bóg, by ożywieni duchem chrześcijańskim, sprawowali niczym zaczyn swoje apostolstwo w świecie".
Na tym zakończyliśmy część I konferencji „O Apostolstwie świeckich", na następnych spotkaniach temat ten będziemy kontynuować. Odmówiliśmy modlitwę a ks. asystent udzielił nam błogosławieństwa.
W kolejnym punkcie zebrania Andrzej Janowski złożył sprawozdania ze spotkania integracyjnego Akcji Katolickiej, które odbyło się 26.09.2009 r. w Makowie Podhalańskim i z parafialnej pielgrzymki na „Dróżki Kalwaryjskie w dniu 10.10.2009 r.
Urszula Janowska przedstawiła wydarzenia z życia Kościoła w świecie, Europie i w Polsce.
Prowadzący spotkanie podziękował członkom Oddziału, Markowi Janowskiemu i Wojciechowi Dańdzie za prace na rzecz wystroju naszej świątyni, a p. Zofii Batko i Kazimierzowi Windakowi za wkład pracy przy albumie foto zawierającym zdjęcia z 10. lat działalności POAK.
Ustalono, że kolejne rozważania różańcowe, przygotowane przez w-ce prezesa Krzysztofa Dańdę, w niedzielę 18.10 poprowadzą: Jadwiga i Józef Dudowie, Ewa i Krzysztof Dańdowie i Marek Kalinowski. Na kolejną niedzielę 25.10 o składzie osób prowadzących Różaniec ukaże się informacja w najbliższych dniach, poprzez pocztę e-mail.
Kolejny raz omawialiśmy temat tablicy ogłoszeń przy Sali „Przystań", ustaliliśmy, że będzie w niej redagowana kronika z życia parafii i naszego Oddziału.
Ostatnim punktem spotkania było ustalenie obsady Mszy św. na 20.11.2009.
Komentarz - Andrzej Janowski;
Czytanie - Magdalena Tatara;
Modlitwa wiernych - Jadwiga Duda;
Koronka do Bożego Miłosierdzia - Marek Kalinowski;
Wydarzenia z życia Kościoła - Krzysztof Dańda.
Tekst: Andzrzej Janowski