W dniu 19 lutego 2010 roku, po Drodze Krzyżowej, Mszy św. i Koronce do Bożego Miłosierdzia odbyło się 130 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym uczestniczyło 15. członków i ksiądz asystent.
Spotkanie rozpoczęła modlitwą prezes POAK Izabella Rozwadowska, następnie ks.Asystent wprowadził nas w temat: „Sekty zagrożeniem dla chrześcijan. Obrona ludzi przed sektami - wyzwaniem dla Kościoła".
Sekty, zwane inaczej: kościołem,
związkiem wyznaniowym, nowym ruchem religijnym, czy też stowarzyszeniem, stanowią
zagrożenie nie tylko dla Kościoła, religii, ale groźne są również dla Państwa i
całych społeczeństw.Wyraz
„sekta" wywodzi się od łacińskiego czasownika „sequor" - co w języku
polskim znaczy: „naśladować, iść, podążać za kimś".
Według nauki Kościoła, sekta to grupa religijna posiadającą własny indywidualny
światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowej, lecz nie
tożsamy z nią. Według encyklopedii, sekta, to grupa wyznaniowa, która oddzieliła
się od danej religii, jest hermetycznie zamknięta przed innymi, występuje w
niej wyjątkowa rola przywódcy i agresywne działanie w celu pozyskiwania nowych
członków.
Atrakcyjność sekt (nowych ruchów religijnych).
- Sekty przedstawiają świat, jako opanowany przez: grzech, zło, szatana, świat skazany na zagładę. Jedynymi „sprawiedliwymi" są członkowie sekty i oni będą uratowani. Reklamują się, jako jedyne rozwiązanie problemów osobistych i społecznych, oraz prawdziwe poznanie prawdy o sobie i świecie.Proponują uproszczone, nieprawdziwe rozwiązania nawet najtrudniejszych problemów, uzdrowienie z wszelkich chorób i prawdziwe szczęście bez cierpienia już tu, na ziemi. Reklamują się też, jako odkrywcy prawdy, znawcy psychiki i duchowości człowieka. Posługują się przy tym fałszywymi autorytetami, pseudonaukowymi teoriami i mitami. Przedstawiają się często, dla ukrycia swych prawdziwych celów, jako grupy i organizacje chrześcijańskie, dobroczynne, terapeutyczne czy naukowe. Sekty pozyskują nowych członków poprzez: różnego rodzaju kursy, ofertę atrakcyjnej pracy, spotkania integracyjne, propozycję uzdrowienia, wszelaką pomoc, muzykę, spam, organizacje polityczne.
- Przyczyny wstępowania ludzi do sekt.
Werbownicy sekt nastawieni są na rekrutację osób wszystkich grup wiekowych. Werbują nie tylko ludzi młodych - silnych, zdrowych, pełnych zapału, chcących poświęcić się jakiejś ważnej sprawie, ale także, osoby w średnim wieku - przeżywające najlepszy okres swojej twórczości, próbujące podnieść swoje kwalifikacje, zwiększyć możliwości zawodowe m.in. poprzez uczestnictwo w różnych kursach, w doskonaleniu swojej osobowości. Wciągani do sekt są ludzie starsi, samotni, otwarci na przejawy indywidualnego nimi zainteresowania i emocjonalnego wsparcia, emeryci szukający nowych zajęć, próbujący na nowo odnaleźć sens swojego życia. Nawet osoby niepełnosprawne są przydatne dla sekty - posiadają mieszkanie, gdzie można organizować spotkania wyznawców, dysponują stałą emeryturą, rentą, oszczędnościami.
Przyczyny wstępowania ludzi do sekt są złożone, ale do najczęstszych należą:
- kryzys autorytetów (rodziców, nauczycieli, Kościoła, państwa oraz innych organizacji);
- brak miłości i zrozumienia wśród najbliższych;
- kryzys rodziny - brak więzów rodzinnych i przyjacielskich;
- konsumpcyjne podejście do życia;
- trudna sytuacja ekonomiczna rodzin, a co za tym idzie poświęcanie przez rodziców większości czasu na pracę zarobkową; - kryzys wewnątrz Kościoła sprawiający, że jest on odbierany jedynie, jako jedna z wielu organizacji;
- czynniki sytuacyjne: śmierć bliskiej osoby, zawód miłosny, rozwód, porażka zawodowa, brak pracy, uwięzienie, trudności w szkole lub na studiach, przeprowadzka do nowego miasta, nieszczęśliwy wypadek, choroba.
Zmiany w odżywianiu się: Bliski przestał spożywać produkty, które dotychczas zwyczajowo jadł, spożywa potrawy wegetariańskie, przestał z dnia na dzień pić kawę, herbatę, alkohol. Używa własnego nakrycia stołowego.
Zmiany w zachowaniu się: Bliski nagle zrezygnował z oglądania telewizji, słuchania radia, muzyki rozrywkowej, lub odwrotnie - zaczął nałogowo słuchać określonej muzyki, nagranych przemówień, lekcji o tematyce religijnej, oglądać filmy video ze zbiorowych modlitw, kazań lub przedstawiających sceny gwałtu i przemocy wobec ludzi czy zwierząt.Zrezygnował z dotychczasowych form spędzania wolnego czasu, przestał spotykać się ze znajomymi. Zamyka się w swoim pokoju, w którym zmienił wystrój, budując coś na kształt ołtarza, paląc świece i kadzidła.Zaczął zbierać dziwne rzeczy, zdjęcia i obrazy przedstawiające: diabły, czaszki, krzyże, lub odrzuca od siebie emblematy religijne. Przestał uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, obchodzić tradycyjne święta. Zaczął interesować się sprawami wiary, czytać Pismo Św., broszury, strony internetowe grup religijnych. Prowadzi ożywioną korespondencję listową i internetową, rozmowy telefoniczne. Niespodziewanie w domu pojawili się, jego nowi znajomi, zachowujący się dziwnie. Znika z domu, mówiąc, że uczestniczy, np. w kursie językowym, kursie biblijnym, nie wraca na noc do domu, opuszcza coraz częściej zajęcia w szkole, pracy.Wydaje coraz większe sumy na zakup książek, kadzideł, opłacanie kursów, pożycza pieniądze od znajomych, bądź odwrotnie - rozdaje własne oszczędności, czy też rzeczy osobiste. Dokonuje kradzieży cennych przedmiotów i pieniędzy, chwaląc się swoim sprytem i bezwzględnością.
Jeśli choć jedno z powyższych stwierdzeń odnosi się do bliskiej Ci osoby, warto bliżej przyjrzeć się jej zainteresowaniom, czy nie znajduje się ona pod wpływem grupy destrukcyjnej. Wystąpienie kilku z nich naraz może sugerować, iż bliski jest pod wpływem sekty.Mimo ewidentnych zmian w zachowaniu bliskiej osoby, ludzie często nie dostrzegają, że za zmiany te, może być odpowiedzialny wpływ sekty. Lekceważąc problem, próbują sobie tłumaczyć, że to normalne, a mogliby temu wszystkiemu zapobiec, gdyby byli przygotowani i zareagowali szybko i skutecznie.
Skutki przynależności do sekt i kultów:
Ludzie,
którym udało się wyzwolić ze szponów sekty doznają:
- destrukcji zdrowia fizycznego;
- uszczerbków na zdrowiu psychicznym - wpadają w stany depresyjne i lękowe, fobie, koszmary nocne;
- lęku i nieumiejętności życia w
społeczeństwie: mają problemy w podejmowaniu samodzielnych decyzji, trudności w
nawiązywaniu znajomości, poczucie winy, izolacji, bezradności, zniechęcenia,
braku sensu życia, poczucie straconego czasu, niską samoocenę;
- utraty majątku, pracy, szkoły;
- całkowitej zależności od grupy, przy zniszczeniu związków rodzinnych i społecznych.
Rodzaje sekt.
Ze względu na stosunek do religii sekty dzielą się na:
1. sekty religijne,
2. sekty pozareligijne,
3. sekty synkretyczne.
odn. 1. sekty religijne dzielą się na:
- sekty religijne - wywodzące się
z chrześcijaństwa;
- satanistyczne - odrzucające Boga, wyznające hasło: „Rób co chcesz"
- sekty wschodnie - nawiązujące do religii Dalekiego Wschodu, zwłaszcza buddyzmu i hinduizmu;
- islamskie - sięgające do tradycji
muzułmańskiej;
- neopogańskie - są to ruchy nawiązujące do religii prasłowiańskich;
- ekologiczne - głoszące idee głębokiej ekologii;
- wywodzące się z indywidualnych objawień - zostały założone przez osoby, których udziałem stało się silne doświadczenie religijne - objawienie.
odn. 2. sekty pozareligijne dzielą się na:
- terapeutyczne - proponujące różnego
rodzaju terapie czy też treningi, które spowodować mają uleczenie z chorób,
porzucenie nałogów, odmłodzenie;
- ekonomiczne - wykorzystujące techniki manipulacji,
oraz metody wpływu grupy w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści majątkowych;
- edukacyjne - prowadzące działalność
edukacyjną w formie szkół, uczelni, szkoleń, kursów, wprowadzając własne metody
nauczania;
- polityczne - prowadzące działalność o
charakterze politycznym, w celu uzyskania odpowiednich wpływów na sytuację
państwa;
- alternatywne - proklamujące organizację życia radykalnie różną od
społeczeństwa oraz istniejących stosunków międzyludzkich;
odn.3. sekty synkretyczne
- ich doktryna łączy w sobie elementy różnych form aktywność religijnej i pozareligijnej. Wielkim znawcą sekt w Polsce jest Robert Tekieli.
Sekty z którymi możemy się spotkać w Polsce (wybór):
Świadkowie Jehowy- Wyznawcy odrzucają dogmat o Trójcy Świętej, nieśmiertelności duszy,
nie uznają kultu Maryi, jako Matki Boga, z 7. sakramentów uznają tylko chrzest.
Doktryna sekty opiera się na całkowicie dowolnej interpretacji, fałszywego
przekładu Biblii, która jest ciągle modyfikowana, zmieniana i dopasowywana do
potrzeb kierownictwa sekty.
New Age (Nowa Era).- Jest to ruch stanowiący zbiór myśli i praktyk pochodzących z wielu religii wschodu i zachodu, pragnie być spełnieniem wszystkich tradycyjnych religii, a nawet kiedyś je zastąpić. New Age nie posiada ściśle określonej siedziby, ani swego przywódcy. W odniesieniu do wiary chrześcijańskiej jest sektą bluźnierczą. Głosząc panteizm i naturalne sposoby zbawienia, w miejsce Boga stawia człowieka i wprowadza wiele fałszywych interpretacji, zniekształcając przy tym Pismo Święte i poniżając Jezusa Chrystusa.
Hare Kryszna - Członkowie sekty porzucają swoje rodziny i poddawani są uzależnieniom, jak pozbawienie snu, bardzo surowa wegetariańska dieta prowadząca do dezorientacji i wynaturzeń osobowości człowieka. Młodzi adepci z ogolonymi głowami, ubrani w pomarańczowe stroje, chodzą po ulicach i monotonnie wyśpiewują słowa „Hare Kryszna". Podstawowym celem ich działalności jest zbiórka funduszy, uzyskiwanych głównie z ulicznej sprzedaży książek i innych artykułów.
Satanizm - To cześć oddawana szatanowi. Czczący go głoszą, że lucyfer nie jest upadłym duchem, ale posłańcem prawdziwego Boga i przeciwnikiem Boga Biblii. Szatan jest symbolem swobody i nieskrępowanej wolności. Najpopularniejszą i najbardziej niebezpieczną formą satanizmu jest satanizm „kwaśny". W imię Księcia Ciemności ludzie młodzi, niejednokrotnie inspirowani muzyką black metal itp., dokonują rozbojów, gwałtów, dewastacji cmentarzy, miejsc kultów, morderstw rytualnych, urządzają haloween, odprawiają „czarne msze", bez ograniczeń uprawiają seks.
Mormoni (Kościół Jezusa Chrystusa świętych Dni Ostatnich). - Podstawą doktryny sekty jest tzw. Księga Mormona. Teorie głoszone przez nią nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem. Jej członkowie przez lata praktykujący wielożeństwo, głoszą, że diabeł jest bratem Jezusa, a ludzie są bogami. Dużą rolę przykładają do nauki języków obcych. Kościół Mormonów jest jedną z najbogatszych sekt na świecie, posiada: kopalnie, sieci hoteli, przedsiębiorstwa, wydawnictwa. Ma także znaczny wpływ na politykę. W Polsce mormoni werbują na ulicach, proponując przechodniom rozmowę o Bogu.
Niebo (Leczenie Duchem Bożym w Imieniu Jezusa Chrystusa przez Nakładanie Rąk) - Sekta założona przez Bogdana Kacmajora, który swoją popularność zyskał dzięki rzekomym zdolnościom uzdrowicielskim. Kacmajor rządzi w sekcie despotycznie, nie pozwala adeptom na korzystanie z opieki lekarzy, przydziela mężów i żony, nie pozwała posyłać dzieci do szkoły. Adepci sekty żyją w całkowitej izolacji od świata.
Aby całościowo zamknąć problem sekt, dodatkowo poszerzyłem sprawozdanie o wiadomości (niedopowiedziane na spotkaniu), korzystałem z książek, czasopism i internetu, aby zainteresowani mogli choć w zarysie, poznać ten poważny problem, dotykający wiele tysięcy ludzi w naszym współczesnym świecie.
Po modlitwie i błogosławieństwie kapłana poruszyliśmy następujące tematy:
- Wyjazd i dofinansowanie w kwocie 20 zł. dla osoby, grupy młodzieżowej na narty do stacji narciarskiej w Podstolicach;
- Wyjazd na rekolekcje DIAK do Zakopanego w dniach 19-21 marca br. (wstępnie swój udział potwierdzili: Jadwiga Duda, Kazimierz Windak, Dariusz Dziura i Andrzej Janowski).
- Rekolekcje w naszej parafii rozpoczną się w V Niedzielę Wielkiego Postu tj. 21 marca;
- Droga Krzyżowa po terenie parafii odbędzie się w piątek 26 marca. Szczegóły dotyczące trasy i budowy poszczególnych Stacji Drogi Krzyżowej będą omówione i podane w późniejszym terminie;
- Członkowie POAK poprowadzą rozważania Drogi Krzyżowej w 4. piątek Wielkiego Postu - 12 marca.
Obsada Mszy św. na marzec:
Komentarz - Izabella Rozwadowska,
Czytanie - Tomasz Mistur,
Modlitwa wiernych - Magdalena Tatara,
Koronka do Bożego Miłosierdzia - Marek Kalinowski