V EUROPEJSKIE SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWEGO FORUM AKCJI KATOLICKIEJ
CHLEB, Å»YCIE, POKÓJ, WOLNOŚĆ
POLSKA, Kraków - CzÄ™stochowa
6-9 maj 2010
W dniach od 06 - 09 maja 2010 r. w Krakwie - Å?agiewnikach blisko 130 przedstawicieli Akcji Katolickiej z kilkunastu krajów uczestniczyÅ‚o w V Europejskim Spotkaniu MiÄ™dzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, które po raz pierwszy odbywaÅ‚o siÄ™ w Polsce. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele narodowi i diecezjalni polskich StowarzyszeÅ„ Akcji Katolickiej oraz reprezentanci z Hiszpanii, Francji, Malty, WÅ‚och, BoÅ›ni, Hercegowiny, Rumunii, Republiki Czeskiej oraz Izraela wraz z ArgentynÄ… i Burundi bÄ™dÄ…cymi czÅ‚onkami Sekretariatu IFCA (MiÄ™dzynarodowego Forum AK).
W obradach w charakterze obserwatorów uczestniczyli goÅ›cie z BiaÅ‚orusi, Litwy, SÅ‚owacji i Ukrainy.
Spotkanie w Centrum Duszpasterskim Sanktuarium MiÅ‚osierdzia Bożego w Å?agiewnikach daÅ‚o uczestnikom okazjÄ™ lepszego zapoznania siÄ™ z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… KoÅ›cioÅ‚a i StowarzyszeÅ„ AK w poszczególnych krajach. StanowiÅ‚o ono kontynuacjÄ™ wspólnej podróży rozpoczÄ™tej w Europie w Cirkewwie na Malcie w 1996 r., nastÄ™pnie w Iasi w Rumunii, i kolejno w Sarajewie (BoÅ›nia -Hercegowina) w 2003 r. oraz w Madrycie w Hiszpanii w 2007 r.
ByÅ‚o ono wyrazem naszego pragnienia wspóÅ‚pracy jako, jednej Europy oddychajÄ…cej dwoma pÅ‚ucami od Atlantyku po Ural - zgodnie z duchowym apelem dla naszego kontynentu przekazanym przez Jana PawÅ‚a II.
HasÅ‚o tegorocznego spotkania brzmiaÅ‚o: „Chleb, życie, pokój, wolność".
Spotkanie rozpoczęło się w czwartek 6 maja odprawieniem Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Kardynała Stanisława Dziwisza.
„Akcja Katolicka to grono ludzi o otwartych umysÅ‚ach i ofiarnych sercach. To grono ludzi solidarnych, gotowych czynnie wspierać Chrystusowy KoÅ›cióÅ‚, jego pasterzy w gÅ‚oszeniu Ewangelii we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie" - mówiÅ‚ podczas mszy Å›w. w Bazylice MiÅ‚osierdzia Bożego w Krakowie metropolita krakowski kard. StanisÅ‚aw Dziwisz.
„Akcja Katolicka to droga czynnej miÅ‚oÅ›ci, rozpoznajÄ…cej duchowe i materialne potrzeby bliźnich, wrażliwej zwÅ‚aszcza na los ubogich, żyjÄ…cych w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie na marginesie" - dodaÅ‚. KardynaÅ‚ podkreÅ›liÅ‚, że wielkim zwolennikiem apostolstwa Å›wieckich byÅ‚ Jan PaweÅ‚ II. NawiÄ…zujÄ…c do hasÅ‚a spotkania w Krakowie metropolita krakowski powiedziaÅ‚, że „dar chleba przypomina o koniecznoÅ›ci dzielenia siÄ™ nim z gÅ‚odnymi i ubogimi, zaÅ› pokój rodzi siÄ™ w sercu czÅ‚owieka pojednanego z Bogiem, z braćmi i z samym sobÄ…". Tym pokojem powinniÅ›my siÄ™ nawzajem obdarzać w naszych rodzinach i wspólnotach, w naszym życiu spoÅ‚ecznym i politycznym, w naszych wzajemnych relacjach z innymi narodami, w Europie i na caÅ‚ym Å›wicie" - powiedziaÅ‚ kard. Dziwisz.
„Zapalcie Å›wiat ogniem Bożej miÅ‚oÅ›ci. Zapalcie go ogniem niezÅ‚omnej wiary, zapalcie go ogniem niewzruszonej nadziei" -zwróciÅ‚ siÄ™ do dziaÅ‚aczy Akcji Katolickiej metropolita krakowski. Na koniec podkreÅ›liÅ‚, że „Akcja Katolicka jest radoÅ›ciÄ… KoÅ›cioÅ‚a".
Obrady - w piÄ…tek Krakowie i w sobotÄ™ w CzÄ™stochowie - dotyczyÅ‚y spoÅ‚ecznych wyzwaÅ„, jakie przed chrzeÅ›cijanami stawia wspóÅ‚czesny Å›wiat, zwracajÄ…c szczególnÄ… uwagÄ™ na odpowiedzialność za ksztaÅ‚towanie dzisiejszej Europy.
Tematyka wystÄ…pieÅ„ zostaÅ‚a oparta na czterech, przyjÄ™tych dla wszystkich spotkaÅ„ europejskich, Å›ciÅ›le ze sobÄ… powiÄ…zanych sÅ‚owach: życie, chleb, pokój, wolność. SÅ‚owa te sÄ… zaczerpniÄ™te z ostatniego przemówienia Jana PawÅ‚a II do Korpusów Dyplomatycznych w styczniu 2005 r. Te wyzwania zostaÅ‚y przez niego przedstawione w Å›wietle tematu wiodÄ…cego na Åšwiatowy DzieÅ„ Pokoju „ZÅ‚o dobrem zwyciężaj". MiÄ™dzynarodowe Forum Akcji Katolickiej zaprezentowaÅ‚o je, jako kanwÄ™ interpretacji realiów odnoszÄ…cych siÄ™ do poszczególnych kontynentów z wiarÄ…, pokorÄ… i ufnoÅ›ciÄ…, a bez uprzedzeÅ„ i strachu. WystÄ…pienia rozwinęły i naÅ›wietliÅ‚y różne aspekty: odpowiedzialność Europy w Å›wiecie, niezaprzeczalny polityczny i prawny wymiar obrony życia, priorytet ewangelizacji w kontekÅ›cie tworzÄ…cym dzisiaj EuropÄ™, warsztat dla spotkaÅ„ pomiÄ™dzy ChrzeÅ›cijaÅ„stwem a kulturami, pluralistyczna rzeczywistość kontynentu, obowiÄ…zek życia, jako obywateli Europy i Å›wiata, i wkÅ‚ad Akcji Katolickiej.
Oficjalnego otwarcia obrad dokonaÅ‚a prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce Halina SzydeÅ‚ko. W Polsce Akcja Katolicka dziaÅ‚aÅ‚a od lat 30. XX wieku. Po wojnie zostaÅ‚a zlikwidowana. Jej reaktywacja nastÄ…piÅ‚a w latach 90. 2 maja 1996 r. prymas kard. Józef Glemp powoÅ‚aÅ‚ jÄ… w formie stowarzyszenia. Akcja skupia siÄ™ na formacji duchowej katolików. Obecnie liczy w Polsce ok. 26 tys. czÅ‚onków skupionych w 1 800 oddziaÅ‚ach parafialnych. 30 tys. czÅ‚onków tworzy Katolickie Stowarzyszenie MÅ‚odzieży.
Polska Akcja Katolicka należy do MiÄ™dzynarodowego Forum od 2000 r., a od dwóch lat jest czÅ‚onkiem Sekretariatu Generalnego.
Akcja Katolicka skupia katolików Å›wieckich i podejmuje różne inicjatywy w poszczególnych parafiach, odpowiadajÄ…c na potrzeby konkretnych Å›rodowisk, np. pomaga bezrobotnym w centrach integracji spoÅ‚ecznej, zajmuje siÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… charytatywnÄ….
„Nie uciekamy też od spraw zwiÄ…zanych z politykÄ…, choć nasz status jasno okreÅ›la ramy i zakres tego zaangażowania. Akcja Katolicka nigdy nie bÄ™dzie partiÄ… politycznÄ…" - mówiÅ‚a Halina SzydeÅ‚ko. DodaÅ‚a, że: „Akcja Katolicka zachÄ™ca katolików do czynnego udziaÅ‚u w życiu spoÅ‚ecznym i politycznym. Nie chcemy tylko wydawać apeli i protestów, chcemy mieć także wpÅ‚yw na ksztaÅ‚towanie ustawodawstwa w naszym kraju" - podkreÅ›liÅ‚a.
„Akcja Katolicka nie wskaże ani konkretnych osób ani ugrupowania politycznego, na jakie należy gÅ‚osować w wyborach" - zaznaczyÅ‚a SzydeÅ‚ko. „My zawsze zwracamy uwagÄ™, aby dokonujÄ…c wyboru kierować siÄ™ tym, czy osoby, które wybieramy kierujÄ… siÄ™ chrzeÅ›cijaÅ„skimi wartoÅ›ciami" - dodaÅ‚a. WedÅ‚ug prezes SzydeÅ‚ko „trzeba przeÅ‚amać apatiÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa" i pracować nad tym, by ludzie angażowali siÄ™ w życie KoÅ›cioÅ‚a i w sprawy spoÅ‚eczne, bo jak podkreÅ›liÅ‚a „życie KoÅ›cioÅ‚a i ksztaÅ‚t naszego kraju zależy od nas samych".
W piÄ…tek, 7 maja, po Mszy Å›w. o godz. 8.00 w sanktuarium Bożego MiÅ‚osierdzia, której przewodniczyÅ‚ o bp Domenico Sigalini, asystent koÅ›cielny FIAC i asystent koÅ›cielny AK we WÅ‚oszech, odbyÅ‚a siÄ™ sesja wykÅ‚adów, praca w grupach i prezentacja Akcji Katolickiej w poszczególnych krajach. WÅ›ród prelegentów znaleźli siÄ™: przewodniczÄ…cy Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, sekretarz generalny COMECE ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, prezes AK we WÅ‚oszech Franco Miano i lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.
Prezes wÅ‚oskiej Akcji Katolickiej Franco Miano, profesor filozofii z Neapolu mówiÅ‚ o bieżących wyzwaniach Akcji w Europie i na Å›wiecie. NawiÄ…zujÄ…c do 60. rocznicy deklaracji Roberta Schumana, która legÅ‚a u podwalin dzisiejszej integracji europejskiej zauważyÅ‚, że w tym czasie udaÅ‚o siÄ™ np. ustanowić ukÅ‚ad stabilnej polityki i gospodarki, zarazem oceniÅ‚ że, coraz wyraźniej widać potrzebÄ™ wiÄ™kszego udziaÅ‚u katolików w instytucjach Unii Europejskiej.
O godnoÅ›ci życia ludzkiego mówiÅ‚ byÅ‚y marszaÅ‚ek Sejmu Marek Jurek. Jego zdaniem, dojrzaÅ‚e chrzeÅ›cijaÅ„stwo winno wspierać godność ludzkÄ… w każdym jej przejawie, tymczasem w polityce europejskiej wystÄ™puje niepokojÄ…ca tendencja do wypieraniu demokracji dobra wspólnego przez relatywizm, dążący do wyparcia z życia publicznego wszelkich przejawów chrzeÅ›cijaÅ„stwa i do wprowadzenia na to miejsce postaw konsumpcyjnych i liberalnych.
Z kolei przewodniczÄ…cy Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik mówiÅ‚ o Europie - miejscu spotkania Ewangelii i kultur wedÅ‚ug wizji Jana PawÅ‚a II. PrzypomniaÅ‚, jak bardzo papieża niepokoiÅ‚ fakt, że na naszym kontynencie zaczyna przeważać tendencja do zagubienia przezeÅ„ jego tożsamoÅ›ci duchowej. ,,Wielu ludzi, Å‚Ä…cznie z chrzeÅ›cijanami, żyje tak, jakby Chrystus nie istniaÅ‚, bo czÅ‚owiek zajÄ…Å‚ miejsce Boga" - podkreÅ›liÅ‚ metropolita przemyski. W tym kontekÅ›cie przywoÅ‚aÅ‚ kilkakrotnie wypowiadane przez Jana PawÅ‚a II sÅ‚owa: ,,Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic kosztowaÅ‚a" i zmieniajÄ…c je nieco, oÅ›wiadczyÅ‚: ,,Nie pragnijmy takiej Europy, która by nas nic nie kosztowaÅ‚a, tak samo jak nie pragnijmy takiego KoÅ›cioÅ‚a, który by nas nic nie kosztowaÅ‚".
W dalszej części obrad V Forum głos zabierali:
- CzÅ‚onek Sekretariatu MiÄ™dzynarodowego Forum Akcji Katolickiej Konrad GÅ‚Ä™bocki mówiÅ‚: „ Bardzo nam potrzeba nowej fali zdrowego patriotyzmu, miÅ‚oÅ›ci do Ojczyzny".
- Dyrektor Biura MiÄ™dzynarodowego Forum Akcji Katolickiej w Rzymie Maria Grazia Tibaldi dodaÅ‚a, że Akcja podejmuje też temat odpowiedzialnoÅ›ci katolików w Europie i w Å›wiecie. „Chodzi o to, by Europa budowana na wartoÅ›ciach chrzeÅ›cijaÅ„skich byÅ‚a kontynentem solidarnoÅ›ci i braterstwa" - mówiÅ‚a Tibaldi. „Spotykamy siÄ™ z różnymi prÄ…dami we wspóÅ‚czesnymi Å›wiecie np. z indywidualizmem. W tym kontekÅ›cie nasze dziaÅ‚anie jest trochÄ™ pod prÄ…d" - dodaÅ‚a.
- Emilio Inzáurraga z Argentyny,
koordynator MiÄ™dzynarodowej Federacji Akcji Katolickiej (FIAC) - gÅ‚ównego
organizatora spotkania, przedstawił bieżące wyzwania stojące przed Akcją na
Å›wiecie. ZwróciÅ‚ najpierw uwagÄ™ na doniosÅ‚ość przestrzegania podstawowego prawa
do życia czÅ‚owieka od poczÄ™cia do naturalnej Å›mierci. Mówca zauważyÅ‚, że w br.
ponad 30 krajów jest zaangażowanych w konflikty zbrojne, a wÅ›ród walczÄ…cych
jest ponad 300 tys. dzieci.
ZwróciÅ‚ nastÄ™pnie uwagÄ™ na problem gÅ‚odu we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie. Pod koniec
br. na naszej planecie bÄ™dzie ponad miliard osób gÅ‚odnych i niedożywionych, w
tym 79 mln w Europie.
Inzáurraga zauważyÅ‚, że choć od kilku stuleci wzrasta poczucie wartoÅ›ci
wolności ludzkiej, to jednocześnie często zagrażają jej nowe formy zniewolenia
na płaszczyźnie politycznej i społecznej. Są to np. praca przymusowa i źle
opłacana, handel ludźmi, prostytucja i inne przejawy wykorzystywania
seksualnego, handel narzÄ…dami ludzkimi itp. DochodzÄ… do tego takie zjawiska,
mówiÅ‚ koordynator MiÄ™dzynarodowej Federacji Akcji Katolickiej, jak narkomania,
marginalizacja niektórych grup ludzi, zwÅ‚aszcza imigrantów. WspóÅ‚czesne formy
niewolnictwa obejmują, według ONZ, co najmniej 12 mln ludzi. W odpowiedzi na te
problemy Akcja Katolicka i w ogóle katolicy powinni przede wszystkim dążyć do
zwyciężania zÅ‚a dobrem, umacniania życia i podkreÅ›lania, że Bóg daÅ‚ nam ziemiÄ™,
abyśmy się o nią troszczyli. Trzeba robić wszystko, aby pokonać ,,skandaliczną
przepaść między bogatymi a biednymi", świadczącą o naszym egoizmie -
stwierdził argentyński działacz katolicki.
- Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podjÄ…Å‚ temat ,,OdpowiedzialnoÅ›ci za EuropÄ™". OpierajÄ…c siÄ™ na swych doÅ›wiadczeniach pracy w COMECE, przedstawiÅ‚ on pozytywne i negatywne aspekty polityki unijnej. WspomniaÅ‚ m.in. o zagrożeniach pÅ‚ynÄ…cych z prób rozszerzania praw czÅ‚owieka na struktury koÅ›cielne, np. przez usiÅ‚owanie narzucania przepisów przeciw dyskryminacji homoseksualistów lub o równoÅ›ci pÅ‚ci. Zdaniem polskiego kapÅ‚ana, wspólnÄ… troskÄ… czÅ‚onków różnych episkopatów wchodzÄ…cych w skÅ‚ad Komisji, jest powrót mÅ‚odych ludzi do KoÅ›cioÅ‚a, gdyż tylko dziÄ™ki temu bÄ™dÄ… mogÅ‚y przetrwać wartoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skie we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie.
W sobotę 8 maja, część
obrad Forum miała miejsce w Częstochowie, dokąd rano udali się uczestnicy
zjazdu. Gościem honorowym częstochowskiego spotkania, był syn bł. Stanisława
Starowieyskiego - Andrzej Starowieyski z Małżonką. W siedzibie
UrzÄ™du Miasta odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie panelowe nt. „WspóÅ‚pracy samorzÄ…du z AkcjÄ…
Katolicką oraz o roli młodzieży związanej z tą organizacją w Europie i na świecie".
WysokÄ… ocenÄ™ takiej wspóÅ‚pracy przedstawiÅ‚ byÅ‚y prezydent CzÄ™stochowy,
poseÅ‚ na Sejm III kadencji, byÅ‚y doradca prezydenta RP Lecha KaczyÅ„skiego RP Tadeusz Wrona, bÄ™dÄ…cy również dziaÅ‚aczem AK. ZaznaczyÅ‚,
że stowarzyszenie to czynnie wspóÅ‚dziaÅ‚a z wÅ‚adzami samorzÄ…dowymi, zgÅ‚aszajÄ…c i
wspóÅ‚uczestniczÄ…c w różnych projektach spoÅ‚ecznych, kulturalnych, gospodarczych
i innych. SÄ… to np. pomoc w organizowaniu placówek wychowawczych i
opiekuńczych, wakacji, pomocy ubogim itp.
Z kolei uczestniczący w obradach młodzi ludzie przedstawili dokonania i plany
swych rówieÅ›ników w Hiszpanii, we WÅ‚oszech, na Malcie, w Rumunii i innych
krajach. W Polsce nie ma Akcji Katolickiej MÅ‚odych, ale istnieje Katolickie
Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) i to ono jest, przynajmniej teoretycznie,
młodzieżowym zapleczem Akcji.
Na zakoÅ„czenie pobytu w CzÄ™stochowie, o godz. 13.30, obradujÄ…cy uczestniczyli w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze we Mszy Å›wiÄ™tej, której przewodniczyÅ‚ krajowy asystent koÅ›cielny Akcji Katolickiej w Polsce bp Mariusz LeszczyÅ„ski. Jednym z koncelebransów byÅ‚ bp Domenico Sigalini - asystent krajowy WÅ‚oskiej Akcji Katolickiej i FIAC. Uczestnicy Mszy Å›wiÄ™tej modlili siÄ™ w intencji Akcji Katolickiej.
Wieczorem czÅ‚onkowie Forum powrócili do Krakowa - Å?agiewnik, gdzie o 21.00 odbyÅ‚ siÄ™ Wieczór Narodowy bÄ™dÄ…cy doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do wzajemnego poznania siÄ™.
V Europejskie Spotkanie MiÄ™dzynarodowego Forum Akcji Katolickiej zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ 9 maja, w niedzielÄ™, w dniu 60 Rocznicy Deklaracji Schumana i w dniu ÅšwiÄ™tego StanisÅ‚awa - patrona Polski. ZakoÅ„czeniem byÅ‚a procesja, w strugach deszczu, ku czci Å›w. StanisÅ‚awa z Wawelu na SkaÅ‚kÄ™ i udziaÅ‚ dziaÅ‚aczy Akcji z kraju i zagranicy w uroczystej Mszy Å›w. pod przewodnictwem nowego Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.
Patronat honorowy nad spotkaniem czÅ‚onków V Forum objÄ™li kard. StanisÅ‚aw Dziwisz, abp StanisÅ‚aw Nowak, Prezydent Krakowa i MarszaÅ‚ek Województwa MaÅ‚opolskiego.
W przygotowanie konferencji zaangażowaÅ‚o siÄ™ województwa maÅ‚opolskie, samorzÄ…dowe wÅ‚adze CzÄ™stochowy oraz Renovabis, które sfinansowaÅ‚o przejazd i pobyt uczestników z krajów Europy wschodniej.
Na zakoÅ„czenie V Europejsko-Åšródziemnomorskiego Spotkania Kontynentalnego Forum Akcji Katolickiej, które w dniach 6-9 maja obradowaÅ‚o w Krakowie-Å?agiewnikach pod hasÅ‚em ,,Chleb, życie, pokój, wolność" wydano dokument koÅ„cowy zawierajÄ…cy wskazówki do dalszej dziaÅ‚alnoÅ›ci Akcji Katolickiej w poszczególnych krajach. OÅ›wiata i wychowanie, dialog ekumeniczny i miÄ™dzyreligijny oraz uwrażliwienie na wszelkie przejawy biedy w Europie - to gÅ‚ówne zadania, stojÄ…ce przed AkcjÄ… KatolickÄ… na naszym kontynencie.
ZostaÅ‚y ustalone niektóre obszary podstawowe, zasÅ‚ugujÄ…ce na szczególna uwagÄ™ i pomocne w budowaniu braterskiego, otwartego, przyjaznego, sprzyjajÄ…cego i pokojowego kontynentu:
- kultywowanie dążeÅ„ edukacyjnych skupionych na osobie i osobach ze szczególnym zwróceniem siÄ™ w stronÄ™ rodziny;
- przyjÄ™cie postawy dialogu zarówno w sferze duchowej, jak i ludzkiej: dialogu ekumenicznego i miÄ™dzy-religijnego oraz kulturowego w duchu II Soboru WatykaÅ„skiego i encykliki Ecclesiam Suam;
- uwrażliwienie na różne formy ubóstwa szukanie rozwiÄ…zaÅ„ jego likwidacji;
- uwzglÄ™dnianie znaczenia nowoczesnych Å›rodków komunikowania siÄ™ i peÅ‚ne korzystanie z ich potencjaÅ‚ów;
Sytuacje te wymagajÄ… peÅ‚nego przyjÄ™cia spoÅ‚ecznego nauczania KoÅ›cioÅ‚a w poszukiwaniu i ustanawianiu wspólnego dobra na wszystkich poziomach przy udziale ludzi dobrej woli.
Przekazywanie wiary młodszym pokoleniom i znaczenie ich zaangażowania w życie Stowarzyszenia, Kościoła i społeczeństwa.
Wzajemna pomoc, wymiana doÅ›wiadczeÅ„, ustanawianie silnych zwiÄ…zków i solidarność z laikatem w koÅ›cioÅ‚ów Europy i Å›wiata.
Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej powstało z inicjatywy
przedstawicieli Akcji Katolickiej z Argentyny, Francji, Hiszpanii, Malty i
WÅ‚och, którzy spotkali siÄ™ w Rzymie w 1987 roku z okazji VII Synodu Biskupów,
obradujÄ…cego na temat „Miejsce i misja Å›wieckich w KoÅ›ciele i Å›wiecie".
Inicjatywa cieszyła się stałym poparciem przewodniczącego Papieskiej Rady ds.
Åšwieckich kardynaÅ‚a Eduardo Pironio. Rok później FIAC otrzymaÅ‚ osobowość
prawnÄ…. Organami Forum sÄ…: Zgromadzenie i Sekretariat Generalny. Zgromadzenie
tworzą wszystkie Stowarzyszenia przyjęte do Forum, natomiast Sekretariat składa
siÄ™ z piÄ™ciu osób Å›wieckich z różnych krajów. W obecnej kadencji w skÅ‚adzie
Sekretariatu sÄ… przedstawiciele: Argentyny, Birmy, Burundi, WÅ‚och i Polski.
GÅ‚ówne cele i zadania Forum, to wzajemna wspóÅ‚praca, wymiana doÅ›wiadczeÅ„ oraz
koordynacja działań, podejmowanych przez AK w wymiarze światowym. Forum nie
ingeruje jednak w wewnÄ™trzne sprawy Akcji Katolickiej w poszczególnych krajach.
Spotkania kontynentalne odbywajÄ… siÄ™ co trzy lata.
Od początku istnienia FIAC pozostaje w ścisłej więzi ze Stolicą Apostolską.
Papieska Rada ds. Świeckich uznała FIAC jako międzynarodowy organ i
zatwierdziła Dokument Normatywny. Asystent kościelny FIAC jest mianowany przez
PapieskÄ… RadÄ™ ds. Åšwieckich. Obecnie jest nim biskup Domenico Segalini, który
peÅ‚ni również funkcjÄ™ asystenta WÅ‚oskiej Akcji Katolickiej. W grudniu 2001 r.
Forum zostaÅ‚o przyjÄ™te w poczet czÅ‚onków OIC -MiÄ™dzynarodowych Organizacji
Katolickich.
Spotkania kontynentalne FIAC mają już kilkuletnią tradycję.
Wszystkim im przyÅ›wieca to samo hasÅ‚o: ,,Å»ycie, chleb, pokój, wolność" z
podtytułem ,,Świeccy Akcji Katolickiej na rzecz świata bardziej
ludzkiego".
ZATROSKANI O PRZYSZÅ?OŚĆ EUROPY