Głos Akcji Katolickiej w sprawie wyborów samorządowych
Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, podczas posiedzenia w Warszawie, w dniu 9 października br., przyjęła stanowisko w sprawie zbliżających się wyborów samorządowych.
Najbliższe wybory samorządowe będą ważnym wydarzeniem społecznym i kolejnym sprawdzianem odpowiedzialności obywateli Rzeczypospolitej za ich wspólne dobro, jakim jest Ojczyzna. Otwiera się zatem nowa szansa dla mieszkańców gmin, powiatów i województw, którzy przez swych przedstawicieli będą mogli współdecydować o sprawach publicznych własnego środowiska. To właśnie od nich zależeć będą, w dużej mierze, takie sprawy jak: funkcjonowanie szkół, placówek służby zdrowia, gospodarki komunalnej, rozwój kultury, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego, budowa i remonty dróg oraz pomoc społeczna na rzecz bezrobotnych i bezdomnych.
Rola samorządów jest przez społeczeństwo oceniana pozytywnie. Dzięki nim wielu ludzi poczuło się współautorami podejmowanych decyzji i realizowanych inicjatyw na własnym terenie. Te działania trzeba ciągle udoskonalać, aby jak najlepiej służyły społeczności lokalnej. Zależeć to będzie w znacznej mierze od dobrych liderów społecznych. Powinni oni legitymować się nieskazitelną przeszłością, kompetencją i uczciwością, znajomością instytucji życia publicznego i mechanizmów ich działania oraz gotowością do bezinteresownej służby społecznej. Mają to być osoby, które odwołują się do wartości chrześcijańskich i katolickiej nauki społecznej. Takich kandydatów można znaleźć m.in. w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Akcji Katolickiej, a także w innych stowarzyszeniach i ruchach kościelnych.
Udział w wyborach jest powinnością wszystkich obywateli. Dla katolików świeckich stanowi jeden z ważnych obowiązków, wynikających z ich powołania do ewangelizacyjnej misji w świecie. Papież Benedykt XVI uczy: „Specyficznym zadaniem laikatu jest udział w życiu publicznym i w polityce. W adhortacji apostolskiej Christifideles laici Jan Paweł II przypomniał, że (n. 42). Kościół nie utożsamia się z żadną partią, wspólnotą polityczną ani z systemem politycznym, natomiast przypomina zawsze, aby świeccy zaangażowani w życiu publicznym dawali odważne i czytelne świadectwo wartościom chrześcijańskim. Mają je głosić i bronić ich, gdy zostaną zagrożone. Będą to czynić na forum publicznym, zarówno w debatach gremiów politycznych, jak i w mediach. Jednym z ważnych zadań, które zrodził proces integracji europejskiej, jest odważna troska o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków. Prowadzony przez laikat katolicki dialog w płaszczyźnie spraw politycznych okaże się skuteczny i służyć będzie dobru wspólnemu, gdy jego podstawą będą: umiłowanie prawdy, duch służby oraz solidarność w dziele angażowania się na rzecz dobra wspólnego" (Przemówienie do II grupy biskupów polskich, podczas ich wizyty ad limina Apostolorum, Watykan, 3 XII 2005, n. 4).
Katolicy świeccy nie mogą pozostawać na marginesie życia społecznego swego kraju. Nie powinni być obojętni na tak wielkie wyzwanie, jak wybory samorządowe. Ich wyniki będą miały doniosłe znaczenie nie tylko polityczne, społeczne i gospodarcze, ale i moralne. Udział w wyborach to obywatelska powinność i przywilej. Spełnijmy go, zgodnie z sumieniem katolickim, w poczuciu odpowiedzialności za nasz kraj, za nasze lokalne społeczności.
Bp Mariusz Leszczyński - Asystent Krajowy
Halina Szydełko - Prezes KIAK