XV Pielgrzymka Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Jasną Górę- 26.06.2010.
Podsumowanie V Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, pomoc powodzianom, marsz i modlitwa w obronie krzyża oraz Eucharystia - to główne punkty XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Jasną Górę - 26.06.2010, w której uczestniczyło blisko cztery tysiące członków i sympatyków obu stowarzyszeń.
Dzień wcześniej 25.06 o godz. 18.00 w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym odbyło się posiedzenie Rady KIAK poświęcone podsumowaniu V Europejskiego Międzynarodowego Spotkania Forum Akcji Katolickiej, które w maju odbyło się w Krakowie. W posiedzeniu udział wzięli prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko oraz krajowy asystent kościelny ks. bp Mariusz Leszczyński. Delegaci dyskutowali również o najnowszych inicjatywach stowarzyszenia realizowanych w diecezjach.
O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, a po nim czuwanie nocne, które w tym roku prowadziła Akcja Katolicka diecezji sandomierskiej.
W sobotę, w Archikatedrze Częstochowskiej członków i sympatyków tych organizacji powitał w imieniu ks. abp. Stanisława Nowaka ks. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. W swoim przemówieniu biskup Mariusz Leszczyński - krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej, podkreślił, że „na jasnogórskie spotkanie pielgrzymi przybyli z krzyżami, by publicznie dać wyraz przekonaniu, że krzyż ma być obecny nie tylko na ścianach naszych domów czy też na łańcuszkach na szyi, ale w sferze publicznej, a więc w Sejmie, w szkołach, w szpitalach - wszędzie". Z kolei, prezes zrzeszającej 26 tys. członków Akcji Katolickiej, Halina Szydełko w swoim przemówieniu „Bądźmy świadkami miłości" podkreśliła, że świeccy muszą żyć miłością, muszą być gotowi bronić świętego znaku swojej wiary. „Wyrażając swój protest chcemy zachęcić do uszanowania krzyża naszego największego symbolu, symbolu największej miłości, miłości Boga do człowieka" - powiedziała pani prezes. Na zakończenie spotkania w częstochowskiej katedrze za prace i osiągnięcia na rzecz działania w Akcji Katolickiej, zasłużonym wręczono odznaczenia. W tym roku medale Akcji Katolickiej za Dzieło Apostolstwa otrzymali: ks. bp Tadeusz Rakoczy, Jan Wilk - wiceprezes AK archidiecezji krakowskiej, Elżbieta Kaczmarek - dyrektor biura Krajowego AK, Bogumiła Kania �?ącka - prezes AK archidiecezji poznańskiej, Piotr Moll - wiceprezes AK diecezji bielsko-żywieckiej oraz Bożena Ulewicz, członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami. Po tym wystąpił zespół wokalno-muzyczny z Brzozowa z województwa podkarpackiego. Uczestniczący w pielgrzymce członkowie Akcji Katolickiej pamiętali także o powodzianach. Zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej dla diecezji sandomierskiej - jednej z tych, które najbardziej ucierpiały w powodzi. W Archikatedrze Częstochowskiej dla powodzian zebrano ok. 12 tys. zł
W pielgrzymce wzięli również udział nasi parafianie i członkowie parafialnych Oddziałów Koźmic i Dziekanowic, razem było nas 43 osoby.
O godz. 10.15 pielgrzymi przeszli w uroczystej procesji Aleją Najświętszej Maryji Panny z archikatedry na Jasną Górę. Szli z krzyżami w wyrazie poparcia dla Włochów, przeciwstawiając się wyrokowi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zakazującego zawieszania krzyży w szkołach. Trybunał w ubiegłym roku uznał, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz wolności religijnej uczniów. Orzeczenie zostało wydane w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Członkowie Akcji Katolickiej modlili się szczególnie za naszą Ojczyznę o dobre wybory prezydenckie, odmawiając różaniec i śpiewając pieśni. Za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki prosili o lepszą przyszłość dla Polski.
Pod wałami zebranych pielgrzymów powitał podprzeor klasztoru o. Karol Oset. Uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył ks. bp Tadeusz Rakoczy - ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. „Kościół potrzebuje ludzi wierzących nie traktujących wiary wyłącznie, jako sprawy prywatnej i nie wahających się wnosić zaczynu Ewangelii w przestrzeń relacji międzyludzkich i w działalność instytucji" - mówił biskup. „Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Członkowie muszą się formować duchowo poprzez swoich asystentów, gorliwie z nimi współpracować, wspierać ich w czynie i w modlitwie. Akcja Katolicka realizuje swój cel przez: pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym. Członkowie Akcji to ludzie kompetentni w wierze i w czynie, Kościół potrzebuje takich ludzi, bo ukazują właściwe wartości życia chrześcijańskiego, są otwarci na Boga, służą bezinteresowną pomocą Kościołowi i bliźnim". Zwracając się kapłanów, opiekunów Akcji nazywanych asystentami bp Rakoczy zachęcał, by „nie żałowali czasu dla świeckich i przez systematyczną pracę formacyjną prowadzili ich ku Chrystusowi". „Hasłem bieżącego roku są słowa: „Bądźmy świadkami miłości. Musimy się wzajemnie miłować, dziś świat szczególnie potrzebuje miłości. A tymczasem jesteśmy świadkami, jak świat odrzuca miłość, neguje Boga, chce Go zamknąć w Kościele, oddzielić Go od ludzi. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i nie ma Chrystusa bez Kościoła. Bóg bezgranicznie kocha człowieka, oddał za nas swe życie, po to, abyśmy mogli osiągnąć szczęście wieczne. Bóg jest miłością, prawdziwą nadzieją człowieka, dlatego należy nam dążyć do coraz częstszego spotkania z Nim, w modlitwie, Eucharystii, Komunii, a po skończonej ziemskiej pielgrzymce do osobistego spotkania w Niebie. Członkowie Akcji Katolickiej muszą bronić Boga i Jego Kościół w świecie, trwać przy Jego słowie, czynić dobro dla drugiego człowieka. Nie można bowiem miłować Boga bez miłowania bliźniego. W miłości pomaga nam nadzieja, tę nadzieję należy zanieść: do naszych rodzin, parafii, zakładów pracy, ludziom chorym samotnym, więźniom, potrzebującym. W tym wszystkim pomoże nam Matka Boża, która nas prosi abyśmy czynili wszystko, cokolwiek nam powie Jej Syn, powiedział na koniec ks. biskup.
Podczas wyznania wiary, pielgrzymi podnieśli w górę krzyże. Członkowie Akcji Katolickiej modlili się także w intencji obrony życia - aby było chronione od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci. Uczestnicy pielgrzymki raz jeszcze przypomnieli, że życie jest największą wartością i potępili metodę in vitro.
Na zakończenie Eucharystii Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, ze szczytu jasnogórskiego powiedziała: „- Jak co roku przybywamy, aby podziękować Matce Bożej za doznane łaski i prosić o błogosławieństwo na dalszą pracę. Ta praca członków Akcji Katolickiej często jest niedoceniana przez innych, niezauważana przez media, ale przynosi konkretne rezultaty w diecezjach i w parafiach," - powiedziała. Zachęcała „by pamięć o Ojczyźnie nie wyrażała się tylko w maodlitwie, ale by członkowie Akcji aktywnie włączali się w życie społeczne, bo Polska potrzebuje prawdziwie wierzących polityków, nauczycieli kształcących dzieci zgodnie z duchem Ewangelii, dziennikarzy kształtujących opinię publiczną".
Po Mszy św. Prezes KIAK p. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej a błogosławieństwo udzielone zgromadzonym przez ks. bp Tadeusz Rakoczego zakończyło uroczystość.
Po 1 ½ godzinie przerwy, w której mieliśmy czas na nawiedzenie kaplicy Matki Bożej, posilenie się, zakup pamiątek, udaliśmy się z powrotem do naszych domów.