W dniu 25.09.2010 r., na zaproszenie POAK przy parafii p.w. WniebowziÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny w Niegowici piÄ™ciu czÅ‚onków naszego OddziaÅ‚u Akcji Katolickiej (DaÅ„da Krzysztof, Janowski Andrzej, Janowska Urszula, Windak Kazimierz i Å»oÅ‚nierczyk Anna), razem z OddziaÅ‚ami Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej uczestniczyÅ‚o w corocznym spotkaniu czÅ‚onków i sympatyków Akcji Katolickiej.
Na poczÄ…tku Prezes miejscowego OddziaÅ‚u Akcji Katolickiej przywitaÅ‚ księży asystentów oraz czÅ‚onków Akcji. O godz. 10.00 rozpoczęła siÄ™ Msza Å›wiÄ™ta koncelebrowana, podczas której homiliÄ™ wygÅ‚osiÅ‚ ks. MirosÅ‚aw Dziedzic-asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.
KsiÄ…dz MirosÅ‚aw wspomniaÅ‚ SÅ‚ugÄ™ Bożego Jana PawÅ‚a II, który tu w Niegowici, w 1948 roku rozpoczÄ…Å‚ swÄ… kapÅ‚aÅ„skÄ… posÅ‚ugÄ™. Chociaż Jego kapÅ‚aÅ„stwo w niegowickiej parafii trwaÅ‚o tylko rok, to odegraÅ‚o ważnÄ… rolÄ™ w życiu mÅ‚odego ksiÄ™dza. ZetknÄ… siÄ™ tu z codziennym życiem parafii i problemami zwykÅ‚ych ludzi. W swej posÅ‚udze Karol WojtyÅ‚a najpierw, jako kapÅ‚an, a później biskup i papież wiele miejsca w swym nauczaniu poÅ›wiÄ™ciÅ‚ wÅ‚aÅ›nie ludziom. W swych Å›rodowych audiencjach wiele mówiÅ‚ o mężczyźnie i kobiecie. Dlatego to wÅ‚aÅ›nie czÅ‚onkowie Akcji Katolickiej, idÄ…c za nauczaniem papieża, powinni być szczególnie wrażliwi na „życie". Powinni bronić życia od poczÄ™cia aż do naturalnej Å›mierci. Wszelkie przedsiÄ™wziÄ™cia w tym zakresie podejmować z Bogiem. Å»ycie należy otoczyć szczególnÄ… troskÄ…, bo jest tylko jedno. Jest ono wÅ‚asnoÅ›ciÄ… czÅ‚owieka, który powinien go przeżyć zgodnie z zamysÅ‚em Boga. CzÅ‚onkowie Akcji sÄ… zobowiÄ…zani do odkrywania Bożych zamiarów dotyczÄ…cych życia, angażować siÄ™ w jego obronÄ™, poprzez stanowcze dziaÅ‚anie, modlitwÄ™ udziaÅ‚ w Eucharystii, fizycznÄ… i duchowÄ… adopcjÄ™. PrzemawiajÄ…c dalej do nas, ks. MirosÅ‚aw powiedziaÅ‚, czÅ‚owiek, to nie tylko ciaÅ‚o ale również i dusza, która pochodzi od Boga. Tym czasem dziÅ› wystÄ™puje jakaÅ› chora antropologia, jesteÅ›my Å›wiadkami zmiennoÅ›ci cech i charakteru czÅ‚owieka. CzÅ‚owiek, który nie rozumie samego siebie, nie rozumie Boga i otaczajÄ…cego go Å›wiata.
Po Mszy świętej prezes DIAK Jan Wilk, podziękował organizatorom, kapłanom i wszystkim, biorącym udział w spotkaniu.
NastÄ™pnie przemówiÅ‚ do nas ks. Józef GÄ…siorowski, ostatni Å›wiadek Karola WojtyÅ‚y jeszcze z czasów wadowickiego Gimnazjum. KsiÄ…dz Józef GÄ…siorowski, kapelan Ojca ÅšwiÄ™tego, urodziÅ‚ siÄ™ w 1920 r., zostaÅ‚ wyÅ›wiÄ™cony w 1950 roku od 1995 r, jest rezydentem w niegowickiej parafii. Mimo swego sÄ™dziwego wieku, (90 kat) ks. Józef, wykazuje siÄ™ dobrym humorem, pamiÄ™ciÄ…, wspaniale opowiadaÅ‚ nam o tych ciekawostkach z życia swego kolegi „Lolka", których na próżno szukać w książkach. Kiedy razem byli w gimnazjum, Karol byÅ‚ dobrym, prostym kolegÄ…, kopaÅ‚ piÅ‚kÄ™, jeździÅ‚ na nartach. W czasie pobytu w seminarium byÅ‚ zwykÅ‚ym klerykiem, nie wywyższaÅ‚ siÄ™, nawet nie strasznym byÅ‚o mu sprzÄ…tanie Å‚azienki. A kiedy byÅ‚ już biskupem Kurii krakowskiej, czÄ™sto odwiedzaÅ‚ ks. Józefa, peÅ‚niÄ…cego posÅ‚ugÄ™ wikariusza w parafii Å?azany a później Niegowić, wpadaÅ‚ do niego na ziemniaki z kwaÅ›nym mlekiem. Na zakoÅ„czenie swych opowiadaÅ„, ksiÄ…dz Józef zachÄ™ciÅ‚ nas abyÅ›my gorliwie modlili siÄ™ o beatyfikacjÄ™ Jana PawÅ‚a II.
Po opowiadaniu ks. GÄ…siorowskiego gÅ‚os zabraÅ‚ wikariusz parafii Niegowić, który w kilku sÅ‚owach przedstawiÅ‚ nam rys historyczny parafii .
Niegowić jest jednÄ… z najstarszych parafii w MaÅ‚opolsce, prawdopodobnie jej historia siÄ™ga poczÄ…tków chrzeÅ›cijaÅ„stwa na ziemiach polskich. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje koÅ›cióÅ‚ pw. WniebowziÄ™cia NMP. Pierwsza wzmianka o tym koÅ›ciele pochodzi z 1595 r. W 1761 r. koÅ›cióÅ‚ spÅ‚onÄ…Å‚. Na jego miejscu wybudowano nowÄ… drewnianÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. Kiedy w XX wieku, koÅ›cióÅ‚ przestaÅ‚ wystarczać parafianom, w 1959 r. z inicjatywy ksiÄ™dza Karola WojtyÅ‚y, wybudowany nowy murowany koÅ›cióÅ‚, a stary, drewniany koÅ›cióÅ‚ek zostaÅ‚ przeniesiony do MÄ™tkowa. W oÅ‚tarzu gÅ‚ównym znajduje siÄ™, sÅ‚ynÄ…cy Å‚askami, XVII-wieczny obraz Matki Boskiej WniebowziÄ™tej. W kaplicy Jezusa MiÅ‚osiernego można obejrzeć wiernÄ… replikÄ™ grobu Jana PawÅ‚a II oraz konfesjonaÅ‚, w którym spowiadaÅ‚ przyszÅ‚y Papież. Ponadto w koÅ›ciele sÄ… dwa oÅ‚tarze boczne, w jednym jest figura NajÅ›wiÄ™tszego Serca Pana Jezusa, w drugim figura Å›w. Józefa. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje również wspóÅ‚czesna, marmurowa chrzcielnica. W drugiej części ksiÄ…dz wikary opowiadaÅ‚ o pobycie Jana PawÅ‚a II w Niegowici.
Siostra karmelitanka od DzieciÄ…tka Jezus z Marszowic przybliżyÅ‚a nam postać, kandydata na oÅ‚tarze, sÅ‚ugi Bożego o. Anzelma GÄ…dka-karmelity bosego, kapÅ‚ana, zaÅ‚ożyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek od DzieciÄ…tka Jezus. W Marszowicach w miejscu, na którym staÅ‚ dom rodziny GÄ…dków i gdzie 120 lat temu przyszedÅ‚ na Å›wiat SÅ‚uga Boży, siostry budujÄ… Dom PamiÄ™ci sÅ‚ugi Bożego O. Anzelma GÄ…dka.
O. Anzelm Gądek, urodził się w 1884 r. w Marszowicach, w parafii Niegowić, tu spędził swoje dzieciństwo a w wieku jedenastu lat
wyjechał do Wadowic, by wejść na drogę powołania karmelitańskiego. W 1901 r. w Czernej przyjął habit
karmelitaÅ„ski, a rok później zÅ‚ożyÅ‚ profesjÄ™ zakonnÄ…. Studia teologiczne odbyÅ‚
w Rzymie i tam w 1907 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Znany był z szerokiej
działalności duszpasterskiej, jako wykładowca, kierownik duchowy i kaznodzieja.
W 1921 r., przy wspóÅ‚udziale SÅ‚ugi Bożej Matki Teresy od Å›w. Józefa (Janiny
KierociÅ„skiej, zaÅ‚ożyÅ‚ Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek DzieciÄ…tka Jezus,
któremu przekazaÅ‚ charyzmat dzieciÄ™ctwa Bożego wg. reguÅ‚y Å›w. Teresy od
Dzieciątka Jezus. Po powrocie do Polski w 1947 r. trzykrotnie pełnił posługę
prowincjała. Odznaczał się żarliwą miłością Boga, roztropnością, pokorą,
prostotą i radością; z miłością wczuwał się w potrzeby bliźnich.
Zmarł w opinii świętości w 1969 r.
Po modlitwie „AnioÅ‚ PaÅ„ski", odmówionej w Å‚Ä…cznoÅ›ci z papieżem, udaliÅ›my siÄ™ do specjalnie przygotowanych namiotów, stojÄ…cych obok plebanii, gdzie zostaliÅ›my ugoszczeni kawÄ…, herbatÄ… i pysznym ciastem.
Po przerwie wysÅ‚uchaliÅ›my jeszcze dwóch konferencji. Pierwszej na temat „Zagrożenia stosowania metody in-vitro" i drugiej na temat „Zagrożenia dla nowonarodzonych dzieci, których matki bÄ™dÄ…c w ciąży spożywaÅ‚y alkohol".
Przedostatnim punktem spotkania byÅ‚ wystÄ™p scholii parafialnej tutejszej parafii, która wykonaÅ‚a kilka piosenek o tematyce religijnej. Na zakoÅ„czenie odmówiliÅ›my modlitwÄ™ „Pod TwojÄ… ObronÄ™" i przyjÄ™li bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo ksiÄ™dza Asystenta.
Przed wyjazdem zostaliÅ›my poczÄ™stowani jeszcze gorÄ…cym posiÅ‚kiem. Po rozmowach, dyskusjach, i wymianie doÅ›wiadczeÅ„, dotyczÄ…cych dziaÅ‚ania w Akcji, jeszcze raz podziÄ™kowaliÅ›my gospodarzom za goÅ›cinÄ™ i udaliÅ›my siÄ™ w drogÄ™ powrotnÄ… do naszych domów.