19 listopada 2010 roku, w trzeci piątek miesiąca, po Mszy św. i Koronce do Bożego Miłosierdzia odbyło się 139 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym uczestniczyło 13. członków i ksiądz asystent.
Komentarz do Mszy przygotowała Izabela Rozwadowska; czytanie lekcji Magdalena Tatara; modlitwę wiernych Urszula Janowska; zaś Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadziła - Zofia Batko.
Tematem spotkania był ciąg dalszy o Piśmie Świętym i jego czytaniu.
Na początku ks. asystent przeczytał fragment książki Romana Brandstaettera, w którym autor pisał o zapomnianej Biblii, odłożonej na półkę.
Tymczasem, Biblia od początku swego istnienia jest dla nas pokarmem, żywym słowem. Dlatego należy korzystać z niej w sposób szczególny, brać ją do ręki z należytą czcią i nabożnością. Należy pamiętać, że Pismo Święte nie jest encyklopedią, nie należy go interpretować na swój sposób.
Dzisiaj, coraz częściej Pismo Święte swoje miejsce, ma na półce. Kryzys czytelnictwa, brak wolnego czasu, nierozumienie czytanego tekstu, sprawiają, że niechętnie po nie sięgamy. Tak jak my w modlitwie zwracamy się do Boga, tak Bóg w Piśmie Świętym zwraca się do nas. Ksiądz asystent zachęcił nas do czytania Psalmów w ciągu najbliższego miesiąca. Niech ta zachęta stanie się dla nas zadaniem.
Wspaniałą modlitwą jest również brewiarz dla osób konsekrowanych jak również i dla świeckich, który jest modlitwą człowieka z całym Kościołem.
W broszurze pt „Jak czytać Pismo Święte - list do brata" autor, O. Ludwik Mycielski wskazuje nam etapy oraz daje praktyczne rady czytania Pisma Świętego. Ojciec pisze, że uczestnicząc w Eucharystii, przez usta lektora i kapłana w tajemniczy sposób sam Chrystus zwraca się do nas, poprzez swoje żywe Słowo staje się obecnym wśród nas. Kto osobiście doświadcza prawdziwości tych słów, odczuwa pragnienie, aby sam zaglądnął do Biblii. Jeżeli czytamy Pismo Święte z należytą wiarą i czcią sam Bóg poprzez Ducha Świętego dociera do nas. Owocne czytanie Słowa Bożego, pisze dalej O. Ludwik, powinno przebiegać w czterech etapach przez: czytanie, rozważanie, modlitwę oraz kontemplację i czyn.
Odn.1. Kiedy już znajdziemy w domu dogodne, ciche miejsce oraz porę dnia, w których nikt nie będzie nam przeszkadzał, należy uklęknąć i poprosić w krótkiej modlitwie Ducha Świętego o mądrość, oświecenie umysłu i zrozumienie czytanego fragmentu Pisma. Czytanie należy rozpocząć od Nowego Testamentu. Czytać systematycznie, codziennie, (od 5 do30 minut) wolno z zastanawianiem się, zwracając uwagę na przypisy. Czytać z głęboką wiarą, z czcią, ufnością, szacunkiem i pokorą. Warto zapamiętać wersety, które w szczególny sposób mówią do nas.
Odn.2. Należy zastanowić się nad czytanym słowem, usiłować zrozumieć, co Bóg chce do nas powiedzieć. Czy dany fragment jest obietnicą, poleceniem do wykonania, naśladowania a może ostrzeżeniem? W Biblii szukajmy odpowiedzi na problemy naszego życia. Niezrozumiale słowa należy zostawić czasowi, zwrócić się z nimi do kapłana.
Odn.3. Trzecim etapem czytania Pisma jest modlitwa. Czytanie Pisma należy zawsze łączyć z modlitwą. Jeżeli odczujemy zniechęcenie lub przygnębienie poprośmy Boga o pomoc, nie odkładajmy czytania na później. Jeżeli w czasie czytania zastanowiło nas słowo, myśl, naszą uwagę przykuł jakiś obraz, to stanowi oznakę, że dotknęła nas łaska Boża, Słowa Boga trafiły do naszego serca, przemieniły go a może obdarzyły radością i pokojem. Podziękujmy za to Bogu.
Odn.4. Czwarty etap to trwanie w Bożej obecności i czynienie Jego woli, czyli kontemplacja i czyn. Cały dzień należy być z Bogiem, w domu, w pracy, w podróży. On nas kocha i miłuje. To wszystko co zrozumiałe z czytania, z czym Bóg zwraca się do nas, wprowadzajmy w życie. Pan Jezus powiedział: „Idź i czyń podobnie".
Na koniec O. Ludwik Mycielski radzi, abyśmy:
- czytanie Biblii zaczęli od Nowego Testamentu. Najlepiej zacząć czytać od historii powstania Kościoła a zatem od Dziejów Apostolskich, potem Listy św. Jana, cztery Ewangelie, Listy św. Pawła i Listy Apostolskie. Apokalipsę zostawić na koniec. Czytając Stary Testament należy zacząć od Ksiąg najbliższych nam czasowo: Księgi Mądrości, Księgi Mądrości Syracha, Ksiąg Machabejskich, Przysłów, Hioba i Psalmów.
- Nie należy wszczynać rozmów dotyczących Biblii z ludźmi - wrogami Kościoła, którzy błądzą i drugich w błąd wprowadzają.
- Przy czytaniu Słowa Bożego należy sięgać do komentarzy i pomocy, które pomogą nam zrozumieć Słowa Boga skierowane do nas.
Na zakończenie spotkania omówiliśmy:
wyjazd członków AK do Krakowa na Wawel w Święto Chrystusa Króla - 21 listopada, akcję pomocy dla potrzebujących organizowaną co roku przez członków naszego Oddziału i grupę charytatywną, w sklepach działających na terenie naszej parafii, organizację spotkania opłatkowego wewnątrz Oddziału w trzeci piątek grudnia. Ustaliliśmy obsadę Mszy św. w trzeci piątek - 17 grudnia.
Komentarz - Andrzej Janowski;
Czytanie - Wojciech Dańda;
Modlitwa wiernych - Krzysztof Dańda;
Koronka do Miłosierdzia Bożego - Anna Żołnierczyk.