147 spotkanie POAK.
19 sierpnia 2011 roku, po Mszy świętej i Koronce do Bożego Miłosierdzia odbyło się 147 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym, z powodu wakacyjnych urlopów, uczestniczyło tylko 10. członków zwyczajnych, 1 sympatyczka Akcji, która być może w niedalekiej przyszłości zasili szeregi Oddziału oraz ksiądz asystent - Milan Michalak. Komentarz do Mszy przedstawił ks. proboszcz, czytanie lekcji - Ewa Kaczor, modlitwę wiernych - Andrzej Janowski, a Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadziła - Anna Żołnierczyk.
Podczas Mszy św. w homilii ks. asystent nawiązał do problemu trzeźwości w Polsce z tej racji że tematem 147 spotkania POAK była „Analiza listu biskupów polskich w sprawie trzeźwości narodu polskiego" z 09 lipca 2011 r. Ksiądz proboszcz, mówił, że dom, to budynek w którym mieszka rodzina. Atmosfera panująca w domu jest raz lepsza raz gorsza, zależy ona od jego domowników. W domach, w których żyją ludzie uzależnieni, czy to alkoholik, czy narkoman atmosfera jest zawsze niedobra, rozgrywa się dramat rodzin, które żyją w zniewoleniu, upokorzeniu, strachu i bólu, dramat zmarnowanych talentów, straconych życiowych szans i zaprzepaszczonych nadziei. Dlatego nie możemy być obojętni na ludzi uzależnionych, bo jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własną trzeźwość, ale także trzeźwość drugiego człowieka.
Po Mszy świętej, kontynuowaliśmy temat trzeźwości w sali „Przystań". Na zaproszenie, przez księdza, parafian do „Przystani", odpowiedziała jedna osoba, której ksiądz osobiście podziękował za przybycie. Spotkanie pod nieobecność pani prezes prowadził Andrzej Janowski, rozpoczął go modlitwą za uzależnionych: „Panie Boże Święty i Miłosierny, modlimy się za pijaków, narkomanów i wszystkich uzależnionych. Zobacz, Panie, jakie spustoszenie czyni w człowieku ten grzech. Zdeptali życie, miłość, szczęście swoje i innych, ale nie mają siły wrócić do Ciebie. Niech im pomogą dobrzy ludzie. Daj im choć odrobinę dobrej woli. Boję się, Panie tego, co powiedziałeś przez apostoła: jeśli ktoś zniszczy tę świątynię Boga, tego zniszczy sam Bóg. Okaż im miłosierdzie, niech się nawrócą, aby nie umarli w grzechu -Amen".
Na początku listu biskupi przedstawiają problem alkoholizmu, mówią, że alkohol to cichy wróg życia duchowego, rodzinnego i społecznego, kontynuował wykład ks. asystent. W Polsce niemal 4 miliony to grupa pijących szkodliwie i ryzykownie, milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a statystyczny Polak spożywa ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie. W naszym społeczeństwie są domy, gdzie alkohol jest spożywany z pokolenia na pokolenie, alkoholik rodzi alkoholika. Krytycznym zagrożeniem jest niszczące działanie alkoholu dla zdrowia oraz rozwoju emocjonalnego i intelektualnego młodzieży. Wzrasta jego spożycie przez uczniów gimnazjum a zwłaszcza dziewczęta, piją oni więcej niż licealiści. W dalszej części listu biskupi zwracają się do rządzących. Proszą o nie lekceważenie zjawiska pijaństwa, o ograniczenie dostępności do alkoholu, poprzez zmniejszenie liczby punktów sprzedaży, ograniczenie reklamy.
Jednocześnie proszą ludzi Kościoła, stowarzyszenia, ruchy, fundacje i osoby prywatne o jeszcze większą walkę na rzecz trzeźwości i o modlitwę za uzależnionych. Na koniec listu biskupi mobilizują nas do osobistej refleksji, abstynencji, modlitwy o siłę i wytrwałość w dobrych postanowieniach.
Największy problem uzależnienia się od alkoholu dotyczy dzisiejszej młodzieży. Nastolatkowie zaczynają pić coraz wcześniej i coraz częściej. Po alkohol sięgają już nawet dzieci. Według najnowszych statystyk: 70% młodzieży do lat 18 miało kontakt z alkoholem, 35% przyznaje się do picia regularnie, tzn. minimum raz w tygodniu. 20% młodych ludzi ma problemy z alkoholem, upija się, ma problemy w szkole i w domu, poza tym dopuszcza się przestępstw. Abstynencja wśród młodzieży dziś, to wyjątek. Dlatego, jak podkreślił ks. asystent, my wszyscy musimy zwracać uwagę na nasze dzieci, pomagać im. Musimy działać wspólnie i to od zaraz, stwarzając naszej młodzieży odpowiednie warunki.
Dzieciom i młodzieży należy: - dać lokal (pomieszczenie), w którym mogliby się spotykać. Takie miejsca w Koźmicach to sala „Przystań", sala gimnastyczna w Domu Kultury, świetlica Klubu sportowego „Wilga", pomieszczenia w szkołach; - zorganizować świetlicę terapeutyczną, w której dyżury pełnili by członkowie Akcji Katolickiej; - doposażyć jedno z w/w pomieszczeń, np. w: stół bilardowy, sprzęt siłowni, różne rodzaje gier planszowych i inne pomoce, którymi mogli by się zająć ludzie młodzi; - zorganizować naukę języków obcych, doszkalać dzieci, które mają problemy z nauką, zorganizować różnego rodzaju kursy, np. kurs komputerowy, kurs tańca; - prowadzić naukę i treningi gier: w szachy, warcaby i inne, (może pomocą mógłby służyć pan Jerzy Cholewa?); - organizować wyjazdy, wycieczki, pielgrzymki do różnych ciekawych miejsc;
Ks. asystent wspomniał nam również o potrzebie, pozyskiwania odpowiednich środków finansowych, na w/w cele. Należy wejść w porozumienie z Urzędem Miasta i Gminy w Wieliczce, który może, z puli opłat alkoholowych mógłby nas w takie środki wyposażyć. Pieniędzy należy szukać również u sponsorów i u ludzi dobrej woli, którym zależy na dobrym wychowaniu naszych dzieci. Ksiądz Milan prosił aby na tymi wszystkimi propozycjami się zastanowić, i na następnym wrześniowym spotkaniu podejmiemy już właściwe decyzje, określimy cele i zadania dla nas, członków Akcji Katolickiej, związane z tymi zagadnieniami.
Kolejnym punktem zebrania była organizacja „Dni Koźmic". Komitet organizacyjny imprezy zlecił nam członkom Akcji Katolickiej zorganizowanie i przeprowadzenie loterii fantowej. Prowadzący spotkanie przedstawił regulamin loterii, zapoznał członków ze szczegółami i zadaniami, jakie staną przed nami w dniach 10-11 września br. Przewodniczenie loterii zlecono Markowi Janowskiemu. Do pomocy przewodniczącemu chęć pracy zadeklarowali obecni na spotkaniu: Jolanta Dańda ze swoim mężem Wojciechem i dziećmi, Dańda Ewa - będą wydawać w salce katechetycznej nagrody wygrane w loterii za 5 zł. Sprzedaż losów będą prowadzić Zofia Batko, Anna Żołnierczyk, Magdalena Tatara, Dariusz Dziura z żoną Aleksandrą. Ustalono, że następne spotkanie wszystkich członków Oddziału Akcji związane z organizacją „Dni Koźmic" odbędzie się w 1. piątek miesiąca września, tj. 02 września.
Andrzej Janowski w najbliższym czasie prześle drogą e-mail „Regulamin loterii", z który każdy winien się zapoznać.
Ostatnim punktem zebrania była obsada Mszy św., w trzeci piątek 16 września, wówczas tematem 148 spotkania będzie: „Co powinniśmy wiedzieć o Aniołach a czego jeszcze nie wiemy?".
Komentarz - Jadwiga Duda; Czytanie lekcji - Wojciech Dańda; Modlitwa wiernych - Anna Żołnierczyk; Koronka do Bożego Miłosierdzia - Marek Kalinowski.
147 spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo ks. asystenta.