1 grudnia 2013 roku (niedziela)w Koźmicach Wielkich w Domu Kultury odbyło się spotkanie z cyklu „Koźmice-Koźmiczanie”. Organizatorka spotkania, Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” i „Koźmiczanin Roku 2013” na zaproszenie Kazimierza Windaka, sołtysa Koźmic Wielkich, 25.11. b.r. uczestniczyła w zebraniu Rady Sołeckiej. Przedstawiła zebranym, że w związku z przypadającym w 2014 r. jubileuszem 120. lecia Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich podejmuje trud organizacji spotkań kulturalno-oświatowych z cyklu „Koźmice – Koźmiczanie”, których celem będzie: edukacja regionalna, kształtowanie lokalnego patriotyzmu, rozbudzenie potrzeby pracy społecznej dla Koźmic i jej mieszkańców, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, integracja środowiska koźmickiego.
Wyjaśniła, że od 1998 r. organizuje w Wieliczce cykliczne spotkania „Wieliczka-Wieliczanie”, dotychczas odbyły się 192 spotkania. Za to wydarzenie w 2000 r. otrzymała Nagrodę w dziedzinie Kultury od Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, w 2008 r. odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 r. Nagrodę im. Romana Reinfussa przyznaną przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego. Po spotkaniach jest wydawana seria wydawnicza „Biblioteczka Wieliczka” w formie zeszytów. Opracowano w latach 2004-2013 -136 numerów tych zeszytów, które znajdują się w bibliotekach: szkolnych i gminnej w Koźmicach Wielkich. W wielu z nich zawarte są informacje o Koźmicach i koźmiczanach.
W sprawie organizacji spotkań „Koźmice-Koźmiczanie” zwróciła się pisemnie do Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte, Gimnazjum w Koźmicach Wielkich z prośbą o współpracę i pomoc. Wymienieni zaakceptowali prośbę i przyczynili się do zorganizowania spotkania. Wdzięczność należy się Danucie Kaperek, dyrektor Szkoły Podstawowej i Elżbiecie Obal-Dyrek, dyrektor Gimnazjum za pomoc w przekazaniu przez uczniów zaproszeń na spotkanie dla ich rodziców, dziadków.
Rozpoczynając spotkanie powitała przybyłych a szczególnie emerytowanych nauczycieli koźmickiej podstawówki, prelegentów: Małgorzatę Pasisz, Kazimierza Mikę, Mariana Grzybka oraz Józefę Kowal i Janinę Piątek.
Jako Polacy i chrześcijanie zebrani odśpiewali „Hymn narodowy – „Jeszcze Polska nie zginęła…” i „Rotę” przy akompaniamencie Józefa Gabrysia (akordeon) i Ryszarda Szablowskiego (saksofon).
Prowadząca poinformowała, że od 16 lat prowadzi w Wieliczce spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”. Prezentując afisz zaprosiła zebranych na 193 spotkanie z tego cyklu, które odbędzie się w Wieliczce, w sali „Magistrat” 27.12. b.r., w piątek, o godz. 16.00-ej. Będzie to 11 spotkanie z serii „Wielickie rodziny…We dwoje 50 lat i więcej…”, którego bohaterami będą m.in. Halina i Franciszek Stachurowie z Koźmic Wielkich, którzy w 2012 r. obchodzili jubileusz złotych godów. Zwróciła uwagę, na ostatnio wydany zeszyt 136 „Biblioteczki Wielickiej” poświęcony sytuacji ekologicznej w Małopolsce, w mieście i gminie Wieliczka.”
Z koncertem na keyboardzie wystąpił Rafał Sosin, uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej, którego w publicznym występie wspierali mama Bożena i dziadek Józef Piątek. Publiczność występ nagrodziła gromkimi brawami.
Zaprosiła za stół prezydialny: prelegentów, Kazimierza Windaka, Szczepana Stanka, Radnego Rady Miejskiej w Wieliczce.
Wspomnieniami z lat pracy w szkole w Koźmicach dzielili się kolejno: Małgorzata Pasisz, nauczyciel i kierownik szkoły w latach 1979-1981, Kazimierz Mika, nauczyciel od 1965 r. i kierownik w l. 1972—1979, Marian Grzybek, absolwent i nauczyciel. Wspomnienia były wypełnione przerywnikami muzycznymi w wykonaniu J. Gabrysia i R. Szablowskiego.
Prowadząca podziękowała za wypowiedzi ww. nauczycielom. Poinformowała, że kolejne spotkanie odbędzie się 5. 01. (niedziela) o godz. 16.00-ej, na którym wspomnieniami o szkole podzielą się Józefa Kowal i Janina Piątek, kierownik szkoły na przełomie lat 80/90 tych. Zaprosiła uczestników do podzielenia się wspomnieniami z lat nauki w koźmickiej szkole.
Głos zabrali: Jerzy Cholewa, absolwent i emerytowany nauczyciel Sz. P. w Koźmicach Wielkich, Anna Kałuża z d. Turcza, Władysław Pirowski, Adam Górecki, Józef Talapka, Halina Liszka, Kazimiera Dańda z d. Hoja, prowadząca spotkanie.
Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie z napisem „Koźmice-Koźmiczanie” oraz zaśpiewano „Barkę”, po czym zebrani usiedli przy stole pokrytym białym obrusem, na którym Panie z Koła Gospodyń Wiejskich położyły własnoręcznie upieczone ciasto i poczęstowały gości herbatą. Do godz. 19.30 toczyły się wieczorne rozmowy koźmiczan z nauczycielami.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. „Ruch ludowy w służbie II Rzeczypospolitej” z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
W spotkaniu uczestniczyło 60 osób m.in. Józef Duda, burmistrz Wieliczki w latach 1992-2006, radny Rady Powiatowej w Wieliczce; Józef Piątek, były sołtys, Wioletta Włoch, z-ca dyrektor Gimnazjum, Joanna Kos, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Koźmicach, Elżbieta Woźniak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Anna Załęczny, skarbnik Koła Gospodyń Wiejskich, Urszula Janowska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Andrzej Janowski, sekretarz POAK i autor książki „Koźmice Wielkie. Historia i współczesność” (2003).
Natalia Sondel i Monika Pańczyk, uczennice Gimnazjum (które do pomocy prowadzącej zachęciła Janina Tańcula, nauczycielka) troszczyły się o wpis uczestników spotkania do „Księgi Pamiątkowej”- podziękowały prelegentom w imieniu zebranych.
Przebieg spotkania fotografowali: Dorota Cora, J. Cholewa, J. Gabryś, prowadząca spotkanie. Salę przygotowali panowie: K. Windak (przywiózł wystawę z Wieliczki) i Włodzimierz Kaczor, gospodarz Domu Kultury. Wszystkim DZIĘKUJĘ.
Autoryzowane wypowiedzi:
Małgorzata Pasisz
Kazimierz Mika
Mariana Grzybek
Dyskusja Uczestników
Przysłano po spotkaniu
opracowała; Jadwiga Duda